Co Polacy wiedzą o grypie?

Każdego roku na grypę choruje kilka milionów Polaków. Największe ryzyko zakażenia występuje w okresie jesienno-zimowym. Choć wiele osób ma świadomość na temat powikłań, jakie może wywołać niedoleczona lub nie właściwie leczona grypa, mimo wszystko ją bagatelizuje. Podejmując odpowiednie środki profilaktyczne można skutecznie zabezpieczyć organizm nie tylko przed wirusami, ale również przed niebezpiecznymi dla życia następstwami choroby. Lekarze zachęcają do korzystania z dobrowolnych szczepień, które w realny sposób obniżają ryzyko zachorowania na grypę. Większość Polaków podchodzi do szczepionek z dużą nieufnością, która wynika głównie z braku przekonania, co do ich skuteczności. Wiele osób nie chce się szczepić również ze względu na koszty oraz brak czasu.
POBIERZ RAPORT:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Raport

Tylko w grudniu 2013 roku zanotowano ponad 63 tysiące zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę (według badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego). Jak przypomina lek. med. Ewa Gąsecka, grupy ryzyka zachorowania na grypę obejmują ludzi, którzy maja kontakt z dużą ilością innych ludzi. Są to dzieci – uczęszczające do żłobków i przedszkoli, szkół, młodzież szkolna, studenci, pracownicy ochrony zdrowia, nauczyciele, pracownicy mający kontakt z wieloma klientami. Natomiast ryzyko powikłań jest największe u ludzi ze słabszą odpornością, chorobami serca i układu oddechowego – np. u dzieci i osób starszych, chorych na astmę.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem „Co Polacy wiedzą o grypie?”, przygotowanym w oparciu o ankietę przeprowadzoną przez serwis abcZdrowie.pl. Badanie miało na celu sprawdzenie wiedzy Polaków na temat grypy i jej powikłań. Internauci, którzy odpowiadali na pytania, podzielili się swoimi doświadczeniami, dotyczącymi zarówno profilaktyki grypy, jak również sposobów jej leczenia. W raporcie znalazły się również komentarze ekspertów z dziedziny medycyny rodzinnej i chorób wewnętrznych, którzy wypowiedzieli się na temat szczepień przeciwko grypie oraz zagrożeń, jakie niesie ze sobą choroba.

Dodatkowe informacje na temat grypy znajdują się w infografice:

Komentarze (5)
~Aldona
~Aldona ponad rok temu

@~wili: @~wili: ja go podaje swoim dzieciakom na przeziębienie i faktycznie szybko pomaga i kaszel mija. Jak la mnie to najważniejszy jest odpoczynek. Trzeba wyluzować, zmniejszyć stres, obowiązki, wyspać się i wszystko wraca do normy.

Odpowiedz
~Aldona
~Aldona ponad rok temu

@~wili: ja go podaje swoim dzieciakom na przeziębienie i faktycznie szybko pomaga i kaszel mija. Jak la mnie to najważniejszy jest odpoczynek. Trzeba wyluzować, zmniejszyć stres, obowiązki, wyspać się i wszystko wraca do normy.

Odpowiedz
~wili
~wili ponad rok temu

Myślę, że większość myli przeziębienie z grypa. Najlepiej się szczepić i zmiesza ryzyko zachorowania, szczególnie jeśli mamy zawód lub miejsce pracy zwiększający ryzyko infekcji, poprzez kontakt z chorymi ludźmi. Jeśli już dopadnie nas grypa najlepiej skonsultować się z lekarzem. Co do przeziębienia to u mnie najlepiej sprawdza się przeciwzapalny fosidal, spora ilość snu i odpoczynku, gorąca kąpiel.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Grypa - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Grypa - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania
Zdrowie

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

- wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednocześnie liczby pokazują, że wzrasta długość życia Polaków. Mężczyźni mieszkający nad Wisłą w 2013 (...) Polki, a na co Polacy? Co zabija Polaków?...

Szczepienia obowiązkowe - dla dzieci, dla osób narażonych na zakażenia

Co Polacy sądzą o obowiązkowych szczepieniach dzieci? Najnowsze badania CBOS

Co Polacy sądzą o obowiązkowych szczepieniach dzieci? Najnowsze badania CBOS

tys., natomiast w 2016 roku ta liczba wyniosła już ponad 23 tys. Centrum Badań Opinii Społecznej zrealizowało badanie, dotyczące stosunku Polaków do tematu (...) obowiązkowych szczepień dzieci. Z raportu dowiadujemy się, że aż 73...

Chirurgia plastyczna

Charakterystyka polskiego pacjenta (WIDEO)

Charakterystyka polskiego pacjenta (WIDEO) Odtwórz wideo

wszelkie oznaki o tym świadczące i usilnie ukrywa się przed otoczeniem. Do tego Polacy nie lubią chwalić się, że zdecydowali się na taki zabieg. Taka cecha (...) upewnienie się co do kompetencji specjalisty. Charakterystyczne są także...