Trwa ładowanie...

Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić? Prof. Pyrć: W większości to są ludzie, którzy się pogubili i nie wiedzą, komu wierzyć (WIDEO)

 Karolina Rozmus
28.01.2022 00:05

Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić? Sondaż dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF ujawnił, że aż 64 proc. badanych stwierdziło, że szczepionki są niebezpieczne.

Gość programu WP "Newsroom", prof. dr hab. Krzysztof Pyrć, kierownik Pracowni Wirusologii w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego tłumaczy, czym może być podyktowane takie przekonanie.

- Myślę, że w większości to są ludzie, którzy się pogubili i nie wiedzą komu wierzyć. Przekaz, który dociera do nas jako społeczeństwa z różnych źródeł, jest dosyć niejednoznaczny. Nie chcę komentować tego, że większość w nie nie wierzy, bo to jest trochę skutek kłamstw, które się pojawiają ze strony, niestety, czasami również naukowców, lekarzy czy niektórych polityków, które sprawiają, że całość akcji szczepień po prostu traci wiarygodność – mówi ekspert.

A w jaki sposób przekonać tych, którzy wciąż się wahają? Czy szczepionki są bezpieczne?

- Zostały przeprowadzone pełne badania kliniczne. Od ponad roku szczepionki są w użyciu, ich bezpieczeństwo jest cały czas monitorowane przez wszystkie agencje na świecie i chyba żadna nie była jeszcze aż pod taką lupą. W tym momencie zostało podanych ok. 10 mld dawek różnych szczepionek – przekonuje ekspert.

- Natomiast jeżeli dowód bezpośrednio ze świata rzeczywistego nie pomoże, boję się, że rozmawiamy nie o dowodach, a o wierze – dodaje prof. Pyrć.

Nawiązując do badań gość programu WP "Newsroom" przyznaje, że badania szczepionek na COVID-19 nie pozostawiają miejsca na wątpliwość w bezpieczeństwo wakcyn.

- Już nawet to pierwsze badanie kliniczne było bardzo szeroko zakrojone, bardzo liczne, a w tym momencie jesteśmy już na znacznie dalszym etapie, z doświadczeniem w klinice, więc jeżeli ktoś mówi, że to są szczepionki nieprzebadane, to większość szczepionek, większość leków wchodzi do użytku na znacznie wcześniejszym etapie – podkreśla gość programu WP "Newsroom".

Dowiesz się więcej, oglądając WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze