Przejdź na WP

Bóle pęcherzyka żółciowego

Ból pęcherzyka żółciowego jest niepokojącym objawem, który może być oznaką ataku pęcherzyka żółciowego. Atak może być spowodowany przemieszczaniem się kamienia żółciowego przewodem żółciowym lub kanałem żółciowym w stronę dwunastnicy. Ból może być również wynikiem zgromadzenia żółci w pęcherzyku żółciowym, który pęcznieje i powoduje dyskomfort. Dolegliwości bólowe mogą mieć także związek z infekcją pęcherzyka żółciowego, w którym rozwija się stan zapalny.

Zobacz film: "Kamica nerkowa"

spis treści

1. Objawy bólu pęcherzyka żółciowego

Kamienie przy kamicy żółciowej
Kamienie przy kamicy żółciowej

Kamienie cholesterolowe pacjenta niekwalifikującego się do operacji ich usunięcia.

zobacz galerię

Sporadyczny ból może pojawiać się w centralnej partii górnej części brzucha lub tuż pod żebrami po prawej stronie. Ból może promieniować na prawe ramię lub łopatki. Dolegliwościom bólowym mogą towarzyszyć nudności i wymioty, a także gazy. Atak bólu pęcherzyka żółciowego może trwać od kilku minut do 2-3 godzin. Częstotliwość ataków i ich postać mogą być różne u poszczególnych osób. Dolegliwości bólowe mogą następować po spożyciu tłustych produktów spożywczych, na przykład czekolady, sera żółtego lub wyrobów cukierniczych. Warto pamiętać, że rozróżnienie bólu pęcherzyka żółciowego od objawów wrzodów żołądka, problemów z kręgosłupem, bólu serca, zapalenia płuc i kamieni nerkowych nie jest łatwe. Jak poznać, że ból brzucha ma związek z atakiem pęcherzyka żółciowego? Wystarczy dotknąć skóry tuż pod żebrami na prawo od żołądka. W tym miejscu znajduje się bowiem pęcherzyk żółciowy. Jeśli to on jest odpowiedzialny za niepokojące dolegliwości, w chwili dotknięcia można poczuć silny ból, który aż zapiera dech w piersiach. Osoby, które doświadczają ataku pęcherzyka żółciowego mogą nie być w stanie chodzić bez schylania się.

2. Postępowanie przy pojawieniu się bólu pęcherzyka żółciowego

Dolegliwości bólowe mogą oznaczać nie tylko atak pęcherzyka żółciowego, ale i inne problemy zdrowotne. Aby ustalić przyczynę bólu, konieczne są badania i rozmowa z lekarzem. Jeśli ból jest bardzo silny, należy określić, czy jego przyczyna leży w pęcherzyku żółciowym, żołądku, trzustce lub wątrobie. Jeżeli okaże się, że za dolegliwości bólowe odpowiedzialne są problemy z pęcherzykiem żółciowym, należy znaleźć ich przyczynę. Głównym czynnikiem prowadzącym do chorób pęcherzyka żółciowego jest niedoczynność tarczycy. Tarczyca jest bowiem odpowiedzialna za przemianę materii. Gdy nie funkcjonuje ona optymalnie dobrze, metabolizm zwalnia. Trawienie ulega spowolnieniu, ruchy jelit są wolniejsze, podobnie jak proces opróżniania pęcherzyka żółciowego. Nawet procesy myślowe mogą przebiegać wolniej niż zwykle. Choroby pęcherzyka żółciowego mogą być spowodowane także przez alergie pokarmowe. Alergie wywołują wydzielanie histaminy, co może prowadzić do gromadzenia się zbyt dużych ilości płynów w przewodach żółciowych oraz ich cofanie. W związku z tym wskazane jest rozpoznanie alergenów pokarmowych u danego pacjenta i wyeliminowanie ich z diety. Można to zrobić poprzez stopniowe wprowadzanie pojedynczo poszczególnych produktów i obserwowanie reakcji organizmu. Z czasem na pewno uda się ustalić winowajców.

Następny artykuł: Kolka żółciowa

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy