Trwa ładowanie...

Brzuch po ciąży – charakterystyka, inwolucja macicy, trening

Czy można mieć płaski brzuch po ciąży? Okazuje się, że jest to możliwe. Jednak, aby się tak stało należy o to zadbać. Nie można też liczyć na to, że zaraz po porodzie będzie można założyć swoje najbardziej obcisłe rzeczy. Przez pewien okres brzuch będzie widoczny, lecz powinien szybko zacząć znikać.

spis treści

1. Brzuch po ciąży – charakterystyka

Brzuch po ciąży maleje, jednak od razu nie wygląda najlepiej i daleko mu do ideału. Prawie każda kobieta po porodzie zadaje sobie pytanie czy jej brzuch jeszcze kiedyś będzie wyglądał jak przed ciążą. Czy można coś zrobić by brzuch po ciąży był znów płaski? Nie wszystko zależy od nas, dużą rolę odgrywają indywidualne predyspozycje. Niektóre kobiety bardzo szybko wracają do swojego wyglądu sprzed ciąży inne natomiast mają z tym ogromny problem.

To jak wygląda brzuch po ciąży zależy również od tego, czy kobieta dbała o siebie. Aby mieć piękny brzuch nie można dopuścić do tego by w ciąży zbyt dużo nie przytyć. Należy też odpowiednio pielęgnowałaś skórę i dbać o mięśnie. Z drugiej strony trzeba sobie zdawać sprawę, że na niektóre sprawy kobiety nie mają wpływu. Na przykład pojawienie się rozstępów na skórze jest uzależnione od czynników dziedzicznych i hormonalnych. Duży wpływ na to jak wygląda brzuch po ciąży ma również wiek matki.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"
Chcąc mieć piękny brzuch po ciąży trzeba regularnie ćwiczyć.
Chcąc mieć piękny brzuch po ciąży trzeba regularnie ćwiczyć.

2. Brzuch po ciąży – inwolucja macicy

W czasie, gdy dziecko się rozwija, macica matki znacznie się powiększa. Przed zajściem w ciążę ten narząd przypomina płaską gruszkę o wysokości kilku centymetrów. W dziewiątym miesiącu ciąży jest kilkadziesiąt razy większy. Ciąża powoduje również to, że więzadła podtrzymujące miednicę też się znacznie rozciągają. Trudno więc oczekiwać, że w ciągu kilku dni brzuch po ciąży odzyska stary wygląd.

Proces inwolucji macicy trwa około dwóch miesięcy. Tego procesu nie można przyspieszyć. Niestety obkurczenie się macicy nie wystarczy by brzuch po ciąży znów wyglądał jak dawniej. Mięśnie brzucha w czasie dziewięciu miesięcy ciąży nie pracowały normalnie, dlatego nie są jędrne i mocne. Dlatego warto pomyśleć o odpowiednio dostosowanym treningu.

Sprawdź, jak zmieni się twoje ciało po ciąży
Sprawdź, jak zmieni się twoje ciało po ciąży [8 zdjęć]

Ciąża to wyjątkowy okres dla każdej kobiety. To również moment, w trakcie którego jej ciało przechodzi

zobacz galerię

3. Brzuch po ciąży – trening

Częstym błędem popełnianym przez kobiety po porodzie jest zbyt szybka chęć powrotu do pełni formy. Jednak zbyt intensywny trening może spowodować więcej szkód niż pożytku. Dlatego należy unikać zbyt forsownych ćwiczeń. Brzuch po cięży musi dojść do siebie a pierwsze ćwiczenia można znacząc wykonywać dopiero sześć tygodni po porodzie naturalnym. W przypadku, gdy poród odbył się przez cesarskie cięcie, rozpoczęcie ćwiczeń możliwe jest dopiero po konsultacji z ginekologiem.

Oprócz ćwiczeń należy zadbać również o odpowiednią pielęgnację. Brzuch po ciąży wydaje się rozciągnięty. Aby skóra odzyskała jędrność i dawny wygląd należy ją smarować odpowiednimi kosmetykami. Jednak na widoczne efekty należy trochę poczekać.

Jak uchronić się przed rozstępami w ciąży?
Jak uchronić się przed rozstępami w ciąży? [10 zdjęć]

Ciąża to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu kobiety. Jednak z radością z przybycia nowego członka

zobacz galerię

Brzuch po ciąży trzeba smarować dobrej klasy preparatami ujędrniającymi, trenować oraz masować. Istnieje też możliwość skorzystania z pomocy specjalistów. Bez wątpienia łatwiej odzyskać dawny wygląd korzystając z usług profesjonalnej kosmetyczki, trenera personalnego i masażysty.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza