Trwa ładowanie...

Co kryje się w tamponach? Ekspertka ostrzega

Tampony i podpaski zawierają substancje, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Wśród nich są takie, które mają potencjalne działanie rakotwórcze.

1. Co się kryje w tamponach?

Zdaniem Audrey Gloaguen, autorki dokumentu "Tampon nasz wróg intymny", tampony to "chemiczne środowisko", ponieważ zawierają toksyczne sbstancje.

Przy produkcji tamponów wykorzystuje się dioksyny, pestycydy i herbicydy. Odpowiadają one za kolor tamponów i ich chłonnność, ale nie pozostają bez wpływ na zdrowie. Ekspertka szczególną uwagę zwraca na potencjalnie rakotwórczą substancję jaką jest chlor, który stosuje się do wybielania tamponów, by wyglądały bardziej estetycznie (i tylko w tym celu).

Zobacz film: "Nadmierna higiena intymna przyczyną wielu infekcji"

Jednak próżno szukać informacji o składzie tamponu na opakowaniu. Prawo nie wymaga tego od producentów.

Stosowanie podpasek w nietrzymaniu moczu (WIDEO)
Stosowanie podpasek w nietrzymaniu moczu (WIDEO)

Schorzenie polegające na nietrzymaniu moczu może znacznie utrudniać aktywne życie, a nawet stać się

zobacz galerię

2. Wpływ tamponów na zdrowie

Jak przekonuje Audrey Gloaguen, stosowanie tamponów może mieć groźne konsekwencje zdrowotne. Mogą być one przyczyną alergii i infekcji intymnych, które objawiają się swędzeniem i pieczeniem. Mogą one wystąpić nawet po dłuższym stosowaniu danego produktu, dlatego niekiedy trudno znaleźć prawdziwą przyczynę dolegliwości.

Stosowanie tamponów zwiększa także ryzyko wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego.

Zdaniem Gloaguen toksyczne substancje występujące w tamponach mogą mieć związek z bolesnymi miesiączkami, a nawet powodować problemy z zajściem w ciążę.

Kobiety, które stosują tampony, powinny pamiętać o częstej ich wymianie, przynajmniej co 3-4 godziny. Nie można także z nimi spać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza