Trwa ładowanie...

Ekranowy "Thor" boi się, że zachoruje na alzheimera. Badania wykazały, że ma obciążenie genetyczne

Ekranowy "Thor" dowiedział się, że ma wariant genetyczny, który zwiększa ryzyko azheimera. Teraz chce skupić się na swoim zdrowiu
Ekranowy "Thor" dowiedział się, że ma wariant genetyczny, który zwiększa ryzyko azheimera. Teraz chce skupić się na swoim zdrowiu (Getty Images)

Australijski aktor Chris Hemsworth, dobrze znany z roli "Thora" w filmach z Marvel Cinematic Universe, dowiedział się, że po obojgu rodziców odziedziczył gen APOE4, który zwiększa ryzyko rozwoju alzheimera. Aktor podkreśla, że cieszy się, że to odkrył. To dało mu impuls do zmiany życia.

spis treści

1. Jest w grupie ryzyka, ale to nie znaczy, że zachoruje

Aktor dowiedział się o genetycznym obciążeniu przypadkowo podczas nagrań do serialu dokumentalnego "Bez granic z Chrisem Hemsworthem". W programie pod okiem naukowców i lekarzy testuje wytrzymałość ludzkiego ciała. Podczas jednego z odcinków okazało się, że ma podwójny gen APOE4. To oznacza, że może być nawet 10 razy bardziej narażony na rozwój choroby Alzheimera.

Alzheimer jest jedną z najczęstszych przyczyn otępienia u osób starszych. Jednak eksperci podkreślają, że oprócz czynników genetycznych ważną rolę odgrywają czynniki środowiskowe. Ryzyko choroby rośnie wraz z wiekiem.

Zobacz film: "Czynnik, który zwiększa ryzyko choroby alzheimera"
Chris Hemswort planuje przerwę od aktorstwa. Chce skupić się na swoim zdrowiu
Chris Hemswort planuje przerwę od aktorstwa. Chce skupić się na swoim zdrowiu (Getty Images)

- Pamiętajmy, że demencja o podłożu chorób neurozwyrodnieniowych, jak m.in. choroba Alzheimera, to jest wolno rozwijający się proces, więc możemy skorzystać z mechanizmów kompensacyjnych mózgu. Im bardziej będziemy przeciwdziałać tym procesom, tym lepiej możemy się opierać procesowi otępienia. Znaczenie ma aktywność ruchowa, zdrowa dieta oraz kontakty międzyludzkie. Używki - jak papierosy i alkohol - w nadmiernych ilościach mogą ten proces przyspieszać. Bardzo ważne jest też monitorowanie innych chorób, jak cukrzyca, nadciśnienie czy migotanie przedsionków, które nasilają otępienie - wyjaśniał w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Konrad Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

2. Chris Hemsworth dla zdrowia robi przerwę

Twórcy programu dali aktorowi wolną rękę. Uznano, że z programu można usunąć informacje dotyczące ryzyka rozwoju alzheimera, ale Chris Hemsworth uznał, że jest gotowy, by o tym mówić publicznie. Aktor ma nadzieję, że w ten sposób zwróci uwagę opinii publicznej na rolę stylu życia w zapobieganiu procesom otępiennym.

- Jeśli to zmotywuje ludzi, by lepiej o siebie zadbać i podjąć działania zapobiegawcze, to fantastycznie. Nie chciałem jednak, by zrobiła się z tego sensacja, skok na empatię w imię podbicia oglądalności - zapewniał aktor w rozmowie z magazynem "Vanity Fair".

Filmowy "Thor" ogłosił, że planuje przerwę od aktorstwa, żeby bardziej skupić się na swoim zdrowiu. Przyznał też, że ta diagnoza jest dla niego punktem przełomowym w życiu. - Gdybym nie miał tej informacji, nie wprowadziłbym zmian (...). Jestem wdzięczny, że mam cały arsenał narzędzi, dzięki którym mogę się przygotować i zapobiegać rozwojowi choroby - podkreśla Hemswort.

Badania opublikowane na łamach "The Lancet Public Health" są alarmujące. Wynika z nich, że do 2050 r. liczba osób cierpiących na demencję na całym świecie może się potroić i wzrosnąć do 153 mln.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze