Franciszek Smuda od lat walczył z nowotworem krwi. Takie objawy może dawać
Nie żyje Franciszek Smuda. Były trener reprezentacji Polski od kilku lat zmagał się z nowotworem, a jego stan zdrowia dramatycznie pogorszył się w ostatnim czasie.
1. Zmarł Franciszek Smuda
Franciszek Smuda był jednym z najbardziej utytułowanych polskich trenerów w historii. Kilka lat temu zdiagnozowano u niego nowotwór krwi, ale mimo problemów ze zdrowiem, wciąż był aktywny.
Były trener reprezentacji Polski w jednym z wywiadów zdradził, że kłopoty zaczęły się po wybuchu pandemii. Niemal natychmiast zachorował na COVID-19, a później postanowiono diagnozę.
13 sierpnia br. w poinformowano, że Franciszek Smuda od dwóch tygodni przebywa w szpitalu Kraków-Prokocim, a jego stan jest krytyczny. Zmarł 18 sierpnia br. w wieku 76 lat.
Był nie tylko legendą piłki nożnej, ale także miał ogromny wpływ na życie wielu innych sportowców, w tym Roberta Lewandowskiego. Jego kariera trwała 34 lat, a swoje drużyny poprowadził do łącznie 496 meczów.
Spoczywaj w pokoju Trenerze.
— Widzew Łódź (@RTS_Widzew_Lodz) August 18, 2024
Widzew nigdy o Tobie nie zapomni. pic.twitter.com/gMDJx50BOI
2. Nowotwory krwi
Nowotwory krwi w Polsce każdego roku dotykają 13 tys. osób. Zgodnie z danymi Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, zmaga się z nimi ok. 150 tys. pacjentów.
Szacuje się, że w naszym kraju diagnoza pada co godzinę, na świecie natomiast co 35 sekund. Kluczem skutecznego leczenia jest wczesna diagnoza.
Wśród najczęstszych objawów nowotworów krwi można wymienić:
- powiększenie węzłów chłonnych,
- powiększenie śledziony,
- problemy skórne,
- spontaniczne pojawianie się siniaków i krwotoków,
- nagłą utratę masy ciała,
- osłabienie i zmęczenie,
- nocne poty,
- nawracające infekcje.
Wczesne objawy są mało charakterystyczne i łatwo uznać je za wynik stresu. Nowotwory krwi rozwijają się podstępnie, często przypominają zwykłe przeziębienie, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne.
- Ja nazywam objawy nowotworów krwi tzw. triadą NZS, czyli niedokrwistość, zakażenie i skaza krwotoczna. Niedokrwistość powoduje osłabienie, bladość skóry, zakażenie wynika z tego, że te choroby powodują zazwyczaj niedobór odporności i skutkiem są nawracające infekcje, a z kolei skaza krwotoczna to siniaki, wybroczyny na skórze oraz krwotoki - wyjaśnił prof. Wiesław Jędrzejczak z Katedry i Kliniki Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z WP abcZdrowie .
Leczenie w znacznym stopniu zależy od wieku pacjenta, stanu zdrowia i przede wszystkim stopnia zaawansowania choroby, rodzaju zmian nowotworowych oraz ich lokalizacji.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.