Trwa ładowanie...

Choruje ponad 10 mln Polaków. "Najistotniejszy czynnik skracający nasze zdrowe życie"

 Karolina Rozmus
15.06.2024 08:53
Nadciśnienie "nie daje typowych objawów*"
Nadciśnienie "nie daje typowych objawów*" (Getty Images)

Dane Narodowego Fundusz Zdrowia nie są krzepiące. Oficjalnie 10,4 mln Polaków cierpi na nadciśnienie tętnicze, a ponad połowa nie ma o tym pojęcia. To cichy zabójca, który często nie daje żadnych dolegliwości.

spis treści

1. Co czwarty Europejczyk z nadciśnieniem

Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), nadciśnienie to jedna z głównych przyczyn zgonów na całym świecie. W samej Europie choruje nawet 150 milionów osób, co oznacza, że statystycznie co czwarty Europejczyk ma zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi.

"Dane NFZ pokazują, iż 10,4 mln Polaków ma nadciśnienie tętnicze, co stanowi 27,6 proc. populacji naszego kraju. W przypadku osób powyżej 75 r.ż. ponad 80 proc. osób choruje na nadciśnienie. Szacuje się, że prawie połowa osób mających nadciśnienie w ogóle o tym nie wie" - pisze w serwisie X mgr farm. Łukasz Pietrzak, farmaceuta, ratownik i analityk.

Zobacz film: "5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać"

"Najistotniejszy czynnik skracający nasze zdrowe życie. Niestety, mało mówimy o odwracalnych, niefarmakologicznych metodach obniżenia ciśnienia. Często u młodych osób nie diagnozujemy innych chorób, które mogą powodować nadciśnienie" - tak odpowiedział na post dr n. med. Michał Chudzik, kardiolog.

Czynnikami ryzyka rozwoju nadciśnienia jest m.in. dieta obfitująca w sód, nadużywanie alkoholu, palenie wyrobów tytoniowych, wreszcie otyłość i brak ruchu. Niestety choroba latami może rozwijać się po cichu, nie dając żadnych dolegliwości.

- Co warto podkreślić, nadciśnienie tętnicze w większości przypadków nie daje typowych objawów. Czasem jest to ból głowy, czasem podkrwawianie z nosa. Ale wielu chorych czuje się dobrze i nadciśnienie tętnicze stwierdza się u nich przypadkowo, podczas pomiaru w gabinecie lekarskim - mówił w rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr hab. med. Krzysztof J. Filipiak, kardiolog, internista, ale i hipertensjolog, rektor Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

2. Prowadzi do udaru mózgu bądź zawału serca

Nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu
Nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu (Getty Images)

Kiedy mówimy o nadciśnieniu? Jak wskazują normy, ciśnienie tętnicze 120/80 mmHg uchodzi za optymalne dla dorosłego człowieka. O nadciśnieniu mówi się w przypadku, gdy ciśnieniomierz długotrwale wskazuje:

  • 140-59/90–99 mm Hg - nadciśnienie tętnicze I stopnia,
  • 160-179/100–109 mm Hg - nadciśnienie tętnicze II stopnia,
  • powyżej 180/110 mm Hg - nadciśnienie tętnicze III stopnia.

Nieleczone nadciśnienie tętnicze to zwiększone ryzyko m.in. udaru mózgu oraz niewydolności i zawału serca. Może też prowadzić do uszkodzeń naczyń siatkówki oka czy uszkodzeń kłębuszków nerkowych. U chorych na nadciśnienie obserwuje się również niewydolność nerek. WHO szacuje, że na świecie choroba ta zabija ponad dziewięć milionów osób każdego roku.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze