Cierpi 8,5 mln Polaków. 20 proc. jest u kresu wytrzymałości
Ból jest organizmowi potrzebny – to sygnał ostrzegawczy. Jednak, gdy nie mija, a jest codziennym towarzyszem, staje się problemem i wyzwaniem. Statystyki wskazują, że 27 proc. dorosłych Polaków cierpi z powodu przewlekłego bólu, co piąta przyznaje, że nie byłaby w stanie znieść bólu, gdyby się nasilił.
1. Jeden rodzaj bólu jest pożyteczny, drugi może zabić
Szacuje się, że przewlekłego bólu doświadcza ok. 10 procent światowej populacji, przy czym w niektórych krajach może dotykać nawet 25 proc. mieszkańców. Te fatalne szacunki dotyczą Europy, gdzie ok. 150 mln dorosłych osób zgłasza występowanie umiarkowanego bądź silnego przewlekłego bólu. W Polsce takich osób może być nawet 8,5 mln.
Jak wskazują eksperci z Polskiego Towarzystwa Badania Bólu (PTBB), ból jest organizmowi potrzebny. "Sygnał bólu ostrego jest pożyteczny i adaptacyjny, ostrzegając osobę o niebezpieczeństwie i konieczności zareagowania lub szukania pomocy". Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku bólu przewlekłego. To ból patologiczny, który utrzymuje się dłużej niż bodziec, który go spowodował.
O takim bólu mówi się, gdy trwa nieprzerwanie przez okres co najmniej trzech miesięcy. Może za niego odpowiadać wcześniejszy uraz tkanek, uszkodzenia w układzie nerwowym, choroba zwyrodnieniowa stawów, wreszcie choroby nowotworowe. Bólu doświadcza nawet 70 proc. Polaków z zaawansowanym nowotworem i 65 proc. umierających z powodu innych schorzeń.
Co trzeba o nim wiedzieć? Eksperci z PTBB podkreślają, że ból przewlekły "uruchamia złożony pakiet fizycznych i psychospołecznych zmian". Należą do nich:
- unieruchomienie i w konsekwencji osłabienie mięśni i stawów,
- obniżenie odporności i większa podatność na choroby,
- zaburzenia snu,
- problemy z apetytem,
- uzależnienie od leków,
- uzależnienie od rodziny i innych opiekunów,
- nadużywanie oraz niewłaściwe wykorzystywanie profesjonalnego systemu opieki zdrowotnej,
- zła wydajność w pracy lub niezdolność do pracy, upośledzenie,
- izolacja od otoczenia i rodziny, zamykanie się w sobie,
- lęk, strach,
- depresja, tendencje samobójcze.
Choć według badań przewlekły ból nie wpływa na skrócenie życia, to może nawet dwukrotnie zwiększyć ryzyko samobójstwa.
2. Nie każdy o tym wie. Przewlekły ból można leczyć
Przewlekły ból można, a nawet trzeba leczyć. Zajmują się tym specjalistyczne poradnie leczenia bólu, w których przyjmują lekarze różnych specjalności: anestezjolodzy, neurolodzy, specjaliści medycyny paliatywnej, a także psycholodzy i fizjoterapeuci.
Współczesna medycyna może oferować szereg metod walki z bólem, nie tylko farmakoterapię, ale też techniki interwencyjne jak dokanałowe podawanie leków, zabiegi neurodestrukcyjne, blokady diagnostyczno-prognostyczne, neuromodalację, w tym akupunkturę czy wreszcie psychoterapię i rehabilitacje.
Pomoc można otrzymać w ramach usług świadczonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W takim przypadku skierowanie do poradni wystawia lekarz rodzinny.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.