Główny objaw hemofilii. Może wystąpić po niewielkim urazie
17 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Rzadka choroba genetyczna objawia się zaburzeniami krzepnięcia krwi, a dla osób z hemofilią nawet najmniejsze skaleczenie wiąże się z niebezpieczeństwem.
1. Choroba głównie mężczyzn
Hemofilia to choroba genetyczna związana z chromosomem X, co oznacza, że chorują jedynie mężczyźni, kobiety są bezobjawowymi nosicielami. Objawia się zaburzeniami krzepnięcia krwi i powoduje bolesne wylewy do stawów, mięśni lub narządów wewnętrznych.
Niewielki uraz może stać się zagrożeniem. Dla chorych na hemofilię wizyty w szpitalu stają się częścią dnia, czasem konieczne są bolesne zabiegi ratujące życie. Choroba jest rzadka, w naszym kraju cierpi na nią około 3 tysiące osób.
Światowy Dzień Chorych na Hemofilię to doskonała okazja, by zwiększyć świadomość i zwrócić uwagę społeczeństwa na tę dolegliwość, bo hemofilia nie zawsze oznacza wyrok. Z chorobą można żyć, trzeba się po prostu nauczyć jak.
2. Krwawienia przy hemofilii
Głównym objawem hemofilii jest krwawienie, które nie zawsze jest widoczne. Może wystąpić po niewielkim urazie, ale czasem dochodzi do niego samoistnie, bez żadnej przyczyny. Takie krwawienie do stawu lub mięśni jest bardzo bolesne.
Wylewy wiążą się z częściowym uszkodzeniem kończyny, a czasem prowadzą do ciężkiej niepełnosprawności ruchowej. Niezwykle niebezpieczne są także krwawienia w obrębie głowy oraz jamy ustnej.
Hemofilia jest chorobą nieuleczalną. Można tylko łagodzić objawy i podawać substytuty brakujących czynników krzepnięcia. Z chorobą można jednak nauczyć się żyć, nie musi oznaczać kompletnego wycofania z życia.
3. Życie z chorobą
Przede wszystkim chorzy muszą na siebie uważać, niewielki uraz lub skaleczenie może skończyć się wizytą w szpitalu. Nie powinno się przyjmować leków o działaniu przeciwzakrzepowym, a także należy unikać wstrzyknięć domięśniowych.
Odpowiednia wiedza oraz właściwa opieka ma ogromny wpływ na komfort życia chorych. Światowy Dzień Chorych na Hemofilię ma na celu pomóc z pierwszą kwestią – lepsza wiedza na temat choroby ma ogromne znaczenie dla potrzeb pacjentów.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.