Trwa ładowanie...

Grała Wednesday Addams w popularnym serialu. Aktorka zmarła po ciężkim udarze

Avatar placeholder
30.01.2023 17:23
Lisa Loring jako Wednesday Addams
Lisa Loring jako Wednesday Addams (Getty Images)

Aktorka Lisa Loring, znana jako Wednesday Addams z popularnego serialu "Rodzina Adamsów", zmarła w wieku 64 lat po ciężkim udarze mózgu. Jakie są czynniki wpływające na rozwój choroby?

spis treści

1. Nie żyje Lisa Loring

Lisa Loring wcieliła się w rolę Wednesday w latach 1964-66 w pierwszym sezonie serialu Rodzina Adamsów. Zyskała popularność dzięki swojej niepowtarzalnej roli: mrocznej i nieco dziwacznej nastolatki. Po opuszczeniu serialu Loring kontynuowała karierę w Hollywood, występując w kilku filmach i programach telewizyjnych.

Niestety, w ostatnich latach Loring zmagała się z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym z ciężkim udarem mózgu. Zmarła w swoim domu w Californii w styczniu 2023 roku. Loring pozostawiła po sobie wiele wspomnień i niezapomnianych ról, które zapadły w pamięć fanom na całym świecie.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Aktorka zmagała się z nadciśnieniem, była też czynną palaczką papierosów. Co oprócz wymienionych czynników, zwiększa ryzyko udaru mózgu?

Lisa Loring zagrała postać Wednesday Addams w popularnym serialu "Rodzina Addamsów"
Lisa Loring zagrała postać Wednesday Addams w popularnym serialu "Rodzina Addamsów" (Getty Images)

2. Czynniki zwiększające ryzyko udaru

Udar mózgu jest poważnym i częstym problemem zdrowotnym, który może skończyć się nawet śmiercią. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że rocznie udar niedokrwienny mózgu dotyka ponad 70 tys. Polaków. Istnieje wiele czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia udaru mózgu, w tym:

  • wiek: ryzyko udaru mózgu rośnie wraz z wiekiem,
  • płeć: mężczyźni są bardziej narażeni na udar mózgu niż kobiety,
  • choroby serca i naczyń krwionośnych takie jak: nadciśnienie, miażdżyca i choroba wieńcowa,
  • palenie tytoniu,
  • nadwaga i otyłość,
  • dziedziczność: ryzyko udaru mózgu jest wyższe u osób, u których w rodzinie wystąpił już ten problem,
  • niezdrowe nawyki żywieniowe: dieta bogata w tłuszcze i sód zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca i naczyń krwionośnych, co z kolei może prowadzić do udaru mózgu.

Aby zmniejszyć ryzyko udaru mózgu, ważne jest, aby dbać o zdrowe nawyki żywieniowe, uprawiać regularną aktywność fizyczną, unikać palenia tytoniu i kontrolować stan swojego serca i naczyń krwionośnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze