Profilaktyka bólów kręgosłupa

Kręgosłup to najważniejsza część szkieletu. Stanowi główną oś i podporę całego ciała. Problem pojawia się gdy kręgosłup zaczyna wysyłać niepokojące sygnały. Ból kręgosłupa często uniemożliwia wykonywanie podstawowych czynność, takich jak podnoszenie cięższych rzeczy, czy pracowanie w pozycji.

Jak dbać o kręgosłup w codziennym życiu?

Codzienne czynności mogą prowokować ból kręgosłupa. Podstawowa zasada która pomoże nam go uniknąć, to prawidłowa postawa w trakcie wykonywania różnych czynności oraz szybkość ich wykonywania. Żeby kręgosłup nie sprawiał problemów należy wolno zmieniać pozycje ciała.

Zobacz film: "Back-check"

  • Wsiadanie do samochodu

Wsiadanie do samochodu i wysiadanie z niego nie jest trudne. Pozornie. Osobom, które cierpią na ból kręgosłupa może przysporzyć wiele cierpień. Wsiadając do samochodu stań do niego tyłem i usiądź na fotelu. Stopy trzymaj jeszcze na ziemi. Prawą ręką przytrzymaj się kierownicy i wciągnij nogi do samochodu. Przy wysiadaniu obowiązują te same zasady, z tym, że w odwrotnej kolejności. Dzięki temu zachowasz prosty kręgosłup, a położenie pleców nie ulegnie zmianie. Wyginanie kręgosłupa może wywołać jego ból. Utrzymując prosty kręgosłup nie sprowokujesz dolegliwości. Siedząc w samochodzie pamiętaj o tym by położenie pleców było prawidłowe. W tym celu możesz włożyć między oparcie a kręgosłup poduszkę lędźwiową, przeznaczoną specjalnie dla kierowców. Jeżeli podczas jazdy samochodem utrzymujesz nieprawidłową pozycję ciała, możesz rozwinąć u siebie wady postawy.

  • Wstawanie z łóżka

Wstawanie z łóżka może przysporzyć ci wiele problemów, np. wywołać ból kręgosłupa. Pamiętaj by po przebudzeniu gwałtownie się nie zrywać. Leczenie kręgosłupa wspomagają proste poranne czynności. Po obudzeniu poleż chwilę, poprzeciągaj się. Jeśli chcesz już wstać przesuń się na krawędź łóżka, nogi zsuń na podłogę i dłońmi pomóż sobie zmienić położenie placów. Unieś się do pozycji siedzącej.

  • Dźwiganie

Dźwiganie ciężkich przedmiotów to niebezpieczne obciążenie kręgosłupa i pleców. Wywołuje różne wady postawy. Profilaktyka opiera się na stosowaniu kilku prostych zasad. Żeby zmniejszyć obciążenie kręgosłupa przenieś część ciężaru na nogi. Jeżeli chcesz podnieść coś ciężkiego z ziemi nie rób tego na prostych nogach. Nogi powinny być lekko ugięte w kolanach. Ważne jest położenie pleców: plecy proste, głowa wyprostowana. Pośladki należy wypiąć i można powoli podnosić ciężar.

  • Pozycja podczas siedzenia

Podczas siedzenie często zachowujemy niewłaściwe położenie pleców. To wpływa niekorzystnie na kręgosłup. Dlatego pamiętajmy by plecy opierać o fotel. Część dolna kręgosłupa powinna być przyciśnięta do oparcia, klatka piersiowa może lekko odstawać od oparcia, a głowa musi być wyciągnięta do góry. Jeżeli twoja praca wymaga na tobie siedzący tryb życia, wówczas dobrze jest mniej więcej co godzinę wstać od biurka i przejść się. Można też przeciągnąć się i wykonać parę skłonów.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa
Ciąża i dziecko

Przyczyny bólu pleców

Przyczyny bólu pleców

. Zobacz także: Profilaktyka bólów kręgosłupa Ból kręgosłupa,a choroby układu pokarmowego Niekiedy ból pleców może świadczyć o innej chorobie (...) pleców może oznaczać chorobę i to...

Skolioza - powstawanie, podział, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Skolioza - zdjęcia

Skolioza - zdjęcia

Skolioza często nazywana jest bocznym skrzywieniem kręgosłupa.

Skolioza - powstawanie, podział, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Asymetria u dziecka ze skoliozą

Asymetria u dziecka ze skoliozą

Skrzywienie kręgosłupa daje widoczne gołym okiem objawy asymetrii.

Skolioza - diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Odbicie w lustrze eliminuje garbienie

Odbicie w lustrze eliminuje garbienie

Widząc swoje odbicie w lustrze, automatycznie się prostujemy, co obniża przeciążenia kręgosłupa.

Fitness i sport

Najlepszy sport dla kręgosłupa

Najlepszy sport dla kręgosłupa

profilaktyka, może cię przed nimi uchronić. Ćwiczenia z piłką W wielu klubach fitness pod nazwą ,,zdrowy kręgosłup" kryją się ćwiczenia z piłką. Taki rodzaj (...) Wady kręgosłupa Choroby kręgosłupa...

Niezbędnik pacjenta

Neuro TERAPIA

Neuro TERAPIA

działa rozgrzewająco i miejscowo znieczulająco, wspomagając łagodzenie bólów kręgosłupa. Unikalny skład żelu oparto na sprawdzonej, ponad stuletniej (...) Neuro TERAPIA - na ból kręgosłupa i stawów Żel...

Choroby i dolegliwości

Biurowe choroby zawodowe

Biurowe choroby zawodowe

schorzenia? Piekące oczy, bolący kręgosłup i nadgarstek, „łokieć tenisisty", to tylko niektóre z objawów biurowych chorób zawodowych. Nie wolno (...) staraj się rozluźniać dłonie i gimnastykować palce. Warto także nabyć podkładkę pod...