Trwa ładowanie...

Codzienne picie alkoholu a demencja. Nowe wyniki badań

Naukowcy postanowili zbadać związek między piciem alkoholu a demencją. Okazuje się, że nie bez powodu mówi się, że alkohol zabija szare komórki. Miłośnikom napojów wyskokowych grozi niewesoła starość. Badacze powiązali codzienne picie alkoholu z występowaniem demencji.

Zobacz film: "Uważaj, co pijesz. Mało znane skutki picia alkoholu"

1. Codzienne picie alkoholu a demencja

Badania nie są optymistycznie. Szacuje się, że coraz więcej osób choruje na demencję. Naukowcy z USA twierdzą, że do 2060 r. choroba dotknie 13.9 mln dorosłych.

Badacze odkryli pewne czynniki, które zwiększają ryzyko występowania demencji.

Zespół naukowy spędził sporo czasu na projektowaniu badania, które ma pokazać związek między piciem alkoholu a demencją. Wyniki badań opublikowane zostały w JAMA Network Open.

Aby rozpocząć badanie, neurolodzy sięgnęli do istniejącego już badania Ginko, w którym były zgromadzone oceny pamięci ponad 3 tys. użytkowników w wieku 72 lat z lat 2000-2008.

Na początku badania uczestnicy dostarczyli danych o tym, jak często spożywają alkohol i jakiego rodzaju. Wzięto pod uwagę picie wina, piwa i mocniejszych alkoholi.

Wszyscy uczestnicy projektu zostali kompleksowo przebadani. Testy były powtarzane co pół roku.

2. Alkohol a demencja – wyniki badań

Wioski płynące z przeprowadzonego badania mogą dziwić. Okazuje się, że inny wpływ na nasz organizm ma wypicie 7 szklanek piwa jednego wieczoru, niż wypicie jednej dziennie przez siedem dni. W skali tygodnia ilość jest taka sama, jednak okazuje się, że gorsze skutki dla zdrowia ma regularne picie alkoholu w małych ilościach.

Wiąże się to z obecności apolipoproteiny w alkoholu. Spożywanie tych związków powiązane jest nie tylko z występowaniem demencji, ale także Alzheimera.

Kolejnym niepokojącym wnioskiem, jaki wysnuli naukowcy jest to, że ryzyko wystąpienia otępienia jest wyższe u osób, które piły 14 napojów alkoholowych w tygodniu, niż u tych, które piły go raz w tygodniu aż o 72 proc.

Abstynenci 3 razy rzadziej mają problemy z pamięcią niż osoby regularnie spożywające alkohol.

Naukowcy zaznaczają jednak, że choć ich odkrycie jest obiecujące, to wymaga dalszych badań, ponieważ pojawiło się wiele luk, którym muszą się przyjrzeć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.