Trwa ładowanie...

Co Polacy wiedzą o grypie?

Każdego roku na grypę choruje kilka milionów Polaków. Największe ryzyko zakażenia występuje w okresie jesienno-zimowym. Choć wiele osób ma świadomość na temat powikłań, jakie może wywołać niedoleczona lub nie właściwie leczona grypa, mimo wszystko ją bagatelizuje. Podejmując odpowiednie środki profilaktyczne można skutecznie zabezpieczyć organizm nie tylko przed wirusami, ale również przed niebezpiecznymi dla życia następstwami choroby. Lekarze zachęcają do korzystania z dobrowolnych szczepień, które w realny sposób obniżają ryzyko zachorowania na grypę. Większość Polaków podchodzi do szczepionek z dużą nieufnością, która wynika głównie z braku przekonania, co do ich skuteczności. Wiele osób nie chce się szczepić również ze względu na koszty oraz brak czasu.
POBIERZ RAPORT:

Raport

Tylko w grudniu 2013 roku zanotowano ponad 63 tysiące zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę (według badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego). Jak przypomina lek. med. Ewa Gąsecka, grupy ryzyka zachorowania na grypę obejmują ludzi, którzy maja kontakt z dużą ilością innych ludzi. Są to dzieci – uczęszczające do żłobków i przedszkoli, szkół, młodzież szkolna, studenci, pracownicy ochrony zdrowia, nauczyciele, pracownicy mający kontakt z wieloma klientami. Natomiast ryzyko powikłań jest największe u ludzi ze słabszą odpornością, chorobami serca i układu oddechowego – np. u dzieci i osób starszych, chorych na astmę.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Zapraszamy do zapoznania się z raportem „Co Polacy wiedzą o grypie?”, przygotowanym w oparciu o ankietę przeprowadzoną przez serwis abcZdrowie.pl. Badanie miało na celu sprawdzenie wiedzy Polaków na temat grypy i jej powikłań. Internauci, którzy odpowiadali na pytania, podzielili się swoimi doświadczeniami, dotyczącymi zarówno profilaktyki grypy, jak również sposobów jej leczenia. W raporcie znalazły się również komentarze ekspertów z dziedziny medycyny rodzinnej i chorób wewnętrznych, którzy wypowiedzieli się na temat szczepień przeciwko grypie oraz zagrożeń, jakie niesie ze sobą choroba.

Dodatkowe informacje na temat grypy znajdują się w infografice:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza