Badanie ginekologiczne dzieci
Badanie ginekologiczne osoby niepełnoletniej poniżej 16 roku musi odbyć się za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego, natomiast powyżej 16 roku życia wymagana jest zgoda zarówno rodzica/opiekuna prawnego, jak i samego badanego. Jest to z pewnością bardzo krępujące, a tym samym stresujące dla dziecka lub młodej osoby wydarzenie, dlatego lekarz ginekolog podczas wizyty w szczególny sposób powinien zadbać o właściwą atmosferę intymności w trakcie badania i wyjątkowo delikatne podejście do młodej pacjentki.
Do objawów, które mogą wystąpić u dziewczynki, a które powinny skłonić rodzica do wizyty u ginekologa zaliczamy między innymi ostre lub przewlekłe bóle w okolicy podbrzusza (objawy te mogą sugerować stany zapalne przydatków), pieczenie, świąd, upławy z pochwy (najczęściej towarzyszą infekcji dróg rodnych), przedwczesną pierwszą miesiączkę w wieku między 7 a 9 rokiem życia (przedwczesne dojrzewanie płciowe), brak miesiączki powyżej 16 roku życia (opóźnienie dojrzewania płciowego), bardzo obfite krwawienia miesięczne trwające dłużej niż 5-7 dni.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.