2400 zł od ZUS co miesiąc. Warto złożyć wniosek
Nie jesteś w stanie pracować z powodów zdrowotnych i wykorzystałeś limit zasiłku chorobowego? Nadal możesz się ubiegać o świadczenie, które wynosi średnio 2381,68 zł. Wyjaśniamy, jakie warunki należy spełnić i jakie dokumenty są niezbędne przy składaniu wniosku.
1. Świadczenie rehabilitacyjne – jak je zdobyć?
Wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych świadczenie przysługuje wszystkim ubezpieczonym, którzy wykorzystali już swój limit zasiłku chorobowego wypłacanego na zwolnieniu lekarskim, ale nadal nie są w stanie wykonywać swojej pracy przez dalsze leczenie lub trwającą rehabilitację.
Warto podkreślić, że prawo do tego świadczenia obejmuje także kobiety w ciąży. Rzecznik prasowy ZUS wyjaśnia jednak, że beneficjent świadczenia musi spełniać jeden warunek.
- Warunkiem otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego jest to, że osoba wyczerpała okres pobierania zasiłku chorobowego i nadal jest niezdolna do pracy, jednak po okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego rokuje powrót do niej - informuje Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląskim.
2. Jak dostać świadczenie rehabilitacyjne?
Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne powinien zostać złożony na co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem korzystania z zasiłku chorobowego. Mowa tu o dokumencie oznaczonym ZNp-7, do którego ZUS będzie potrzebował także kompletu załączników takich jak:
- zaświadczenie o stanie zdrowia (OL-9) wypełnione przez lekarza,
- wywiad zawodowy z miejsca pracy (OL-10), który wystawia płatnik składek (tego dokumentu nie muszą składać osoby prowadzące pozarolniczą działalność i które nie mają już ubezpieczenia wypadkowego lub ubiegają się o przedłużenie świadczenia),
- oświadczenie Z-10 w przypadku składania wniosku o zasiłek po wygaśnięciu ubezpieczenia wypadkowego,
- dokument potwierdzający, że ubezpieczony nie może pracować z powodu wypadku przy pracy (jeśli taki nastąpił),
- decyzja inspektora sanitarnego (w przypadku choroby zawodowej),
- zaświadczenie płatnika składek (Z3, Z-3b lub Z-3a).
3. Jak długo można pobierać świadczenie rehabilitacyjne?
ZUS wypłaca świadczenie maksymalnie przez rok i może tego dokonać jednorazowo lub w częściach. Decyzję o długości wypłacania świadczenia wydaje lekarz-orzecznik. Jeśli jednak zadecyduje on o okresie krótszym niż rok, a sytuacja zdrowotna pacjenta nie ulegnie w tym czasie poprawie, można złożyć wniosek o przedłużenie objęcia świadczeniem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.