Trwa ładowanie...

Ciężkie nogi latem. Nie tylko z powodu gorąca

Uczucie ciężkości nóg doskwiera nam szczególnie latem. Po całym dniu spędzonym poza domem, wieczorem mamy wrażenie, że nogi są opuchnięte i ważą tonę. Zwykle to reakcja organizmu na upały, ale czasem może też świadczyć o chorobie.

spis treści

1. Ciężkie nogi a niewydolność żylna

Uczucie ciężkich nóg, któremu towarzyszy opuchlizna wokół kostek, pojawiająca się rano, może świadczyć o niewydolności żył i zakrzepicy. Jeśli puchnie tylko jedna noga, a dodatkowo odczuwasz ból pod kolanem i często męczą cię skurcze nóg, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Zobacz film: "Sposoby na opuchnięte nogi"

Niepokojącym objawem są także tzw. pajączki pojawiające się na nogach. Konieczne może być wykonanie badań, ponieważ niewydolność żył jest groźną chorobą. Nieleczona może prowadzić do poważnych uszkodzeń skóry na nogach i niegojących się owrzodzeń żylnych.

2. Ciężkie nogi jako objaw słoniowacizny

Opuchnięcia i uczucie ciężkości nóg może też być objawem słoniowacizny. Choroba jest spowodowana obrzękiem limfatycznym, który powstaje w wyniku wad wrodzonych lub przez uszkodzenie pni chłonnych odprowadzających limfę.

Obrzęk limfatyczny może pojawić się w wyniku niedrożności żył, kontuzji, infekcji bakteryjnych lub wirusowych, a także w przebiegu chorób tkanki łącznej, np. reumatoidalnego zapalenia stawów.

Początkowo obrzęk jest delikatny i nie wzbudza podejrzeń, szczególnie latem, gdy jest bardzo gorąco. W miarę postępowania choroby stale się powiększa. Tkanka podskórna i skórna zaczynają się rozrastać i w miejscu obrzęku tworzą się nieestetyczne fałdy skóry. Nieleczone mogą pokrywać się owrzodzeniami, są też podatne na zakażenia.

Słoniowacizna powstaje najczęściej w obrębie nóg i rąk, a u mężczyzn także w okolicy krocza. Nieleczona choroba może prowadzić nawet do amputacji kończyny.

3. Ciężkie nogi jako objaw niewydolności nerek

Uczucie ciężkości nóg, opuchlizna i tzw. zespół niespokojnych nóg mogą też świadczyć o niewydolności nerek. Zbyt niskie stężenie białek w surowicy krwi może powodować takie właśnie dolegliwości.

Jeśli dodatkowo cierpisz na bolesne skurcze, nagłe skoki ciśnienia, wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu, a także świąd skóry, lepiej skonsultuj się z lekarzem. Podstawowe badania krwi powinny wykluczyć lub potwierdzić problem z nerkami.

4. Inne przyczyny ciężkich nóg w lecie

Lato ogólnie sprzyja powstawaniu obrzęków na nogach. Wysoka temperatura powoduje, że w naczyniach krwionośnych i limfatycznych wzrasta ciśnienie i płyny mogą przesiąkać do tkanek przez ściany naczyniowe. W ten sposób tworzą się obrzęki.

Uczucie ciężkości nóg może towarzyszyć ci, gdy masz stojącą lub siedzącą pracę. Jeśli dużo czasu spędzasz w jednej pozycji zastawki żylne nie pracują prawidłowo, przez co nogi zaczynają puchnąć.

Jeśli masz możliwość jak najczęściej się ruszaj, nie zakładaj nogi na nogę, chodź po schodach i ćwicz mięśnie łydek.

Uczucie ciężkości może być też spowodowane zespołem napięcia przedmiesiączkowego. W tej fazie cyklu łatwiej o zatrzymanie wody w organizmie. Niezależnie jednak od przyczyny, jeśli opuchlizna utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą jej inne niepokojące dolegliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Ciężkie nogi latem. Nie tylko z powodu gorąca
Ciężkie nogi latem. Nie tylko z powodu gorąca (123rf.com)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza