Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Profilaktyka bólów kręgosłupa

Avatar placeholder
22.06.2015 10:15
Profilaktyka bólów kręgosłupa
Profilaktyka bólów kręgosłupa

Kręgosłup to najważniejsza część szkieletu. Stanowi główną oś i podporę całego ciała. Problem pojawia się gdy kręgosłup zaczyna wysyłać niepokojące sygnały. Ból kręgosłupa często uniemożliwia wykonywanie podstawowych czynność, takich jak podnoszenie cięższych rzeczy, czy pracowanie w pozycji.

1. Jak dbać o kręgosłup w codziennym życiu?

Codzienne czynności mogą prowokować ból kręgosłupa. Podstawowa zasada która pomoże nam go uniknąć, to prawidłowa postawa w trakcie wykonywania różnych czynności oraz szybkość ich wykonywania. Żeby kręgosłup nie sprawiał problemów należy wolno zmieniać pozycje ciała.

  • Wsiadanie do samochodu

Wsiadanie do samochodu i wysiadanie z niego nie jest trudne. Pozornie. Osobom, które cierpią na ból kręgosłupa może przysporzyć wiele cierpień. Wsiadając do samochodu stań do niego tyłem i usiądź na fotelu. Stopy trzymaj jeszcze na ziemi. Prawą ręką przytrzymaj się kierownicy i wciągnij nogi do samochodu. Przy wysiadaniu obowiązują te same zasady, z tym, że w odwrotnej kolejności. Dzięki temu zachowasz prosty kręgosłup, a położenie pleców nie ulegnie zmianie. Wyginanie kręgosłupa może wywołać jego ból. Utrzymując prosty kręgosłup nie sprowokujesz dolegliwości. Siedząc w samochodzie pamiętaj o tym by położenie pleców było prawidłowe. W tym celu możesz włożyć między oparcie a kręgosłup poduszkę lędźwiową, przeznaczoną specjalnie dla kierowców. Jeżeli podczas jazdy samochodem utrzymujesz nieprawidłową pozycję ciała, możesz rozwinąć u siebie wady postawy.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
  • Wstawanie z łóżka

Wstawanie z łóżka może przysporzyć ci wiele problemów, np. wywołać ból kręgosłupa. Pamiętaj by po przebudzeniu gwałtownie się nie zrywać. Leczenie kręgosłupa wspomagają proste poranne czynności. Po obudzeniu poleż chwilę, poprzeciągaj się. Jeśli chcesz już wstać przesuń się na krawędź łóżka, nogi zsuń na podłogę i dłońmi pomóż sobie zmienić położenie placów. Unieś się do pozycji siedzącej.

  • Dźwiganie

Dźwiganie ciężkich przedmiotów to niebezpieczne obciążenie kręgosłupa i pleców. Wywołuje różne wady postawy. Profilaktyka opiera się na stosowaniu kilku prostych zasad. Żeby zmniejszyć obciążenie kręgosłupa przenieś część ciężaru na nogi. Jeżeli chcesz podnieść coś ciężkiego z ziemi nie rób tego na prostych nogach. Nogi powinny być lekko ugięte w kolanach. Ważne jest położenie pleców: plecy proste, głowa wyprostowana. Pośladki należy wypiąć i można powoli podnosić ciężar.

  • Pozycja podczas siedzenia

Podczas siedzenie często zachowujemy niewłaściwe położenie pleców. To wpływa niekorzystnie na kręgosłup. Dlatego pamiętajmy by plecy opierać o fotel. Część dolna kręgosłupa powinna być przyciśnięta do oparcia, klatka piersiowa może lekko odstawać od oparcia, a głowa musi być wyciągnięta do góry. Jeżeli twoja praca wymaga na tobie siedzący tryb życia, wówczas dobrze jest mniej więcej co godzinę wstać od biurka i przejść się. Można też przeciągnąć się i wykonać parę skłonów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze