Trwa ładowanie...

Elektrostymulacja mózgu może zwiększyć kreatywność (WIDEO)

Avatar placeholder
14.07.2021 15:29

Przezczaszkowa stymulacja elektryczna polega na zaaplikowaniu niewielkiego napięcia, takiego jakie wystarczyłoby do zasilania latarki, za pomocą elektrod umieszczanych na skórze głowy. W ten sposób modelowana jest pobludliwość mózgu.

Komórki mózgu pobudzane są napięciem elektrycznym po osiągnięciu odpowiedniego poziomu napięcia. Dzięki temu możliwe jest balansowanie poziomu pobudzenia komórek.

W momencie kreatywnej pracy mózgu różne jego obszary komunikują się ze sobą na różnych poziomach częstotliwości. Przezczaszkowa stymulacja prądowa polega na zbadaniu tej częstotliwości i sprawieniu, aby mózg był pobudzany w momencie wejścia na daną częstotliwość.

Metoda TDCS używana była w celu zwiększenia kreatywności. Metoda ta może mieć wiele różnych zastosowań, takich jak poprawa sprawności motorycznej, językowej, kreatywności. Na dobrą sprawę może być wykorzystywana praktycznie w każdym obszarze, jaki przychodzi nam do głowy. Stąd właśnie jej duży potencjał.

Niemniej, najlepsze efekty może przynieść w przypadku osób osiągających słabe wyniki, chociaż nie będzie równie skuteczna dla wszystkich. W zależności od tego, czy na przykład dana osoba jest ekspertem, specjalistą, konieczne jest stymulowanie innego obszaru mózgu, aby pobudzić określone funkcje mózgu.

Zmiany w obszarze neurostymulacji dzieją się codziennie. Jest ona przedmiotem wielu badań. Szczególnie ważne są prace nad zawężeniem oraz głębokością obszaru stymulacji. Obecnie główną metodą jest metoda pracy przezczaszkowej, gdzie stymulacja odbywa się przez skórę głowy. Trwają prace nad znalezieniem sposobu na pobudzenie głębszych obszarów mózgu, na przykład poprzez stymulację ultradźwiękami. Jeżeli metoda ta okaże się skuteczna, będzie to prawdziwy przełom.

Metoda neurostymulacji już była wykorzystywana w procesie leczenia niektórych zaburzeń. Prowadzone były badania kliniczne nad depresją lekooporną. Ludzie borykający się z depresją, u których leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne, dzięki neurostymulacji mogą doświadczyć znacznego złagodzenia objawów.

Bardzo możliwe, że metoda ta będzie wykorzystywana w innych procesach leczenia. Mamy bardzo optymistyczne dane dla takich przypadków, jak zaburzenia odżywiania i odczuwanie bólu. To wszystko wymaga jednak jeszcze stopniowej i systematycznej pracy. Przejście z poziomu laboratorium do realnego świata może trochę potrwać.

Bardzo duży wkład mają tutaj Polacy, z którymi współpracuję, inżynierowie z firmy Neuro Device.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze