Trwa ładowanie...

Apteczka samochodowa

Apteczka samochodowa powinna być wyposażona przez nas samych, co zapewni jej użyteczność w razie wypadku. Według praw UE apteczka samochodowa musi mieć twardą obudowę i wyraźne oznaczenie (biały krzyż na zielonym tle). Rzeczy znajdujące się w apteczce muszą być uporządkowane i osobno zapakowane.

1. Apteczka samochodowa – przepisy

Apteczka, która znajduje się w naszym aucie, nie jest dobrym miejscem na przechowywanie leków. Przepisy wyraźnie podkreślają, że leki powinny zostać oddzielone od zawartości apteczki. Elementy wyposażenia apteczki należy regularnie przeglądać i uzupełniać, nawet po najmniejszym użyciu. Każdy kierowca powinien mieć świadomość, że jego apteczka samochodowa może posłużyć innym do uratowania jego zdrowia lub życia. Apteczka musi być zabezpieczona i umieszczona w dostępnym miejscu. Nie może znajdować się pod szybą.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Wyposażenie apteczki samochodowej

Dobrze wyposażona apteczka samochodowa powinna zawierać:

 • agrafki – wykorzystuje się je do zapięcia chusty trójkątnej, bandaża, ubrania,
 • bandaże – są niezbędne przy krwawiących ranach, ponieważ tamują krwotoki,
 • chustę trójkątną – służy do opatrunku głowy lub opatrunku ósemkowego,
 • folię termoizolacyjną – chroni przed niebezpieczną utratą ciepła lub przegrzaniem, owija się nią całe ciało poszkodowanego,
 • kompresy gazowe – mogą być bezpośrednio zastosowane na ranę, warto zakupić różne rozmiary gazy,
 • latarkę – sprzęt, o którym często zapominamy, może być bardzo pomocna w awaryjnej sytuacji,
 • maseczkę do sztucznego oddychania – zabezpiecza przy wykonywaniu sztucznego oddychania,
 • nożyczki – służą do cięcia bandaża i plastrów,
 • opaski „podtrzymujące" - opaski opatrunkowe dziane stosuje się podobnie jak gazę, bezpośrednio na ranę, dzięki nim można szybko przymocować jałowy opatrunek,
 • plastry z gazą,
 • rękawiczki lateksowe – zabezpieczają przed zakażonymi substancjami,
 • wodę utlenioną – odkaża rany.

Apteczka samochodowa pełni funkcję nie tylko apteczki pierwszej pomocy, ale także jest miejscem przechowywania leków, które mogą się przydać w czasie podróży samochodem: leki przeciwbólowe (należy wybrać takie, po których można nadal prowadzić auto), węgiel (pomocny przy zatruciach), glukoza (można ją zastosować przy omdleniach lub zasłabnięciach), środek przeciwwymiotny (można go podać pasażerowi, który ma chorobę lokomocyjną).

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Apteczka samochodowa
Apteczka samochodowa
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza