Trwa ładowanie...

Apteczka domowa

Avatar placeholder
05.09.2013 13:55
Apteczka domowa
Apteczka domowa

Każda apteczka domowa wyposażona jest w podobne środki opatrunkowe i przeciwgorączkowe. Leki należące do całej rodziny trzeba przechowywać w szafce zamykanej na kluczyk i umieszczonej odpowiednio wysoko, aby nie sięgały do niej małe dzieci, dla których zawartość apteczki może okazać się groźna.

spis treści

1. Wyposażenie apteczki domowej

Za wyposażenie apteczki domowej powinna odpowiadać jedna, dorosła osoba. Ona będzie odpowiedzialna nie tylko za wyposażenie, ale także za bezpieczeństwo przechowywania leków. Apteczka domowa powinna znajdować się w suchym i wilgotnym miejscu, zatem nie może to być kuchnia czy łazienka. W większości apteczek domowych znajdują się przede wszystkim leki. Opakowanie środków farmakologicznych kupionych na receptę powinno zostać podpisane inicjałem osoby, która zażywa dany preparat. W ten sposób nikt inny z domowników nie zastosuje tego leku. Wśród tabletek, które mogą być stosowane przez całą rodzinę, warto wybrać przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciw zaburzeniom snu, stresowi, nerwowości, leki działające przeciw wzdęciom, biegunce i zaparciom, środki na wątrobę, drogi żółciowe i trzustkę. Poza lekami warto pamiętać o maściach na rany i skórę, działającym przeciwzapalnie, chłodząco i ściągająco, środkach do nacierania ciała, plastrach rozgrzewające i przeciwreumatycznych oraz środkach do płukania gardła i kroplach do oczu w jednorazowych opakowaniach.

2. Apteczka pierwszej pomocy

W apteczce domowej nie może zabraknąć środków niezbędnych do opatrywania ran powstałych w wyniku oparzenia, skaleczenia, itp. Należą do nich:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
 • jednorazowe rękawiczki,
 • bandaże i opatrunki o różnej szerokości, w tym bandaże elastyczne (o szerokości 10 cm),
 • chusty trójkątne,
 • gaza i wata opatrunkowa,
 • nożyczki do cięcia bandaży,
 • agrafki, klamry opatrunkowe,
 • pincety,
 • worek na lód, waciki na patyczkach,
 • plastry,
 • płyn odkażający rany, np. woda utleniona.

W każdej apteczce powinien się znaleźć także termometr lekarski i termofor.
Apteczka domowa powinna być przeglądana co kilka miesięcy. Trzeba z niej wyjmować przeterminowane leki, środki bez opakowań, wyschnięte maści i krople. Wszystkie leki, które nie nadają się już do użycia, trzeba wyrzucać do specjalnych pojemników na środki farmakologiczne, a nie razem ze śmieciami domowymi.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza