Badanie kręgosłupa – charakterystyka, badania
Bóle kręgosłupa są jednymi z częstszych bóli, dlatego, aby poznać przyczynę bólu, należy wykonać odpowiednie badanie kręgosłupa. Bóle w okolicy kręgosłupa nie zawsze są spowodowane problemami z kręgosłupem, a mogą dotyczyć innych problemów. Kiedy należy wykonać badanie kręgosłupa? Jakie badania kręgosłupa są najskuteczniejsze?
1. Badanie kręgosłupa – charakterystyka
Badanie kręgosłupa jest często przeprowadzanym badaniem. Udając się do lekarza z bólem pleców, należy go niezwłocznie powiadomić o wszystkich występujących dolegliwościach. Często bowiem zdarza się tak, iż dolegliwości, które według pacjentów są błahe i niewarte uwagi, odpowiadają za bóle pleców. Jeżeli specjalista zna wszystkie problemy dotyczące naszego stanu zdrowia, jest w stanie zlecić najlepsze badanie. Jeżeli z wyników badań wynika, że pacjent nie cierpi z powodu choroby narządów wewnętrznych, to lekarz wykonuje komplet wszystkich badań kręgosłupa.
2. Badanie kręgosłupa – badania
Badania kręgosłupa rozpoczynają się od dokładnego zbadania pleców pacjent przez lekarza. Specjalista ocenia kręgosłup po wyglądzie zewnętrznym, jest w stanie poznać rodzaj skrzywienia. W zależności od badania ogólnego lekarz kwalifikuje pacjenta na kolejne badania kręgosłupa.
2.1. Badanie rentgenowskie
Badanie rentgenowskie polega na wykonaniu zdjęcia RTG, dzięki któremu możliwe skrzywienia będą bardzo dobrze widoczne i możliwe do wyleczenia. Zdjęcie wykonywane jest w specjalnym pomieszczeniu przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności. Badanie kręgosłupa za pomocą zdjęcia RTG jest bardzo popularne i bardzo często od tego właśnie badania rozpoczyna się leczenie kręgosłupa.
2.2. Tomografia komputerowa
Badanie tomograficzne pozwala uzyskać przekrój badanego elementu. Badanie tomografii komputerowej (pomijając ekspozycję pacjenta na promieniowanie) jest nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Jest to badanie bardzo dokładne pozwalające na uzyskanie obrazu narządów wewnętrznych. Ta diagnostyka nie jest częsta podczas zalecanych badań kręgosłupa.
2.3. Rezonans magnetyczny
Rezonans magnetyczny pozwala na poznanie morfologii tkanek miękkich. Niektóre tkanki zasłaniane są przez kości kręgosłupa, dlatego rezonans magnetyczny pozwala na zbadanie ich stanu. Badanie kręgosłupa rezonansem magnetycznym jest bezpiecznym badaniem, jednak bardzo kosztowym, dlatego wykonywane jest tylko w szczególnych przypadkach.
2.4. Badanie stref reflektorycznych
Badanie stref reflektorycznych to badanie, które ma na celu zdiagnozowanie chorób innych narządów, które mogą powodować bóle pleców. Jeżeli którykolwiek narząd jest chory, to ból może promieniować także do kręgosłupa. Badanie to jest bardzo dokładne, ponieważ dzięki niemu można poznać choroby atakujące inne narządy, nie tylko kręgosłup.
Musisz to wiedzieć
Niektóre badania kręgosłupa mogą być bardzo drogie. Jednak, jeżeli nie jest możliwe rozpoznanie przyczyny bólu pleców, takie badania mogą okazać się niezbędne. Społeczeństwo coraz częściej uskarża się na bóle pleców. Bóle te spowodowane są złą postawą ciała, siedzącym trybem życia, a także brakiem aktywności fizycznej. Ludzie często nie zdają sobie sprawy, jak powinno wyglądać prawidłowe ułożenie kręgosłupa podczas siedzenia. Z tych względów badania kręgosłupa są jednymi z częstszych wykonywanych badań i dotyczą nie tylko osób dorosłych, ale bardzo nagminnie i dzieci.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.