Trwa ładowanie...

Dystansowanie społeczne – co warto o nim wiedzieć?

Avatar placeholder
16.11.2020 11:39
Dystansowanie społeczne to niefarmaceutyczne działania i środki podejmowane w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej
Dystansowanie społeczne to niefarmaceutyczne działania i środki podejmowane w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej (123rf)

Dystansowanie społeczne to niefarmaceutyczne działania i środki podejmowane w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej, na przykład wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2. Kluczowe jest utrzymywanie fizycznego dystansu między ludźmi oraz niedopuszczanie do spotkań w dużych grupach. Naukowcy potwierdzają, że koreluje to ze znacznym ograniczeniem transmisji patogenów. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest dystansowanie społeczne?

Dystansowanie społeczne (ang. social distancing), nazywane również dystansowaniem fizycznym, obejmuje niefarmaceutyczne działania oraz środki, które są podejmowane w celu lub zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej. Jego istotą jest utrzymywanie fizycznego dystansu między ludźmi, a także zmniejszanie częstotliwości, z jaką wchodzą ze sobą w bliski kontakt.

Social distancing jest związany z utrzymywaniem odległości co najmniej dwóch metrów od innych oraz niedopuszczaniem do spotykania się w dużych grupach. U podłoża tej strategii leży przekonanie, że poprzez zmniejszenie prawdopodobieństwa, że niezakażona osoba wejdzie w fizyczny kontakt z osobą zakażoną, można zminimalizować lub wyeliminować przenoszenie się choroby zakaźnej. W efekcie prowadzi to do mniejszej liczby chorych oraz mniejszej liczby zgonów.

2. Skuteczność dystansowana społecznego

Zobacz film: "Zakażony koronawirusem sportowiec ostrzega chorych. "To rozwala psychikę""

Dystansowanie społeczne jest metodą zapobiegania rozprzestrzeniania się wielu wirusów, w tym koronawirusa SARS-CoV-2. Warto pamiętać, że jej skuteczność jest wyższa, gdy choroba zakaźna rozprzestrzenia się:

  • drogą kropelkową (na przykład przez kaszel lub kichanie),
  • transmisją drogą powietrzną (jeśli mikroorganizm może przetrwać w powietrzu przez długi czas),
  • przez bezpośredni kontakt fizyczny,
  • przez kontakt seksualny,
  • przez pośredni kontakt fizyczny (np. poprzez dotknięcie skażonej powierzchni).

Skuteczność dystansowana społecznego jest niższa, jeśli choroba zakaźna przenosi się przez skażoną wodę lub żywność, a także przez nosicieli, takich jak owady (na przykład komary).

3. Na czym polega dystansowanie społeczne?

Dystansowanie społeczne ma na celu ograniczenie do minimum kontaktów pomiędzy ludźmi, co ma wpływać na zmniejszenie liczby zakażeń (w ostatnim czasie dotyczy to COVID-19). Dystansowanie społeczne polega na utrzymywaniu odległości co najmniej dwóch metrów od innych oraz unikaniu:

  • dużych zbiorowisk ludzkich,
  • przebywania w małych pomieszczeniach z innymi osobami,
  • spotkań towarzyskich,
  • kontaktu z osobami, u których występują objawy zakażenia koronawirusem (COVID-19),
  • korzystania ze środków transportu publicznego, gdy nie jest to konieczne. Półśrodkiem może być zmiana pory podróży i odbycie jej w godzinach, gdy liczba pasażerów jest mniejsza.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Wady dystansowania społecznego

Pomimo wielu korzyści, dystansowanie społeczne ma również wady. To między innymi poczucie samotności, stres, lęk, depresja, zmiany nastroju, pogorszenie humoru, przygnębienie, niepokój. Dyskomfort psychiczny odczuwają zwłaszcza te osoby, które zmagają się z takimi schorzeniami jak zaburzenia lękowe, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, depresja.

Dla niektórych osób zakłócenia w obrębie rutyny społecznej mogą powodować nie tylko pogorszenie stanu zdrowia psychicznego, ale i jakości snu. Zdarza się, że jest to również przyczyna częstszego sięgania po używki. Analizując wady dystansu społecznego nie wolno również zapomnieć o szeroko rozumianych kosztach ekonomicznych.

5. Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne?

Wszyscy, którzy stosują środki dystansowania społecznego mogą odczuwać dyskomfort. Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne?

Kluczowe jest utrzymywanie kontaktów z członkami rodzinnymi, przyjaciółmi i znajomymi - w innej formie niż spotkania twarzą w twarz. Warto dzwonić, rozmawiać przez komunikatory internetowe, prowadzić spotkania video, pisać emaile lub tradycyjne listy. Bardzo ważne jest, by mówić o swoim samopoczuciu, a także potrzebach.

W tym kontekście uzasadnione jest stanowisko ekspertów WHO, którzy zalecają, by zamiast pojęcia dystansowanie społeczne mówić raczej o dystansowaniu fizycznym. Bo choć powinniśmy unikać spotkań bezpośrednich, musimy utrzymywać relacje z ludźmi. Na szczęście umożliwia to technologia, która sprawia, że ich pielęgnowanie - bez fizycznego przebywania w jednym miejscu - nie jest trudne.

Dobrym pomysłem jest także skupianie się na drobnych przyjemnościach oraz ulubionych zajęciach. To dobry czas na czytanie i inne hobby, oglądanie ulubionych seriali czy chodzenie na spacery, na przykład do lasu. Najważniejsze jest, by mieć świadomość, że dystansowanie społeczne to tylko pewien etap.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze