Jak walczyć z alergenami w domu?
W każdym, nawet najczystszym mieszkaniu, aż roi się od alergenów, czyli substancji wywołujących alergie. Dlatego warto zastanowić się, co zrobić, aby domowa przestrzeń była bezpieczna dla nas i naszych bliskich.
1. Alergeny w sypialni
Wrogiem, pojawiającym się najczęściej w sypialni, jest alergen zwany roztoczem kurzu domowego. Ten mikroskopijny pajęczak uwielbia koce, pościel i obicia mebli. Sposobem na niego jest częste pranie tych wszystkich materiałów w temperaturze około 60 stopni Celsjusza. Można także zainwestować w specjalny pokrowiec do materaca, który można łatwo zdjąć i wyprać. Dzięki takiej ochronie kurz nie dostaje się bezpośrednio do materaca.
Kolejnym zagrożeniem w sypialni są zwierzęta, których sierść i naskórek pojawiające się w powietrzu to także alergeny. Aby ograniczyć możliwość alergii na sierść, wystarczy, że będziesz często mył swojego pupila. Nie zapominaj też o myciu rąk po zabawie z ulubionym czworonogiem!
Kurz, a wraz z nim i każdy inny alergen fruwający w powietrzu, pojawia się też na podłodze. Dlatego warto dobrze przemyśleć wybór między wykładziną lub dywanem a parkietem. Może i przyjemniej się chodzi na miękkich powierzchniach, ale trudniej utrzymać je w czystości. Panele lub parkiet mają tę przewagę, że można często myć je na mokro. Jeśli już mamy w domu wykładziny, to najlepiej odkurzać je odkurzaczami z dezynfekującymi filtrami powietrza. Z odpowiednim wyposażeniem alergia na kurz nie będzia miała szans.
Porządek jest naszym sprzymierzeńcem w tej nierównej walce. Sprzątnie za meblami, pod łóżkami i w innych trudno dostępnych miejscach znacząco zmniejszy ilość kurzu i roztoczy w domu.
Okna zapewniają nam światło słoneczne, ale równocześnie zasłony, żaluzje czy rolety są miejscem, które znienawidzone alergeny szczególnie lubią. Często wycieraj je wilgotną ściereczką. Jeśli będziesz ścierać kurz na sucho, alergen uniesie się tylko na chwilę i wróci z powrotem na swoje miejsce w twoim domu.
2. Alergeny w łazience
Najbardziej higieniczne pomieszczenie w domu to z pewnością łazienka. Ale i tutaj musimy uważać na potencjalne domowe alergeny czyhające na nasze zdrowie. W łazience najczęstszym alergenem jest pleśń. Sposobami na pozbycie się pleśni są:
- wycieranie wanny lub prysznica po użyciu,
- częste czyszczenie wszystkich powierzchni (a także zasłonek do prysznica) specjalnymi środkami,
- częste pranie dywaników,
- mycie podłóg na mokro po dokładnym odkurzaniu.
3. Alergeny w kuchni
W kuchni, tak jak w łazience, najczęstszym alergenem jest pleśń. Pojawia się ona głównie na jedzeniu, dlatego warto zwracać uwagę na daty przydatności produktów, które trzymamy w lodówce. Staraj się często myć drzwi, półki i uszczelki od lodówki.
Pamiętaj! Długo leżące w zlewie naczynia nie pomagają nam w pozbyciu się alergenów, dlatego powinniśmy zmywać codziennie.
Kolejny alergen to... karaluchy, a raczej alergeny przez nie wytwarzane. Nie powinny się pojawić w twoim domu, jeśli codziennie wyrzucasz śmieci, szczególnie te organiczne, żywność przechowujesz w zamkniętych pojemnikach, a wszystkie kuchenne powierzchnie utrzymujesz w czystości.
4. Alergeny w powietrzu
Alergeny mogą się pojawić się w twoim domu także zwyczajnie wlatując przez okno. Taki desant alergenów zdarza się wiosną i latem, kiedy rośliny budzą się do życia, kwitną i pylą. Niemal wszystkie pyłki mogą nas uczulić, dlatego w okresach największego pylenia należy rozważyć zamykanie okien, a także utrzymywanie ich ram i parapetów w czystości.
Po dłuższym przebywaniu na łonie natury, aby uniknąć alergii, najbezpieczniej jest umyć włosy i uprać ubrania.
Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek – żaden alergen nie będzie miał szans, a twoja rodzina będzie mogła odetchnąć z ulgą.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.