Trwa ładowanie...

Koronawirus. Szczepionka na gruźlicę wkracza w III etap badań klinicznych. Czy pomoże w leczeniu COVID-19?

W Australii i Holandii trwają badania sprawdzające, czy szczepionka przeciwko gruźlicy może uchronić przed koronawirusem
W Australii i Holandii trwają badania sprawdzające, czy szczepionka przeciwko gruźlicy może uchronić przed koronawirusem (Getty Images)

Nowe ustalenia w sprawie szczepionki na gruźlicę. Jak donosi czasopismo "The Lancet" są coraz mocniejsze dowody, które wskazują, że szczepionka przeciwko gruźlicy może zmniejszać ryzyko zachorowania i ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem. Naukowcy z Australii oraz Holandii rozpoczęli III fazę badań klinicznych wśród personelu medycznego.

1. Czy szczepionka BCG pomoże w walce z epidemią koronawirusa?

Wcześniej zespół naukowców z New York Institute of Technology przeprowadził badania, które wskazywały na związek skali rozprzestrzenia się koronawirusa z tym, czy dany kraj stosuje powszechne szczepienia przeciwko gruźlicy.

Na podstawie analizy amerykańscy badacze stwierdzili, że w krajach biedniejszych, które miały lub nadal prowadzą powszechne programy szczepień przeciwko gruźlicy odnotowano znacznie wolniejszy przyrost kolejnych zachorowań i zgonów spowodowanych COVID-19. Z kolei w państwach bogatszych, w których nie stosuje się takiego programu - przyrost zakażonych koronawirusem jest szybszy i jest tam też więcej przypadków śmiertelnych.

Poza Polską szczepionka przeciwko gruźlicy obowiązuje m.in. w Czechach, na Słowacji, Węgrzech i w krajach bałkańskich. Z kolei w Stanach Zjednoczonych, we Włoszech i w Hiszpanii BCG nigdy nie była obowiązkowa.

Zobacz film: "Szwecja. Poszli inną drogą niż większość. Polski lekarz zdradza kulisy walki z koronawirusem"

Dr hab. n. med. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego uważa jednak, że jest za wcześniej, by wyciągać z tych analiz daleko idące wnioski. To na razie tylko hipoteza.

- Na liczbę zakażeń SARS-CoV-2 i ich śmiertelność może wpływać wiele różnorodnych czynników, w tym wiek, genetyka - np. w rejonie basenu Morza Śródziemnego częściej występują np. niedobory dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej czy hemoglobinopatie (talasemia). Zatem konieczne jest przeprowadzenie badań klinicznych, by zweryfikować tę hipotezę – zaznacza dr Kuchar.

Zobacz także: Szczepienie przeciwko gruźlicy a koronawirus. Czy szczepionka BCG ma wpływ na łagodniejszy przebieg choroby?

2. Szczepionka przeciwko gruźlicy może chronić przed innymi infekcjami dróg oddechowych

Naukowcy na łamach czasopisma "The Lancet" dowodzą, że szczepionka przeciwko gruźlicy ma dobroczynne działanie na układ odpornościowy, które może uchronić nas przed wieloma innymi infekcjami. Okazuje się, że jest stosowana jako terapia wspomagająca m.in. w leczeniu raka pęcherza moczowego.

Randomizowane badania kliniczne wykazały, że szczepionki BCG ze względu na właściwości immunomodulacyjne mogą chronić przed infekcjami dróg oddechowych. Podczas badań przeprowadzonych w ostatniej dekadzie w kilku krajach rozwijających się zauważono u dzieci, którym podano szczepionkę, nieswoisty efekt ochronny. W Gwinei Bissau po wprowadzeniu szczepień BCG śmiertelność noworodków zmniejszyła się o 38 proc. Z kolei wprowadzenie szczepień w Południowej Afryce zmniejszyło liczbę zakażeń dróg oddechowych u młodych osób o 73 proc.

Badania kliniczne wykazały, że szczepionka przeciwko gruźlicy łagodzi przebieg infekcji wywołanych wirusami o strukturze podobnej do wirusa SARS-CoV-2. Zdaniem naukowców to zwiększa nadzieję, że ta szczepionka może wzmacniać wrodzoną odpowiedź immunologiczną również w przypadku innych chorób i w związku z tym może stać się bronią w walce z pandemią koronawirusa.

Naukowcy z Australii oraz Holandii rozpoczęli właśnie III fazę badań klinicznych, w których oceniany jest efekt działania szczepionki BCG w ochronie przed COVID-19 wśród personelu medycznego.

Zobacz także: Kiedy powstanie szczepionka przeciwko SARS-CoV-2?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze