Dni Alergii i Nietolerancji Pokarmowej
Dni Alergii i Nietolerancji Pokarmowej stanowią doskonałą okazję do tego, by nieco bliżej przyjrzeć się alergii, nietolerancji pokarmowej, a także zdrowemu i ekologicznemu stylowi życia. W trakcie Dni Alergii i Nietolerancji Pokarmowej pacjenci mogą porozmawiać z lekarzami, dietetykami, a także poszerzyć swoją wiedzę na temat produktów żywnościowych, suplementów diety dla osób z nietolerancją pokarmową lub alergią.
1. Dni Alergii i Nietolerancji Pokarmowej
Dni Alergii i Nietolerancji Pokarmowej to wydarzenie skierowane do osób, które zmagają się z alergią lub nietolerancją pokarmową lub mają w swoim otoczeniu kogoś, kto boryka się z takim problemem zdrowotnym. DAiNP są doskonałą okazją do tego, by spotkać się z lekarzami, dietetykami, a także specjalistami zajmującymi się medycyną alternatywną.
W naszym kraju pierwsze Dni Alergii i Nietolerancji Pokarmowej zorganizowano 22-23 listopada 2014 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie. W tym czasie zorganizowano liczne warsztaty, konsultacje, wykłady lekarzy, dietetyków. Osoby, które zdecydowały się wziąć udział w wydarzeniu, mogły bezpłatnie wykonać testy laboratoryjne i zweryfikować swój stan zdrowia pod kątem alergii czy nietolerancji pokarmowych. Wyjątkową atrakcją okazał się również Wzorcowy Dom Alergika, instalacja wzniesiona w przestrzeni wystawienniczej, pokazująca w jaki sposób alergicy mogą stworzyć bezpieczną dla siebie przestrzeń.
Ponadto na terenie wystawy powstanie instalacja Wzorcowy Dom Alergika, która będzie służyć przykładem, jak stworzyć bezpieczną przestrzeń w domu.
Coroczne wydarzenie tworzone z pasją i pomysłem umożliwia zapoznanie się z niezwykłymi artykułami, zarówno spożywczymi jak i kosmetycznymi. Uczestnicy wydarzenia mogą poszerzyć swoją wiedzę na temat:
- bezglutenowych czy bezfruktowych produktów żywnościowych,
- suplementów diety,
- żywności eko,
- produktów bez laktozy,
- produktów dietetycznych,
- żywności wegańskiej,
- żywności wegetariańskiej,
- produktów organicznych,
- kosmetyków naturalnych,
- kosmetyków hipoalergicznych,
- żywności dedykowanej dla osób z nietolerancją pokarmową,
- żywności dla diabetyków.
Osoby uczestniczące w Dniach Alergii i Nietolerancji Pokarmowej mogą zapoznać się z różnymi sposobami diagnostyki, zapobiegania i leczenia chorób. Wydarzenie stanowi doskonałą okazję do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami medycyny konwencjonalnej oraz niekonwencjonalnej.
2. Alergia
Badania pokazują, że na alergię cierpi nawet 40 procent osób, w większości dzieci, 25 proc. ma alergiczny nieżyt nosa, a u 10 proc. zdiagnozowano astmę. Z alergią walczy ponad połowa mieszkańców dużych miast. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest zanieczyszczenie środowiska, które w wielkich ośrodkach miejskich jest oczywiście na znacznie wyższym poziomie, niż w reszcie kraju. Całe szczęście dzięki coraz lepszej diagnostyce alergologicznej, a także stałemu rozwojowi rynku żywności i produktów nieuczulających, przeznaczonych właśnie dla alergików, osoby uczulone mogą prowadzić normalne życie.
Alergia jest nadwrażliwością (nadmierną reakcją organizmu) na alergeny, np. wirusy, grzyby, bakterie, leki, żywność czy substancje zawarte w środkach chemicznych. Badania specjalistów pokazały, że Polacy najczęściej mają problem z następującymi alergenami: pyłkami roślin, roztoczami, cytrusami, jadem pszczół, jajkami, orzechami, krowim mlekiem.
Produktami wywołującymi u pacjentów alergię pokarmową są również zboża zawierające gluten, ryby, skorupiaki. Alergia pokarmowa wynika z niewłaściwego funkcjonowania układu odpornościowego organizmu.
Alergia pokarmowa może powodować u pacjentów następujące objawy takie jak: biegunka, ból brzucha, nudności, wymioty, problemy z oddychaniem, obrzęk twarzy, katar, opuchnięcie powiek, swędzenie oczu, swędzenie skóry, plamy na skórze, świszczący oddech, chrypa.
3. Nietolerancja pokarmowa
Nietolerancja pokarmowa stanowi znacznie powszechniejszy problem niż alergia pokarmowa. U osoby dotkniętej nietolerancją pokarmową przeciwciała IgG wiążą się z alergenami pokarmowymi w specjalne kompleksy. Wysoki poziom przeciwciał IgG, a także ich kompleksów widoczny jest po około dobie, dwóch dobach po spożyciu zakazanej żywności. Typowymi objawami nietolerancji pokarmowej są: wzdęcia, biegunki, zaparcia, wysypki, świąd skóry, bóle głowy, bóle stawów, problemy z koncentracją.
Nietolerancja pokarmowa może dotyczyć następujących produktów spożywczych:
- nietolerancja glutenu (w tym wypadku nietoletancja dotyczy białka zawartego w zbożach takich jak pszenica, żyto czy jęczmień),
- nietolerancja fruktozy (przyczyną nietolerancji fruktozy jest niedobór lub brak aldolazy fruktozo-1-fosforanowej (aldolazy B), tzn. enzymu uczestniczącego w metabolizmie fruktozy w wątrobie,
- nietolerancja laktozy (w tym przypadku pacjent nie toleruje laktozy, tzn. cukru znajdującego się w mleku. Nietolerancja laktozy spowodowana jest niedoborem laktazy, enzymu Nietolerancja laktozy jest wynikiem niedoboru laktazy – enzymu, który uczestniczy w rozkładzie laktozy do cukrów.
4. Jedz ekologicznie i bądź zdrowy
Niewątpliwie najważniejszą zmianą na rynku żywności ostatnich lat jest zmiana podejścia konsumentów do kwestii jakości żywności oraz jej wpływu na zdrowie, a co za tym idzie jakość naszego życia. Mimo niesłabnącej wciąż popularności fast foodów, rynek zdrowej i ekologicznej żywności rośnie z roku na rok. Przybywa produktów wegańskich, żywności bezglutenowej i produktów bez laktozy, a także sklepów stacjonarnych oraz online sprzedających żywność eko i produkty dla wegan oraz wegetarian, bądź alergików, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą odżywiać się powszechnie dostępną żywnością.
Dobre i zdrowe jedzenie stało się także modne. Powstają blogi, programy telewizyjne oraz książki kucharskie propagujące stosowanie ekologicznych produktów spożywczych. Moda na eko sięga także do innych dziedzin życia. Stawiamy także na zdrowe i bezpieczne suplementy diety, kosmetyki i perfumy. Na rynku pojawiły się również ekologiczne meble, akcesoria i inne produkty dla domu oraz zabawki.
Osoby borykające się z alergiami pokarmowymi czy nietolerancjami pokarmowymi mają lepszy dostęp do specjalistycznej żywności bezglutenowej, bezfruktozowej czy bezlaktozowej. Bez trudu mogą oni zakupić w sklepach zdrową, wysokiej jakości żywność, ekologiczne suplementy diety czy naturalne kosmetyki.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.