Epidemia żółtaczki pokarmowej: czy mamy się czego obawiać?
Na terenie województwa wielkopolskiego w szpitalach przebywa 17 nosicieli wirusa HAV, który odpowiada za wirusowe zapalenie wątroby typu A. Kilkaset osób objęto nadzorem epidemiologicznym. Zdaniem przedstawicieli Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim to początek epidemii żółtaczki pokarmowej. Co to za choroba i dlaczego wywołuje niepokój?
Nosiciele wirusa HAV pracowali w gastronomii. Zajmowali się produkcją lub dystrybucją żywności. W ten sposób najłatwiej o zakażenie, do którego w zdecydowanej większości przypadków dochodzi na drodze pokarmowej. Wystarczy zjeść posiłek przygotowany przez osobę zarażoną, która niedostatecznie dba o higienę.
Wirus przenosi się również podczas kontaktu seksualnego (zwłaszcza homoseksualnego) oraz przez skażone igły (narkomani).
Przeczytaj także:
Czynnikami ryzyka WZW typu A są:
- zawodowy kontakt z dziećmi uczęszczającymi do żłobka i przedszkola,
- podróż do krajów o większej liczbie zachorowań (np. kraje wschodniej Europy, Rosja, basen Morza Śródziemnego),
- praca przy usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości,
- spożywanie owoców morza,
- bliski kontakt z chorym (wspólne mieszkanie).
Ostre wirusowe zapalenie wątroby typu A często przebiega w sposób bezobjawowy. Symptomy zwiastujące chorobę bywają mylone z grypą. Chory jest senny, zmęczony, szybko się męczy, boli go brzuch, mięśnie i stawy, wymiotuje. W niektórych przypadkach do objawów dołącza świąd skóry. U pacjentów z żółtaczką pojawia się ściemnienie moczu i rozjaśnienie stolca.
1. Leczenie ostrego wirusowego zapalenia wątroby typu A
Osoby młode najczęściej przechodzą chorobę łagodnie. Ryzyko powikłań jest wyższe u pacjentów po 40. roku życia oraz z przewlekłą chorobą wątroby.
Leczenie WZW typu A polega na odpoczynku, stosowaniu odpowiedniej diety oraz unikaniu niektórych leków. W ciągu pół roku od zakażenia nie wolno spożywać żadnego alkoholu. Choroba nie ma wpływu na przebieg ciąży. Zakażenie nie wyklucza również karmienia piersią.
Przeczytaj również:
Ostremu wirusowemu zapaleniu wątroby typu A można zapobiec odpowiednio dbając o higienę. Zaleca się ponadto stosowanie szczepionki. Jest polecana osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości.
W czasie pobytu za granicą należy pić jedynie butelkowaną lub przegotowaną wodę. Unikać należy kupowania żywności na lokalnych straganach, zwłaszcza jeśli sprzedawane produkty są surowe.
Wirus HAV odpowiada za połowę wszystkich zachorowań na WZW na świecie. W Polsce najczęściej chorują dzieci w wieku 10-14 lat. Rocznie w naszym kraju odnotowuje się 5 tys. przypadków WZW typu A.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.