Trwa ładowanie...

Alternatywa dla szczepionki na koronawirusa. Powstał lek dla osób, które nie będą mogły się zaszczepić

 Maria Krasicka
26.11.2020 11:44
Alternatywa dla szczepionki na koronawirusa
Alternatywa dla szczepionki na koronawirusa (GettyImages)

Informacje o nowych dokonaniach naukowców zostały bardzo pozytywnie odebrane przez ludzi na całym świecie. Wynalezienie skutecznej szczepionki na koronawirusa daje nadzieje na pokonanie pandemii. Jednak niektóre osoby nie będą mogły przyjąć zastrzyku ze względu na schorzenia lub aktualnie przyjmowane leki, które mogą wejść w niepożądaną reakcję i doprowadzić do bardzo poważnych powikłań. Na szczęście naukowcy wzięli to pod uwagę i właśnie powstał lek, który będzie chronił takie osoby przed zakażeniem.

spis treści

1. Lek na koronawirusa

Pacjenci z obniżoną odpornością, schorzeniami wymagającymi specjalnego leczenia lub po przeszczepach, nie mogą przyjmować niektórych leków. Firma Regeneron opracowała lek, który będzie mógł być podany zamiast szczepionki na koronawirusa. Jest to produkt czasowo chroniący przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

Lek opracowany przez Regeneron będzie dopuszczony do stosowania u osób, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność wirusa i są zagrożone ciężką chorobą. Badania przeprowadzone przez firmę sugerują, że terapia jest skuteczna, gdy jest podawana wcześnie po rozpoznaniu.

"Ewentualna alternatywa szczepionki, dla osób bez funkcjonującego układu immunologicznego, wkracza w ostatnią fazę prób" – donoszą twórcy.

Zobacz film: "Czy data pojawienia się szczepionki w Polsce jest realna? Prof. Flisiak komentuje (WIDEO)"

Zezwolenie na stosowanie leku wydane przez Food and Drug Administration (FDA) pozwala na zastosowanie leczenia. Oznacza to, że lek został przebadany w celu określenia bezpieczeństwa i skuteczności.

Alternatywny lek to połączenie dwóch przeciwciał monoklonalnych (silnych przeciwciał wytworzonych w laboratorium), które naśladują odpowiedź immunologiczną ludzkiego organizmu. Przeciwciała przyklejają się do cząsteczek koronawirusa, uniemożliwiając mu, dostanie się do komórek i rozwinięcie choroby.

Firma spodziewa się, że do końca listopada wyprodukuje wystarczającą ilość dawek leku dla około 80 tys. pacjentów, a do końca stycznia 300 tys. Lek będzie bezpłatny, ale pacjenci będą musieli zapłacić za jego podanie.

2. Szczepionka na koronawirusa

Na całym świecie opracowywanych jest wiele szczepionek przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. W ostatnich tygodniach odnotowano kilka przełomowych odkryć.

Firma Pfizer twierdzi, że ich szczepionka jest skuteczna w 90 proc. Będzie podawana osobom z objawami COVID-19 w dwóch dawkach w odstępie trzech tygodni. Z kolei Moderna twierdzi, że jej szczepionka jest skuteczna 94,5 proc. I podaje się ją w dwóch dawkach w odstępie czterech tygodni.

W wyścigu o najbardziej skuteczną szczepionkę walczy również Oxford University i AstraZeneca. Według naukowców dwa tygodnie po drugiej dawce ponad 99 proc. uczestników badania wydaje się chronionych.

W nadchodzących tygodniach spodziewane są kolejne wyniki badań. Dane dotyczące rosyjskiej szczepionki Sputnik V sugerują, że jest ona skuteczna w 92 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze