Trwa ładowanie...

Cierpi ponad połowa Polaków. Tylko nieliczni są świadomi zagrożenia

 Patrycja Pupiec
14.01.2024 18:15
Znak, że cholesterol może zatykać tętnice. Cierpi nawet połowa Polaków
Znak, że cholesterol może zatykać tętnice. Cierpi nawet połowa Polaków (Getty Images)

Hipercholesterolemia może dotykać nawet ponad połowę Polaków, ale tylko niektórzy znają diagnozę. Zdrowotny problem może długo nie dawać o sobie znać, ale gdy pojawiają się charakterystyczne dla niego objawy, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.

spis treści

1. U młodych może nie dawać żadnych objawów

Hipercholesterolemia, czyli zwiększone stężenie cholesterolu we krwi, to bardzo niebezpieczne zjawisko, które prowadzi do miażdżycy, a w konsekwencji choroby niedokrwiennej serca. Wysoki poziom cholesterolu nie boli, dlatego wielu chorych żyje z tym zdrowotnym problemem przez lata, zupełnie nieświadomych zagrożenia.

Szczególnie groźna jest hipercholesterolemia rodzinna, którą często diagnozuje się u szczupłych, pozornie zdrowych osób. U młodych dorosłych schorzenie może długo nie dawać żadnych objawów, a gdy w końcu da o sobie znać, to w postaci udaru mózgu lub zawału serca.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Według danych Harvard College około 1 na 500 osób cierpi na ten dziedziczny problem. U tej grupy pacjentów często pojawiają się żółtaki, czyli złogi cholesterolu, które zlokalizowane są najczęściej na ścięgnach Achillesa oraz powiekach.

Gdy jednak dojdzie do znacznego zwężenia tętnic prowadzących do serca lub mózgu, mogą pojawić się symptomy wskazujące na ten zdrowotny problem. Objawy hipercholesterolemii to m.in. dławica piersiowa, zawroty głowy, omdlenia, bóle rąk i nóg, które występują po wysiłku fizycznym.

2. Czynniki ryzyka hipercholesterolemii

Niektóre schorzenia, jak cukrzyca typu 2 czy nadciśnienie tętnicze, zwiększają ryzyko rozwoju poważnych problemów z sercem, których przyczyną jest zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi. Lecz to tylko jeden z przykładów czynników ryzyka. Prawdopodobieństwo diagnozy schorzenia układu sercowo-naczyniowego zwiększa również wiek.

Jak wskazują eksperci z Harvard College, ryzyko rozwoju choroby serca, której przyczyną jest podwyższony poziom cholesterolu, wzrasta u mężczyzn powyżej 45. roku życia, a także u kobiet powyżej 55. roku życia. U pań dodatkowe ryzyko stanowi również przedwczesna menopauza.

Na rozwój zdrowotnych problemów związanych z tym jednym z kluczowych układów organizmu ma wpływ również styl życia, a w szczególności palenie.

Ale hipercholesterolemii można zapobiec. Wystarczy postawić na zdrowy jadłospis i regularną aktywność fizyczną. W diecie warto unikać niektórych produktów, a na szczycie listy znajdują się tłuszcze nasycone, w które bogata jest przetworzona żywność.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze