Trwa ładowanie...

7 najczęstszych alergenów

Kichanie, łzawienie i świąd to objawy, które z pewnością zna każdy alergik
Kichanie, łzawienie i świąd to objawy, które z pewnością zna każdy alergik

Kichanie, łzawienie oczu, świąd skóry, wysypka, biegunka i problemy ze stolcem – to najczęstsze i najbardziej typowe objawy alergii. Do tych występujących rzadziej, ale jednocześnie poważniejszych, należą jeszcze: obrzęk, skurcz oskrzeli, problemy z oddycheniem. Gdy uczulenie jest naprawdę silne, reakcja alergiczna prowadzić może do wstrząsu anafilaktycznego. W czasach, gdy alergia stała się już epidemią, uczula nas prawie wszystko. Oto 7 najczęściej występujących alergenów.

Zobacz film: "Jak rozpoznać i leczyć łuszczycę?"
spis treści

1. Roztocza kurzu

To jedna z najbardziej męczących alergii. Roztocza kurzu są wszędzie – zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Choć pasożyty żyją w środowisku człowieka, ich odchody są bardzo silnymi alergenami. Najwięcej znajduje się ich w materacach, ponieważ żywią się ludzkim naskórkiem. Dlatego też dolegliwości alergiczne nasilają się zazwyczaj nad ranem. Pojawia się zatem kichanie, wodnisty, cieknący katar, czasem łzawienie z oczu.

Alergia na roztocza dotyczy zazwyczaj dzieci, a jej objawy ustępują lub ich natężenie zmniejsza się wraz z wiekiem – o ile uczulenie nie przekształci się w astmę oskrzelową.

2. Jajka

Osoby uczulone na jajka w zasadzie cierpią na alergię białka jaja kurzego, w którym znajduje się nawet kilkadziesiąt silnych alergenów. Właśnie dlatego produkt ten do diety dziecka wprowadza się stosunkowo późno – najwcześniej w 11. miesiącu życia.

U osoby uczulonej pojawić się mogą problemy ze strony układu pokarmowego, zapalenia spojówek, stany zapalne w jamie ustnej, biegunki. Co więcej, uczulenie na białko jaja kurzego jest także alergią wziewną i reakcja na nie może być bardzo silna. Alergia ta bardzo często wywołuje także atopowe zapalenie skóry.

3. Białka mleka

Alergia na białka mleka krowiego jest bardzo poważną kwestią, szczególnie u niemowląt. Jeśli kobieta karmi piersią – powinna całkowicie zrezygnować z nabiału, jeśli natomiast podaje dziecku mleko modyfikowane – zaleca się kupowanie mieszanek przeznaczonych dla alergików.

Uczulenie na białka mleka daje objawy podobne do zatrucia pokarmowego. Występują nudności, biegunka, zmiany skórne, czasem obrzęk wokół ust. Zdarza się, że pojawia się kaszel i duszności. U niemowląt objawem mogą być także kolki i ulewanie. Na szczęście ok. 90 proc. dzieci „wyrasta” z tej alergii.

4. Pyłki drzew i traw

Podobnie jak w przypadku roztoczy, alergia na pyłki traw i drzew jest bardzo męcząca. Największe nasilenie objawów występuje wiosną i latem, gdy rośliny zaczynają pylić, choć oczywiście wszystko zależy od tego, na co jesteśmy uczuleni.

Typowym objawem alergii na pyłki jest wodnisty katar, zaczerwienienie wokół oczu. Mogą także wystąpić duszności, czasem pojawia się kaszel.

5. Sierść zwierząt

Podobne objawy, jak te opisane powyżej, daje uczulenie na sierść zwierząt. Szczególnie zaś niebezpieczna, bo wywołująca najsilniejsze reakcje alergiczne, jest sierść kota. Kontakt osoby uczulonej z tym zwierzęciem bardzo szybko da efekt w postaci silnego kataru, łzawienia, kaszlu, duszności. Czasem wystąpić może także wysypka.

6. Truskawki i cytrusy

Choć są zdrowe i smaczne – owoce cytrusowe oraz truskawki są bardzo silnymi alergenami. Niepożądana reakcja może jednak wystąpić nie tylko po zjedzeniu samego owocu. Uważać należy także na produkty, które zawierają cytrusy. Efektem może być bowiem swędząca wysypka na ciele oraz biegunka.

7. Orzeszki ziemne

Niewielkie orzeszki o słodkawym smaku są bardzo niepozorne. Choć smakują wyśmienicie, u niektórych osób mogą spowodować nawet wstrząs anafilaktyczny. Powód? Zawierają w swoim składzie jedne z najsilniejszych alergenów. U osoby uczulonej wstrząs anafilaktyczny spowoduje już śladowa ilość tych orzeszków. Lżejszymi objawami alergii na nie są: pokrzywka, wymioty i duszności.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Dr n. med. Tomasz Grzelewski
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza