Badania nad nowoczesnymi metodami leczenia raka piersi
Podczas 36. Dorocznego Spotkania Naukowego w Chicago, Towarzystwo Radiologii Interwencyjnej przedstawiło wyniki badań, wskazujące, iż zablokowanie enzymu niezbędnego do wytwarzania energii dla komórek rakowych w połączeniu z podawaniem leku bezpośrednio do guza może powstrzymać jego wzrost.
1. Nowotwór złośliwy piersi
Rak piersi jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych, a jednocześnie jest drugą przyczyną śmierci z powodu raka wśród kobiet. Nowoczesne metody diagnostyczne i zwiększenie świadomości znaczenia badań u kobiet zwiększyły szanse na wczesne wykrycie raka piersi i skuteczne jego leczenie, jednak zdiagnozowanie raka już po przerzutach oznacza, że pacjentce pozostało średnio od 18 do 24 miesięcy życia. U wielu chorych leczonych we wczesnej fazie raka terapia nie przynosi oczekiwanych rezultatów, przez co dochodzi do nawrotów, a z czasem również do przerzutów i tworzenia guzów w obrębie innych tkanek. Z tego powodu istnieje ogromne zapotrzebowanie na nowoczesne, minimalnie inwazyjne i skierowane bezpośrednio na guza metody leczenia, które umożliwiałyby kontrolę rozwoju raka.
2. Mechanizm blokowania rozwoju raka piersi
Komórki raka piersi uzależnione są od szlaku metabolicznego nazywanego glikolizą. Od niego zależy generowanie energii niezbędnej do wzrostu komórek nowotworowych. Poprzez blokowanie specyficznego enzymu, ważnego dla szlaku glikolitycznego, za pomocą 3-bromopirogronianu, możliwe jest zahamowanie produkcji energii potrzebnej do wzrostu i rozprzestrzeniania się nowotworu. Zaburzając glikolizę i wzrost guza, naukowcy uniemożliwiali mu produkowanie energii niezbędnej do przetrwania. Co więcej, udało się zmaksymalizować dawkę leku poprzez podawanie go bezpośrednio do guza. Jako narzędzie naprowadzające wykorzystywano USG. Metoda ta pozwalała na zminimalizowanie wystawienia zdrowych tkanek na skutki działania leku. Naukowcom pozostało jeszcze przetestowanie toksyczności leku dla zdrowych tkanek.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.