Kobieta cierpi na chorobę Raynauda. Jej objawy można zaobserwować zimą
Niektóre osoby mogą być wyjątkowo wrażliwe na zimno. Ich skóra może wtedy pękać, a miejsca, w których się uszkodziła, będą bolesne. Sięganie po coś do lodówki, trzymanie zimnego napoju lub zimnego uchwytu w autobusie, a nawet klimatyzacja latem – jeśli wszystkie te czynności sprawiają ci ból, mogą to być objawy choroby Raynauda.
1. Śmiertelnie blade dłonie objawem choroby
Kiedy Rachel Smith z Sacramento ma jeden z ataków choroby, jej palce robią się białe, następnie zmieniają kolor na żółty, a czasem są sine. Tak samo zachowują się jej palce u stóp i uszy. "Kiedy próbuję coś chwycić, zupełnie nie czuję dotyku. Jakby zdrętwiała mi ręka, później pojawia się ból" - mówi Amerykanka. Wszystko przez to, że cierpi na chorobę Raynauda.
Ta rzadka choroba jest powodowana przez napadowy skurcz tętnic w obrębie kończyn. W większości przypadków dotyczy kończyn górnych, natomiast zaobserwowano również pacjentów, u których dotyczy on również stóp.
"Na początku to przypomina trochę mrowienie. Problem w tym, że jest znacznie bardziej intensywne, przez co nie jestem w stanie normalnie funkcjonować" - przyznaje mieszkanka Sacramento. Dlatego kobieta, niezależnie od pory roku, nosi w swojej torebce rękawiczki. Ból może jej sprawić nawet dotknięcie zimnej kierownicy. Dlatego w samochodzie ma zawsze dwa koce.
Zobacz też Nie pij kawy, kiedy jest ci zimno. Może to być groźne dla zdrowia
Pod wpływem zimna (lub stresu) ciało zawęża naczynia krwionośne. W przypadku osób dotkniętych chorobą Raynauda organizm reaguje nadmiernie, zwężając naczynia krwionośne w kończynach tak bardzo, że stają się śmiertelnie blade.
Szacuje się, że około 5 proc. populacji cierpi na tę przypadłość. Częściej dotyka ona kobiety niż mężczyzn.
2. Objawy choroby Raynauda
Kiedy ciało odczuwa zimno, organizm próbuje ogrzać najważniejsze organy za pomocą krwi. Dlatego większość jest pompowana do serca i płuc. Dzięki temu człowiek jest w stanie dłużej przeżyć w zimnie.
Zobacz też Zimno może zrujnować życie seksualne. Położna ostrzega
Cierpią na tym poszczególne części ciała – przede wszystkim kończyny, z których wypompowywana jest krew. Pacjenci mogą zauważyć charakterystyczny objaw tej choroby. Kiedy ciśnienie krwi się uspokoi, a krew zaczyna powracać do kończyn, można zauważyć charakterystyczne plamy na ciele. Żyły zaczynają się rozluźniać, co prowadzi do lepszego przepływu krwi. Krew nie jest jednak odpowiednio natleniona, co powoduje charakterystyczną bladość skóry.
"Największy problem jest z uszami. Jeśli wiem, że muszę wyjść na zewnątrz, a jest zima, muszę założyć czapkę. I to nie jest tylko kwestia wysokich mrozów. Po prostu muszę ją założyć, bo ból będzie nie do zniesienia. Uszy są bardzo wrażliwe. Jak zawieje zimny wiatr, to tak, jakby ktoś mi włożył nóż do ucha i przekręcił w środku" - wyznaje Rachel.
3. Choroba Raynauda - skutki
Pacjenci skarżący się na chorobę cierpią również na bolesne mrowienie, kiedy krew napływa z powrotem do dłoni lub stóp. Długoletnia choroba może prowadzić do występowania trwałych zmian, a nawet martwicy palców.
"Irytuje mnie, kiedy ludzie mówią mi, że jestem po prostu wrażliwa na zimno. To jest choroba, a ja jestem osobą chorą. Moje nastawienie niewiele zmieni" - zdradza Rachel Smith.
Osoby cierpiące na tę chorobę powinny unikać ekspozycji na zimno. Jeśli jeszcze tego nie zrobiły, powinny zgłosić się do lekarza, ponieważ choroba jest uleczalna.
Zobacz też Ciągle jest ci zimno? Poznaj 10 możliwych przyczyn tej dolegliwości
Szczególnie narażone na występowanie choroby są osoby wykonujące prace manualne wymagające siły lub ciężkiego sprzętu – wiertarki, młota pneumatycznego lub innych silnie wibrujących narzędzi.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.