Trwa ładowanie...

Boisz się, że zagraża ci tętniak? Sprawdź to w kilka sekund

Avatar placeholder
29.02.2024 11:12
Test kciuka ujawni ryzyko tętniaka aorty
Test kciuka ujawni ryzyko tętniaka aorty (Getty Images)

Gdy dojdzie do pęknięcia tętniaka aorty, może zakończyć się to śmiercią. Co gorsza, nie zawsze manifestuje się on oczywistymi symptomami i może zostać wykryty dopiero po pęknięciu. Dlatego naukowcy stworzyli test na podstawie kciuka, który umożliwia ocenę ryzyka.

spis treści

1. Tętniak aorty

Stan, w którym dochodzi do pęknięcia tętniaka aorty, stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Osoby palące papierosy, cierpiące na miażdżycę lub nadciśnienie tętnicze są bardziej narażone na to ryzyko. Czynnikami wywołującymi mogą być również stany zapalne, urazy czy wrodzone defekty genetyczne.

Objawy tętniaka aorty obejmują intensywne bóle brzucha, pleców, klatki piersiowej, kaszel, duszności, chrypkę, krwioplucie, częste dolegliwości bólowe zamostkowe, problemy z przełykaniem, nudności i wymioty, utratę świadomości lub obniżenie ciśnienia krwi.

Zobacz film: "Podstępny tętniak mózgu nie daje żadnych objawów"

Tętniaki są nierzadko zwodnicze i mogą nie wykazywać żadnych symptomów aż do momentu pęknięcia. To skłoniło naukowców jednej z czołowych uczelni na świecie - Uniwersytetu Yale, do stworzenia testu kciuka.

2. Test kciuka - na czym polega?

Unieś rękę, utrzymując dłoń w pozycji płaskiej. Zegnij kciuk i naciągnij go w stronę brzegu dłoni jak najdalej. Jeżeli kciuk bez trudu przekracza tę granicę, może to sugerować, że tętniak mógł się niezauważenie rozwinąć w twoim organizmie lub że należysz do grupy zwiększonego ryzyka jego występowania. Luźne stawy mogą być sygnałem choroby tkanki łącznej, w tym także naczyń tętniczych.

Badanie przeprowadzone przez naukowców na 305 osobach i opublikowane w ''American Journal of Cardiology'' pokazuje, że istnieje wysokie ryzyko rozwoju tętniaków u osób, które otrzymały pozytywny wynik testu.

- U pacjentów, u których wynik testu jest pozytywny, istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozwiną się tętniaki - podkreślił dr John A Elefteriades, który jest jednym z autorów tego badania.

Eksperci zaznaczają, że nawet jeżeli wynik testu jest pozytywny, nie ma potrzeby wpadać w panikę. Rozwój tętniaków to proces, który może trwać nawet dziesiątki lat. Niemniej jednak, taki wynik powinien być traktowany jako ostrzeżenie, które nie może być ignorowane i powinno nas skłonić do przeprowadzenia niezbędnych badań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze