Trwa ładowanie...

Groźny objaw. Gdy się pojawi, od razu wykonaj badania

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
09.01.2024 14:51
Skłonność do siniaków, obfite miesiączki - to mogą być symptomy plamicy
Skłonność do siniaków, obfite miesiączki - to mogą być symptomy plamicy (Getty Images)

Objawy skazy krwotocznej bywają ignorowane przez pacjentów, stąd wiele osób nie jest zdiagnozowanych. Objawami choroby mogą być obfite miesiączki, skłonność do powstawania siniaków, czy częste krwawienia z nosa. Kiedy powinniśmy się z tymi problemami zgłosić do lekarza?

spis treści

1. Jakie objawy sygnalizują skazy krwotoczne?

Skazy krwotoczne obejmują całą grupę chorób związanych z zaburzeniami w systemie krzepnięcia krwi lub strukturze ścian naczyń krwionośnych. Choroby wiążą się przede wszystkim z tendencją do krwawień i innymi powiązanymi z nimi symptomami jak np. zmiany skórne. Jedną z częstych skaz jest choroba von Willebranda. Szacuje się, że problemy dotyka nawet 1-2 procent populacji, ale duża grupa chorych nie jest zdiagnozowana.

Eksperci wskazują, że objawy choroby von Willebranda mogą być na tyle "łagodne", że łatwo je przeoczyć. Typowymi objawami są nawracające krwotoki z nosa, krwawienia z dziąseł, łatwe siniaczenie, przedłużone krwawienia z ran skóry oraz przedłużające się obfite krwawienia miesiączkowe. U części pacjentów zaburzenia są wynikiem wady wrodzonej, u części ujawniają się w wyniku zaburzeń autoimmunologicznych.

Skłonność do powstawania siniaków może być objawem choroby von Willebranda
Skłonność do powstawania siniaków może być objawem choroby von Willebranda (Getty Images)

2. Jak rozpoznać, że miesiączka jest zbyt duża?

Zobacz film: "Przychodzą z diagnozą, nie ufają medykom. Lekarze gorzko o pacjentach"

Wiele kobiet cierpiących na chorobę von Willebranda traktuje obfite krwawienia miesiączkowe jako uciążliwą przypadłość, ale rzadko zgłasza problem ginekologowi.

Lekarze wskazują na parametry, które mogą świadczyć o nieprawidłowościach:

  • miesiączki trwające dłużej niż 7 dni,
  • konieczność wymiany podpaski częściej niż co 2 godziny,
  • nieregularne krwawienia w trakcie cyklu,
  • skrzepy krwi w wydzielinie miesiączkowej.

Innym niepokojącym sygnałem, który również wymaga dodatkowej diagnostyki w celu ustalenia przyczyny jest też anemia.

3. Rozpoznanie choroby von Willebranda

W przypadku podejrzenia skazy krwotocznej u pacjenta w pierwszej kolejności zlecane są badania krwi, poza morfologią warto sprawdzić czas częściowej tromboplastyny po aktywacji (APTT), czas protrombinowy (PT) oraz wskaźnik INR. W przypadku wyników odbiegających od normy konieczna jest dalsza diagnostyka, z reguły pod okiem hematologa.

Stężenie czynnika von Willebranda, jego aktywność, a także aktywność kofaktora rystocetyny są kolejnymi badaniami zalecanymi pacjentom z podejrzeniem choroby von Willebranda. Warto również sprawdzić aktywność czynnika VIII, w przypadku skazy krwotocznej często bywa obniżona.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze