Trwa ładowanie...

Jak dbać o skórę w ciąży?

Jak dbać o skórę w ciąży?
Jak dbać o skórę w ciąży? (Shutterstock)

W trakcie, gdy kobieta zachodzi w ciążę, jej ciało oraz skóra przechodzą liczne zmiany. Odpowiednia pielęgnacja w tym czasie jest niezwykle ważna, aby zapobiec zwiotczeniu i nadmiernemu rozciągnięciu skóry oraz powstawaniu innych nieestetycznych zmian na jej powierzchni.

spis treści

1. Typowe zmiany towarzyszące ciąży

Zmiany w obrębie skóry zachodzą już w trakcie pierwszego trymestru ciąży. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za to jest nagły wzrost poziomu hormonów. Skóra kobiety ciężarnej jest bardzo nieprzewidywalna. Jest zdecydowanie bardziej wrażliwa i częściej reaguje na kosmetyki podrażnieniem lub wysypką. Nawet kosmetyk, który kobieta stosowała do tej pory, może spowodować nieoczekiwaną reakcję.

1.1. Ostuda ciążowa

W czasie ciąży nie zdziw się, jeśli wszystkie pieprzyki i piegi na skórze staną się nieco wyraźniejsze niż przed zapłodnieniem. Burza hormonalna zachodząca w organizmie kobiety ciężarnej może powodować przebarwienia pigmentacyjne i ciemnienie skóry. Często występująca w czasie ciąży i znienawidzona przez przyszłe mamy jest ostuda ciążowa. Ostuda w ciąży charakteryzuje się występowaniem ciemnych, rozlewających się plam – zwłaszcza na twarzy i na odkrytych partiach ciała, takich jak np. ramiona, przedramiona, ręce. Ciemne plamy na skórze nie dają się w żaden sposób zamaskować, nawet najlepszym fluidem.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Ostuda ciążowa pojawia się zazwyczaj w drugim trymestrze ciąży i zanika najpóźniej rok po urodzeniu dziecka. Ostuda wywoływana jest przez nadmierną produkcję barwnika skóry – melaniny – którego zadanie polega na wchłanianiu promieniowania słonecznego. By uchronić się przed ostudą, warto unikać nadmiernego przebywania na słońcu i opalania się. Żółtobrunatne przebarwienia na skórze mają tendencję do ciemnienia pod wpływem światła słonecznego, opalania się w solarium lub zażywania środków powodujących fotouczulenie. Jeśli już koniecznie musisz wyjść na dwór w upalny dzień, posmaruj skórę kremem z filtrem przeciwsłonecznym o faktorze minimum SPF 15 i nałóż na głowę kapelusz. Co kilka dni możesz zastosować rozjaśniający peeling do twarzy, który delikatnie złuszczy naskórek.

1.2. Kresa czarna

Mniej więcej w połowie ciąży pojawiają się przebarwienia skórne w następstwie zmian hormonalnych. Ciemnieją znamiona, brodawki sutkowe, a także linia biegnąca pośrodku brzucha, tzw. kresa czarna albo linea negra. Zastępuje ona niewidoczną kresę białą (linea alba). Choć kresa czarna może nie wygląda najlepiej, to jednak znika po porodzie w ciągu kilku tygodni. Jest zwykle wyraźniejsza u kobiet o ciemnej karnacji, ponieważ u nich pigmentacja jest silniejsza. Linea negra biegnie przez środek ciężarnego brzucha i sięga aż do linii spojenia łonowego.

1.3. Wpływ hormonów na skórę w ciąży

Czerwone ręce i stopy nie muszą oznaczać wyłącznie niskiego ciśnienia krwi albo alergii. Za czerwienienie stóp i rąk w czasie ciąży odpowiadają hormony. Może im towarzyszyć lekki świąd skóry. Tego typu dolegliwości – choć denerwujące – mijają zwykle niedługo po porodzie. Poza pojawianiem się zaczerwienień skórnych w czasie ciąży mogą również dokuczać zmiany trądzikowe.

Zazwyczaj ciąża jest okresem, w którym dochodzi do zahamowania nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. Skóra zatem ulega wysuszeniu. Nawet kobiety z cerą przetłuszczającą się w czasie ciąży mają skórę dość matową, znikają też problemy z nadmiarem sebum. Czasami jednak ciąża może nasilać problemy skórne. Niekiedy przyszłe mamy muszą walczyć z uporczywym trądzikiem ciążowym lub z ropnymi wypryskami na twarzy. Za tego typu zmiany skórne odpowiadają znowu hormony. Najlepiej nie stosować leków przeciwtrądzikowych, ponieważ mają one negatywny wpływ na rozwój płodu. Warto przeczekać okres ciąży, a jeśli zmiany nie ustąpią po porodzie – dopiero wtedy można rozpocząć właściwe leczenie.

Główną zasadą pielęgnacji skóry kobiety w ciąży jest to, aby ograniczyć ilość stosowanych kosmetyków. Wszelkie produkty używane przez ciężarną, które są przyczyną niekorzystnych objawów, takich jak uczulenia, mogą również źle działać na dziecko. Należy wybierać jedynie łagodne preparaty, które mają delikatne działanie. Kosmetyki stosowane w ciąży powinny być:

  • bezzapachowe,
  • hipoalergiczne,
  • o małej zawartości składników chemicznych,
  • przeznaczone dla kobiet w ciąży.

Niezwykle istotna w tym czasie jest ochrona przeciwsłoneczna. Burza hormonów spowodowana ciążą zwiększa ryzyko pojawienia się na skórze nieestetycznych przebarwień pod wpływem działania słońca. Dlatego niezbędne są kremy ochronne z filtrem o wysokości SPF 50. Ponadto w trakcie silnego nasłonecznienia lepiej unikać wychodzenia z domu lub ukryć się w cieniu.

2. Problemy ze skórą w ciąży

W trakcie ciąży, wraz ze wzrostem dziecka powiększa się brzuch i piersi kobiety. W wyniku tego na powierzchni skóry często tworzą się rozstępy. Systematyczna pielęgnacja jest niezbędna, gdyż umożliwia zminimalizowanie ryzyka pojawienia się na skórze wyżej wymienionych zmian.

Ciężarne często mają problem z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry. W ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży kobiety mogą mieć problem z intensywnym trądzikiem. Przy wyborze kosmetyków pielęgnacyjnych powinny one być bardzo ostrożne. Można stosować łagodnie działające preparaty, np. na bazie cynku, które przyśpieszą łagodzenie stanu zapalnego. Należy jednak unikać agresywnych preparatów silnie wysuszających skórę.

Na szczęście ginekolodzy informują kobiety o zmianach związanych z ciążą, które mogą wystąpić w obrębie skóry. Lekarze często informują też o tym, jakich kosmetyków nie powinny one stosować w tym czasie. Należy unikać kremów złuszczających z kwasami oraz kremów zawierających w składzie retinol oraz kofeinę. Nie zaleca się też preparatów silnie perfumowanych. Po porodzie najważniejsze jest to, aby wspomóc regenerację skóry. Należy używać preparatów zawierających w składzie wyciąg z bluszczu oraz masło shea.

Pamiętaj, że każda kobieta jest inna i każde ciało inaczej reaguje na zmiany towarzyszące ciąży. Niektóre kobiety szybciej wracają do dawnej formy, inne muszą niestety włożyć w to odrobinę wysiłku. Na rynku kosmetycznym istnieje wiele preparatów dla kobiet ciężarnych i młodych mam, a ich regularne stosowanie może przynieść skórze wiele korzyści. Skóra stanie się gładsza, a po porodzie szybciej wróci do formy sprzed ciąży.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze