Trwa ładowanie...

Aldolaza - opis badania, normy

Avatar placeholder
07.04.2021 14:56
Aldolaza - opis badania, normy
Aldolaza - opis badania, normy

Aldolaza, oznaczana skrótem ALD, jest enzymem przemiany węglowodanowej, należącym do liaz i enzymów indykatorowych, czyli enzymów przenikających do krwi po uszkodzeniu komórki. Enzym ten pomaga uzyskać energię z glukozy. Aldolaza występuje w mięśniach szkieletowych, wątrobie, nerkach, krwinkach czerwonych i mięśniu sercowym. Badanie poziomu aldolazy wykorzystane jest do diagnozowania m.in. takich chorób, jak: dystrofia mięśniowa czy inne choroby mięśni, a również do wykrywania chorób wątroby. Oznaczenie aldolazy wykorzystywane jest także w monitorowaniu leczenia pacjentów z dystrofią mięśniową. Badanie stężenia aldolazy wykonywane jest w próbce krwi.

spis treści

1. Aldolaza - opis badania

Badanie aldolazy przeprowadza się w próbce krwi. Próbka krwi pobierana jest z żyły łokciowej, po uprzednim zdezynfekowaniu miejsca wkłucia igły. U dzieci pobranie wykonywane jest za pomocą ostrego narzędzia – lancetu, którym nacina się skórę, po czym próbka krwi pobierana jest do specjalnego pojemnika. Tak jak przed każdym innym badaniem krwi, także tutaj należy być na czczo, a więc nie spożywać pokarmów oraz przyjmować płynów przez ok. 8 godzin przed badaniem. Należy poinformować lekarza, o przyjmowanych lekach, zarówno na receptę, jak i tych OTC (dostępnych bez recepty). Ten zdecyduje czy należy je odstawić na kilka dni przed badaniem, czy też nie.

6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi
6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi [7 zdjęć]

Wystarczy kilka kropel krwi, aby zdobyć wiele zaskakujących informacji o nas samych. Morfologia pozwala

zobacz galerię
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

W trakcie badania może być odczuwany ból, pieczenie związane z wkłuciem igły, natomiast po badaniu może być odczuwane pulsowanie w naczyniu. Stężenie aldolazy we krwi określa się przy podejrzeniu chorób wątroby i dystrofii mięśniowej, czyli choroby mięśni objawiającej się patologicznymi zmianami we włóknach mięśniowych i tkance łącznej. Dystrofia mięśniowa należy do chorób dziedzicznych.

Przeciwwskazania do wykonania badania poziomu aldolazy są:

Zazwyczaj jednak u większości pacjentów pobranie krwi nie jest przeciwwskazane i możliwe jest wykonanie badania stężenia aldolazy.

2. Aldolaza - normy

Właściwości referencyjne dla poziomu aldolazy to 1,0 – 7,5 U/l. Wynik może różnić się w zależności do wieku, a przede wszystkim od płci. Wyniki także mogą różnić się w różnych laboratoriach. Wynik badania należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Podwyższony wynik aldolazy może być związany z:

Musisz to wiedzieć

W wielu przypadkach aldolaza jest zastępowana innymi oznaczeniami enzymów, np. badaniem kinazy kreatynowej (CK), badaniem aminotransferazy alaninowej (ALT), badaniem aminotransferazy asparaginianowej (AST). Enzymy te są swoistymi wskaźnikami uszkodzenia mięśni lub wątroby. Dlatego też oznaczanie aldolazy, obecnie utraciło na znaczeniu w badaniach diagnostycznych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze