Trwa ładowanie...

Bakterie wywołujące choroby dziąseł mogą powodować reumatoidalne zapalenie stawów

Avatar placeholder
11.04.2019 10:34
Bakterie wywołujące choroby dziąseł mogą powodować reumatoidalne zapalenie stawów
Bakterie wywołujące choroby dziąseł mogą powodować reumatoidalne zapalenie stawów (123RF)

Najnowsze badania sugerują, że bakterie wywołujące infekcje dziąseł mogą mieć wpływ na występowanie choroby, która niszczy życie wielu ludzi na całym świecie. Eksperci twierdzą, że reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) może być powiązane z higieną jamy ustnej.

Zakażenie Aggregatibacter actinomycetemcomitans, najlepiej znanym czynnikiem wywołującym agresywne choroby dziąseł, stymuluje produkcję białek, które powodują osłabienie układu odpornościowego.

Cytrulinacja – proces modyfikacji potranslacyjnej, który reguluje wytwarzanie białek, normalnie występuje w organizmie człowieka w warunkach fizjologicznych, np. podczas regulacji ekspresji genów.

Jednak proces ten często występuje także w warunkach patologicznych, np. u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów, chorobą Alzheimera czy też stwardnieniem rozsianym. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów, proces ten przebiega bardziej intensywnie, co prowadzi do stanu zapalnego i uszkodzenia tkanek, jak twierdzą naukowcy z amerykańskiego prywatnego Uniwersytetu  Johns Hopkins w stanie Maryland.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Najnowsze wyniki badań dowodzą, że infekcje bakteryjne mogą wpływać na powstawanie reumatoidalnego zapalenia stawów
Najnowsze wyniki badań dowodzą, że infekcje bakteryjne mogą wpływać na powstawanie reumatoidalnego zapalenia stawów (123rf)

Jednak najnowsze wyniki badań świadczą, że proces zachodzący na tym poziomie został także zidentyfikowany u osób z chorobą dziąseł.

Naukowcy podkreślają, że ponad połowa uczestników badania, którzy cierpieli na reumatoidalne zapalenie stawów, nie miała infekcji.

Eksperci twierdzą, że może to wskazywać na inne bakterie w jelitach, płucach czy w innym miejscu w organizmie, które również mogą odpowiadać za bóle stawów.

"Jeśli będziemy wiedzieć więcej na temat powiązania infekcji z reumatoidalnym zapaleniem stawów, być może będziemy w stanie także mu zapobiegać, a nie tylko interweniować” – powiedział profesor Felipe Andrade, z Uniwersytetu Johns Hopkins powiedział.

Nowe odkrycia, opublikowane w czasopiśmie „Science Translational Medicine”, mają istotne znaczenie dla zapobiegania i leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów. Ukazują bowiem, że osłabienie układu immunologicznego oraz ataki infekcyjne na komórki powodują sztywność i bolesność stawów.

Wiele osób na całym świecie cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów, jednak są to głównie osoby starsze. Jest to przewlekła choroba, która dotyka na początku stawów rąk i stóp, z czasem przenosząc się na inne części ciała.

Przeczytaj koniecznie

Nieleczona może prowadzić do zniszczenia stawów i ciężkiej niepełnosprawności. Objawami zapalenia stawów są ból i obrzęk, wrażliwość stawu na ucisk, ograniczenie ruchomości i deformacja. Niestety jest to choroba systemowa, czyli taka, która atakuje również inne narządy w organizmie. Ważne jest zatem wczesne rozpoczęcie leczenia.

Leczenie może mieć formę farmakologiczną oraz niefarmakologiczną, polegającą na prowadzeniu rehabilitacji, wsparciu ortopedycznym i odpowiednich zabiegach fizykoterapeutycznych. Całkowite wyleczenie zapalenia bez nawrotów choroby po zaprzestaniu terapii zdarza się jednak bardzo rzadko.

Główny koordynator badań dr Maximilian Konig stwierdził w podsumowaniu, że wyniki tych badań przybliżają nas do odkrycia przyczyny powstawania reumatoidalnego zapalenia stawów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze