Ginekolog twierdzi, że znalazł punkt G

Emerytowany profesor ginekologii twierdzi, że znalazł anatomiczny dowód istnienia punktu G. Powszechnie się uważa, że ta niemal mityczna strefa erogenna daje orgazm pochwowy u niektórych kobiet.

W artykule opublikowanym w tym tygodniu w "Journal of Sexual Medicine", Adam Ostrzeński, doktor nauk medycznych, opisuje strukturę przypominającą woreczek o średnicy mniej więcej 3,2 mm, znajdującą się na przedniej ścianie pochwy. Ostrzeński, dyrektor Instytutu Ginekologii w Petersburgu na Florydzie, zidentyfikował skupisko tej tkanki podczas preparowania warstwa po warstwie ściany pochwy pobranej od 83-letniej Polki, która zmarła 24 godzin wcześniej.

Ostrzeński mówi, że jeśli zostanie to potwierdzone w dalszych badaniach, odkrycie to może rzucić światło na żeńskie funkcje seksualne, a nawet otworzyć drzwi do chirurgicznego wzmocnienia punktu G.

W przyszłym miesiącu ginekolog planuje podróż z powrotem do Polski, by przeprowadzić dodatkowe badania tkanek w sposób bardziej szczegółowy. Lekarz zaznacza, że struktura może wyglądać inaczej niż u młodszych osób, a jej położenie i rozmiar może się różnić u każdej kobiety.

Jednak eksperci nieuczestniczący w badaniu są sceptyczni, czy jest to godne uwagi i istotne odkrycie. Emmanuele Jannini, doktor nauk medycznych, profesor endokrynologii i seksuologii na Uniwersytecie L ' Aquila we Włoszech powiedział, że struktura opisana przez Ostrzeńskiego może okazać się siecią naczyń krwionośnych, która przyczynia się do pobudzenia seksualnego, ale niemal na pewno nie wyjaśnia zjawiska punktu G.

"Punkt G jest nie tylko miejscem, jest to coś o wiele bardziej skomplikowanego" - mówi Jannini, który wykorzystał ultradźwięki, aby szukać punktu G w jego własnych badaniach. "Coś tam jest. Możemy to nazwać punktem G albo i nie, to nie ma znaczenia".

Amichai Kilchevsky, urolog w Szkole Medycznej Yale, w New Haven, w stanie Connecticut mówi, że badanie Ostrzeńskiego nie zawiera żadnych informacji na temat historii medycznej zmarłej kobiety lub jej funkcji seksualnych, więc nie wiadomo, czy przeżyła pochwy orgazm związany z punktem G.

"Nie jestem pewien, czy odkrycie ma jakieś znaczenie" – powiedział Kilchevsky. Według niego trzeba by to zbadać na żywym człowieku, z wykorzystaniem funkcjonalnego MRI, które pozwoli na wygląd w przepływy krwi w mózgu. Podkreśla, że nadal nie wiele wiadomo na temat funkcjonowania kobiecego podniecenia.

Punkt G został tak nazwany na cześć Ernsta Gräfenberga, niemieckiego ginekologa, który opisał "erotyczną strefę" na przedniej ścianie pochwy wzdłuż cewki moczowej w "International Journal of Sexology" w roku 1950.

"Jest to zjawisko fizjologiczne, które zostało zauważone przez kobiety na przestrzeni wieków" – mówi Ostrzeński. W artykule było napisane, że zidentyfikowana struktura ma tkankę podobną do tkanki jamistej.

Nie każda kobieta posiada ten obszar. Kilchevsky twierdzi, że prawdopodobnie jest to wewnętrznie rozbudowana łechtaczka. Dodaje również, że penis ma podobne przedłużenie, które zarówno u mężczyzn, jak i kobiet nabrzmiewa krwią podczas stymulacji.

Poznaj zaskakujący wpływ orgazmu na zdrowie

Bliskość fizyczna odgrywa ważną rolę w związku. Seks sprawia, że związek jest silny i szczęśliwy, ale pozytywny wpływ przyjemności seksualnej jest znacznie...

W przeszłości, eksperci zdrowia seksualnego obawiali się, że kobiety, które nie doświadczają orgazmu pochwowego, będą się czuć wybrakowane. Jednak Kilchevsky mówi, że "rzeczywistość jest taka, że nie wszystkie kobiety mają orgazm pochwowy i nie ma nic w tym złego".

Jannini podkreśla, że histeryczne poszukiwania punktu G mogą mieć negatywny wpływ na życie seksualne kobiet. Dodaje również, że takie poszukiwania to najlepszy sposób, aby stracić orgazm pochwowy.

Marta Pawlak, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...