Trwa ładowanie...

Już jest w Polsce. Dotarło ponad pól miliona dawek szczepionki Nuvaxovid

 Karolina Rozmus
oprac. Karolina Rozmus 01.03.2022 09:26
Już jest w Polsce. Dotarło ponad pól miliona dawek szczepionki Nuvaxovid
Już jest w Polsce. Dotarło ponad pól miliona dawek szczepionki Nuvaxovid (Getty Images)

Ponad 500 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19 Nuvaxovid dotarło do Polski. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych poinformowała, że od 1 marca preparat znajdzie się w punktach szczepień.

spis treści

1. Nuvaxovid - jak będzie podawana?

Szczepionka Nuvaxovid (w dawce 0,5 ml) będzie stosowana w Polsce od 1 marca u osób pełnoletnich. W schemacie podstawowym podawana będzie w dwóch dawkach, z zachowaniem odstępu co najmniej 21 dni. Jako dawka dodatkowa, u osób z zaburzeniami odporności, preparat ma być podawany z zachowaniem odstępu co najmniej 28 dni od drugiej dawki.

Nuvaxovid to alternatywa dla szczepionek wykonanych w technologii mRNA
Nuvaxovid to alternatywa dla szczepionek wykonanych w technologii mRNA (Getty Images)
Zobacz film: "Nowe szczepionki na COVID-19 uchronią nas przed kolejnymi wariantami?"

W szczepieniach przypominających Nuvaxovid ma być stosowany w odstępie co najmniej pięciu miesięcy po zakończeniu schematu podstawowego szczepionkami Nuvaxovid (Novavax) Comirnaty (Pfizer-BioNTech), Spikevax (Moderna), Vaxzevria (AstraZeneca) lub co najmniej dwóch miesięcy po szczepieniu preparatem COVID-19 Vaccine Jannsen.

Ministerstwo Zdrowia podawało w komunikacie, że rekomendowany schemat podstawowy Nuvaxovid jest schematem homologicznym z wykorzystaniem jednego preparatu. W przypadku schematu mieszanego (heterologicznego) rekomendowana jest kolejność szczepienia: szczepionka wektorowa, a potem szczepionka Nuvaxovid.

Podanie szczepionki Nuvaxovid jako drugiej dawki w schemacie podstawowym po szczepionce mRNA Comirnaty (Pfizer-BioNTech) lub Spikevax (Moderna) jest możliwe po decyzji personelu kwalifikującego do szczepienia.

2. Nuvaxovid - dla kogo?

Resort podnosi, że szczepionka firmy Novavax – wyprodukowana według klasycznej technologii – może być alternatywą dla osób, które nie chciały przyjąć preparatów opartych na technologii mRNA.

MZ zaznacza, że aktualnie wszystkie szczepionki przeciw COVID-19, stosowane w Narodowym Programie Szczepień, mają porównywalny profil bezpieczeństwa, są skuteczne i wysokiej jakości.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze