Co to jest cukrzyca typu pierwszego?
Cukrzyca typu pierwszego jest przewlekłą chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Oznacza to, iż to sam organizm prowadzi do niszczenia swoich własnych komórek, w tym przypadku są to komórki beta wysp trzustkowych. Niestety nie ma obecnie lekarstwa, które mogłoby w pełni wyleczyć tą chorobę.
1. Czym jest cukrzyca typu pierwszego?
Cukrzyca typu 1 to poważna choroba dotykająca najczęściej dzieci i ludzi młodych, dlatego też niekiedy mówi się o niej jako o cukrzycy młodzieńczej. Ten typ cukrzycy jest często spotykany w krajach rozwiniętych, szczególnie w Ameryce Północnej i niektórych krajach Europy. Nazywa się go cukrzycą insulinozależną, a wynika to z faktu, iż w przebiegu tej choroby organizm produkuje zbyt małe ilości tego hormonu bądź nie produkuje go wcale.
2. Przyczyny cukrzycy typu 1
Cukrzyca typu pierwszego jest chorobą autoimmunologiczną. W jej przebiegu układ immunologiczny atakuje komórki beta wysp trzustkowych, traktując je jako wrogie ciała obce. Komórki te odpowiedzialne są za produkcję insuliny, która reguluje poziom glukozy we krwi oraz transport tego cukru w organizmie. Brak insuliny prowadzi do niebezpiecznego wzrostu poziomu glukozy, który może w konsekwencji doprowadzić do uszkodzenia różnych tkanek, w tym mózgu.
3. Objawy cukrzycy typu 1
Objawy cukrzycy często pojawiają się nagle. Należy do nich:
- wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu – nadmiar cukru we krwi sprawia, że z tkanek odprowadzany jest płyn, co z kolei powoduje pragnienie. W rezultacie pije się więcej, a także oddaje się więcej moczu;
- wilczy głód – bez insuliny, która transportuje glukozę do komórek, mięśnie i organy wewnętrzne zostają pozbawione energii. To powoduje głód, który utrzymuje się nawet po posiłku, gdyż bez insuliny cukier nigdy nie dotrze do tkanek;
- utrata wagi – pomimo spożywania dużej ilości pokarmów w celu ukojenia głodu, osoba chora na cukrzycę typu 1 traci na wadze – niekiedy bardzo gwałtownie. Jeśli mięśniom nie dostarcza się cukru, ich tkanka się redukuje, podobnie jak rezerwy tłuszczu;
- zmęczenie – jeśli komórki pozbawione są dostawy cukry, może to powodować zmęczenie i rozdrażnienie;
- zaburzenia widzenia – zbyt wysoki poziom cukru we krwi prowadzi do odprowadzania płynów z tkanek, w tym również z elementów narządu wzroku, co może zaburzyć zdolność do tworzenia ostrego obrazu.
4. Leczenie cukrzycy typu 1
Cukrzyca typu pierwszego wciąż pozostaje chorobą nieuleczalną. Jej rozwój u chorego zazwyczaj wiąże się z przyjmowaniem leków do końca życia. Podstawową formą leczenia tego typu cukrzycy jest przyjmowanie insuliny w formie iniekcji. Niezwykle ważne jest również regularne dokonywanie pomiaru poziomu glukozy we krwi. Obecnie trwają badania nad skutecznością przeszczepów trzustki lub wysp trzustkowych, jednakże ze względu na fakt, iż po przeszczepie również niezbędne jest przyjmowanie do końca życia immunosupresantów, przeszczep nie jest wskazany u większości pacjentów.
Cukrzyca typu 1 jest poważną chorobą, z którą walka trwa całe życie. Dzięki odpowiedniemu kontrolowaniu cukrzycy można jednak cieszyć się stosunkowo dobrym zdrowiem i wysoką jakością życia.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.