Eksperci zalecają szczepienia przeciw HPV
Średnio w polskich miastach tylko 21 proc. kobiet w wieku od 25 do 69 lat zgłasza się na badania cytologiczne. Jednocześnie rocznie na raka szyjki macicy umiera nad Wisłą niemal dwa tysiące Polek. Eksperci są zgodni. Rozwiązaniem byłoby finansowane z budżetu szczepienie przeciw wirusowi HPV, który prowadzi do nowotworu.
1. Cytologia nie zdaje egzaminu
O groźnym szczególnie dla młodych kobiet wirusie brodawczaka ludzkiego dyskutowali w Katowicach specjaliści z całego kraju. Lekarze twierdzą, że w Polsce regularnym badaniom cytologicznym, mogącym zapobiec rozwojowi choroby poddaje się nadal za mało kobiet. Średnio jest to ok. 21 proc.
Szczepienia przeciw wirusowi HPV dostępne są w Polsce od 10 lat. Rozwojowi wirusa brodawczaka ludzkiego pozwala zapobiegać także badanie przesiewowe raka szyjki macicy. Specjaliści uważają jednak, że obecny system nie ma sensu, ponieważ nie chroni przed nowotworem, a jedynie go wykrywa.
Dlatego też, jak twierdzi dr hab. Bogdan Michalski z Oddziału Kliniczego Ginekologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, lepszym wyjściem od badań jest wprowadzenie systemu profilaktycznych szczepień finansowanego z budżetu.
2. Groźny wirus
Aby zminimalizować umieralność na ten typ nowotworu aż 90 proc. dorosłych Polek musiałoby się poddawać cytologii raz na trzy lata. Wtedy liczba zgonów spodowanych brodawczakiem ludzkim mogłaby się zmniejszyć nawet do 120-180 przypadków rocznie.
Jak zaznaczał na spotkaniu prof. Mirosław J. Wysockidyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH w Warszawie, aby osiągnąć taki wynik badania cytologiczne musiałyby być bardziej dokładne. Obecnie bardzo duży odsetek przeprowadzonych badań ma wynik tzw. fałszywie negatywny.
Z czego wynika tak niski odsetek badających się kobiet? Specjaliści przyczyn upatrują w zbyt małej świadomości zagorżenia. Dodają, że to także wina systemu. W Szwecji lub Danii, gdy kobieta otrzyma zaproszenie na badanie cytologiczne i się na nie nie zgłosi – musi płacić większą składkę ubezpieczeniową. Z kolei w jednym z krajów związkowych Niemiec – Bawarii – cytologia jest obowiązkowa.
Szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego w Polsce polecane jest dziewczynkom pomiędzy 11 a 15 rokiem życia. Cena trzech dawek to nawet 1500 zł – jeśli rodzic decyduje się zaszczepić dziecko prywatnie. Na sfinansowanie szczepień uczennicom w tym wieku decydują się także niektóre gminy.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.