Preparaty wieloskładnikowe
Preparaty wieloskładnikowe zwane inaczej złożonymi (kompleksowymi), to grupa leków homeopatycznych sporządzonych zazwyczaj na bazie więcej niż jednego surowca pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego.
1. Czym jest preparat wieloskładnikowy?
Określenie „preparat wieloskładnikowy" jest sformułowaniem potocznym. W myśl ustawy Prawo Farmaceutyczne, lek tego typu określa się jako „homeopatyczny produkt leczniczy ze wskazaniami leczniczymi". Preparaty te posiadają konkretne wskazania do stosowania oraz – w przeciwieństwie do leków pojedynczych – w opakowaniach leków złożonych znajdują się ulotki informacyjne. Leki wieloskładnikowe posiadają nazwy handlowe zastrzeżone przez danego producenta. Oprócz granulek – postaci charakterystycznej dla preparatów jednoskładnikowych – produkty te podawane są w formie tabletek, syropów, kropli, aerozoli, maści.
2. Zastosowanie preparatów wieloskładnikowych
Wybór odpowiedniego preparatu jednoskładnikowego oraz jego dawkowanie ustala terapeuta. Natomiast leki złożone mogą być również samodzielnie stosowane przez chorego według wskazań zamieszczonych w ulotce informacyjnej. Homeopatyczne leki złożone można stosować w tzw. samodzielnej terapii homeopatycznej lub pomocniczo do terapii alopatycznej (leczenie konwencjonalnymi preparatami farmaceutycznymi). Leki wieloskładnikowe są skuteczne w wielu schorzeniach, m.in.:
- bóle (różnego pochodzenia),
- choroba lokomocyjna,
- schorzenia przewodu pokarmowego,
- infekcje dróg oddechowych,
- przeziębienie,
- menopauza,
- schorzenia skórne,
- niepokój i bezsenność,
- choroby układu krążenia.
Wskazania terapeutyczne leków homeopatycznych dotyczą leczenia zaburzeń ostrych (np. stany zapalne), zaburzeń czynnościowych, zaburzeń psychosomatycznych oraz chorób przewlekłych.
W terapii homeopatycznej ważne jest pojęcie „objawów klinicznych" i „modalności". Przykładowo, ból głowy jest objawem klinicznym. Złagodzenie bólu po zastosowaniu zimnego okładu lub zaostrzenie bólu poprzez podwyższenie temperatury otoczenia, są modalnościami. Związane są one z subiektywnymi doznaniami czuciowymi (ciepło, zimno, ucisk, hałas, zapach). Modalności mogą mieć duży wpływ na siłę działania leku oraz na zmniejszenie lub nasilenie objawów choroby.
W trakcie rozwoju danego schorzenia stopniowo zanikają niektóre symptomy, a pojawiają się nowe. Podstawową zaletą preparatów wieloskładnikowych jest ich zdolność leczenia objawów choroby w jej poszczególnych etapach. Kompleks składników zawartych w leku złożonym pozwala na leczenie różnych, zmieniających się po sobie objawów choroby.
3. Dawkowanie preparatów wieloskładnikowych
Należy pamiętać o prawidłowym dawkowaniu leków homeopatycznych. W przypadku ostrego przebiegu stanu chorobowego, dany preparat przyjmuje się co 30 minut. W miarę zdrowienia organizmu, częstotliwość dawkowania należy zmniejszyć, stosując lek nie rzadziej jednak niż 3 razy dziennie. Stosowanie leków homeopatycznych w chorobach przewlekłych można ograniczyć do podawania raz na dobę. Zaleca się przyjmowanie granulek lub tabletek do ssania 30 minut przed lub po posiłku. W przypadku konieczności przyjmowania leków homeopatycznych z kilku różnych grup terapeutycznych, należy zastosować kilkuminutowe odstępy między stosowaniem każdego preparatu.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.