Epidemia żółtaczki pokarmowej: czy mamy się czego obawiać?

Na terenie województwa wielkopolskiego w szpitalach przebywa 17 nosicieli wirusa HAV, który odpowiada za wirusowe zapalenie wątroby typu A. Kilkaset osób objęto nadzorem epidemiologicznym. Zdaniem przedstawicieli Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim to początek epidemii żółtaczki pokarmowej. Co to za choroba i dlaczego wywołuje niepokój?

Nosiciele wirusa HAV pracowali w gastronomii. Zajmowali się produkcją lub dystrybucją żywności. W ten sposób najłatwiej o zakażenie, do którego w zdecydowanej większości przypadków dochodzi na drodze pokarmowej. Wystarczy zjeść posiłek przygotowany przez osobę zarażoną, która niedostatecznie dba o higienę.

Zobacz film: "Posiadanie dzieci przy WZW"

Wirus przenosi się również podczas kontaktu seksualnego (zwłaszcza homoseksualnego) oraz przez skażone igły (narkomani).

Czynnikami ryzyka WZW typu A są:

  • zawodowy kontakt z dziećmi uczęszczającymi do żłobka i przedszkola,
  • podróż do krajów o większej liczbie zachorowań (np. kraje wschodniej Europy, Rosja, basen Morza Śródziemnego),
  • praca przy usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości,
  • spożywanie owoców morza,
  • bliski kontakt z chorym (wspólne mieszkanie).

Ostre wirusowe zapalenie wątroby typu A często przebiega w sposób bezobjawowy. Symptomy zwiastujące chorobę bywają mylone z grypą. Chory jest senny, zmęczony, szybko się męczy, boli go brzuch, mięśnie i stawy, wymiotuje. W niektórych przypadkach do objawów dołącza świąd skóry. U pacjentów z żółtaczką pojawia się ściemnienie moczu i rozjaśnienie stolca.

6 objawów, które wskazują na choroby wątroby

Wątroba to narząd miąższowy, który u człowieka znajduje się pod przeponą. Przypisuje się jej wiele funkcji istotnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu....

Leczenie ostrego wirusowego zapalenia wątroby typu A

Osoby młode najczęściej przechodzą chorobę łagodnie. Ryzyko powikłań jest wyższe u pacjentów po 40. roku życia oraz z przewlekłą chorobą wątroby.

Leczenie WZW typu A polega na odpoczynku, stosowaniu odpowiedniej diety oraz unikaniu niektórych leków. W ciągu pół roku od zakażenia nie wolno spożywać żadnego alkoholu. Choroba nie ma wpływu na przebieg ciąży. Zakażenie nie wyklucza również karmienia piersią.

Ostremu wirusowemu zapaleniu wątroby typu A można zapobiec odpowiednio dbając o higienę. Zaleca się ponadto stosowanie szczepionki. Jest polecana osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości.

W czasie pobytu za granicą należy pić jedynie butelkowaną lub przegotowaną wodę. Unikać należy kupowania żywności na lokalnych straganach, zwłaszcza jeśli sprzedawane produkty są surowe.

Wirus HAV odpowiada za połowę wszystkich zachorowań na WZW na świecie. W Polsce najczęściej chorują dzieci w wieku 10-14 lat. Rocznie w naszym kraju odnotowuje się 5 tys. przypadków WZW typu A.

 Agnieszka Gotówka

O autorze

Agnieszka Gotówka

Zdobywczyni I nagrody w konkursie Dziennikarz Medyczny 2016 Roku. Z dziennikarstwem medycznym związana od 2010 r. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Z wykształcenia filolog polski i specjalista ds. komunikacji społecznej, od 2014 roku doktorantka Instytutu Slawistyki PAN.

Agnieszka Gotówka, 7 miesięcy temu

Bibliografia

  • Cianciara J., Juszczyk J., "Choroby zakaźne i pasożytnicze", Wydawnictwo Czelej, Lublin 2007

Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wirusowe zapalenie wątroby typu A
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Wirusowe zapalenie wątroby typu A
Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Szczepienia przeciwko WZW A (WIDEO)

Szczepienia przeciwko WZW A (WIDEO) Odtwórz wideo

Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest przyczyną aż 50% zachorowań na świecie na WZW. Polska jest krajem o średnim ryzyku zakażenia (...) u osób z żółtaczką utrzymują...

Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Jakiej wody najlepiej używać do mycia dłoni? Badania dały odpowiedź!

Jakiej wody najlepiej używać do mycia dłoni? Badania dały odpowiedź!

Po przeczytaniu tego tekstu, przestaniesz się już zastanawiać podczas każdego mycia rąk, czy rzeczywiście zarazki zostały z nich usunięte. W Uniwersytecie Rutgersa przeprowadzono badania, które rzuciły nowe światło na temat tej czynności. Badania...

Żółtaczka - rodzaje, objawy, przyczyny, leczenie, profilaktyka

Czy żółtaczka jest zakaźna? (WIDEO)

Czy żółtaczka jest zakaźna? (WIDEO) Odtwórz wideo

Żółtaczka to poważna choroba, której stan zapalny może być przyczyną nieodwracalnych uszkodzeń tkanki wątroby. Objawia się zmianami skóry, błon (...) śluzowych w postaci zżółknięcia na skutek nagromadzenia się bilirubiny w tkankach...

Opryszczka - klasyfikacja, objawy, rozpoznanie, leczenie, profilaktyka

Mity na temat opryszczki

Mity na temat opryszczki

Epidemia opryszczki Prawie 2/3 światowej populacji są zakażone wirusem opryszczki gatunku 1 (HSV-1) - wynika z raportu opublikowanego przez Światową

Mięso

Co siedzi w białej kiełbasie?

Co siedzi w białej kiełbasie?

jest zdrowsza niż te tradycyjne? Czemu zawdzięcza swój kolor? Z pomocą dietetyka odpowiadamy na te i inne pytania. Przeczytaj także: Zrezygnuj z tych produktów (...) , a skutecznie oczyścisz krew z cholesterolu Z czego...