Trwa ładowanie...

Ciężkie nogi latem. Nie tylko z powodu gorąca

Avatar placeholder
09.08.2021 10:22
Ciężkie nogi latem. Nie tylko z powodu gorąca
Ciężkie nogi latem. Nie tylko z powodu gorąca (123rf.com)

Uczucie ciężkości nóg doskwiera nam szczególnie latem. Po całym dniu spędzonym poza domem, wieczorem mamy wrażenie, że nogi są opuchnięte i ważą tonę. Zwykle to reakcja organizmu na upały, ale czasem może też świadczyć o chorobie.

spis treści

1. Ciężkie nogi a niewydolność żylna

Uczucie ciężkich nóg, któremu towarzyszy opuchlizna wokół kostek, pojawiająca się rano, może świadczyć o niewydolności żył i zakrzepicy. Jeśli puchnie tylko jedna noga, a dodatkowo odczuwasz ból pod kolanem i często męczą cię skurcze nóg, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Niepokojącym objawem są także tzw. pajączki pojawiające się na nogach. Konieczne może być wykonanie badań, ponieważ niewydolność żył jest groźną chorobą. Nieleczona może prowadzić do poważnych uszkodzeń skóry na nogach i niegojących się owrzodzeń żylnych.

2. Ciężkie nogi jako objaw słoniowacizny

Zobacz film: "Sposoby na opuchnięte nogi"

Opuchnięcia i uczucie ciężkości nóg może też być objawem słoniowacizny. Choroba jest spowodowana obrzękiem limfatycznym, który powstaje w wyniku wad wrodzonych lub przez uszkodzenie pni chłonnych odprowadzających limfę.

Obrzęk limfatyczny może pojawić się w wyniku niedrożności żył, kontuzji, infekcji bakteryjnych lub wirusowych, a także w przebiegu chorób tkanki łącznej, np. reumatoidalnego zapalenia stawów.

Początkowo obrzęk jest delikatny i nie wzbudza podejrzeń, szczególnie latem, gdy jest bardzo gorąco. W miarę postępowania choroby stale się powiększa. Tkanka podskórna i skórna zaczynają się rozrastać i w miejscu obrzęku tworzą się nieestetyczne fałdy skóry. Nieleczone mogą pokrywać się owrzodzeniami, są też podatne na zakażenia.

Słoniowacizna powstaje najczęściej w obrębie nóg i rąk, a u mężczyzn także w okolicy krocza. Nieleczona choroba może prowadzić nawet do amputacji kończyny.

3. Ciężkie nogi jako objaw niewydolności nerek

Uczucie ciężkości nóg, opuchlizna i tzw. zespół niespokojnych nóg mogą też świadczyć o niewydolności nerek. Zbyt niskie stężenie białek w surowicy krwi może powodować takie właśnie dolegliwości.

Jeśli dodatkowo cierpisz na bolesne skurcze, nagłe skoki ciśnienia, wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu, a także świąd skóry, lepiej skonsultuj się z lekarzem. Podstawowe badania krwi powinny wykluczyć lub potwierdzić problem z nerkami.

4. Inne przyczyny ciężkich nóg w lecie

Lato ogólnie sprzyja powstawaniu obrzęków na nogach. Wysoka temperatura powoduje, że w naczyniach krwionośnych i limfatycznych wzrasta ciśnienie i płyny mogą przesiąkać do tkanek przez ściany naczyniowe. W ten sposób tworzą się obrzęki.

Uczucie ciężkości nóg może towarzyszyć ci, gdy masz stojącą lub siedzącą pracę. Jeśli dużo czasu spędzasz w jednej pozycji zastawki żylne nie pracują prawidłowo, przez co nogi zaczynają puchnąć.

Jeśli masz możliwość jak najczęściej się ruszaj, nie zakładaj nogi na nogę, chodź po schodach i ćwicz mięśnie łydek.

Uczucie ciężkości może być też spowodowane zespołem napięcia przedmiesiączkowego. W tej fazie cyklu łatwiej o zatrzymanie wody w organizmie. Niezależnie jednak od przyczyny, jeśli opuchlizna utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą jej inne niepokojące dolegliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze