Grzybica stóp latem
Grzybica stóp to problem dotykający wielu osób. Jest niezwykle uciążliwa, zwłaszcza latem. Zrzucamy zimowe kozaki i zakryte pantofle. Na stopy wsuwamy sandałki, które odsłaniają nam stopy. I tu pojawia się dręczący nas problem - stan naszych stóp.
1. Przyczyny grzybicy stóp
Inna nazwa grzybicy stóp to Tinea pedis. Odpowiedzialne są za nią grzyby – dermatofity. Do rozwoju potrzebne są im ciepło i wilgoć. W szczególności zagrażają naszym stopom i paznokciom. Grzybica początkowo nie daje żadnych objawów. Ze względu na potrzebne do rozwoju warunki, dermatofity najczęściej występują w saunach, basenach, pod prysznicami, w przymierzalniach. Dotknięcie gołą stopą miejsca zakażonego prowadzi do zarażenia chorobą. Kolejną przyczyną powstania grzybicy może być noszenie zbyt ciasnych lub wykonanych z tworzyw sztucznych butów. W takim obuwiu stopy szybko i mocno się pocą. Należy również uważać na pożyczone rzeczy. Mogą one pochodzić od osoby zakażonej grzybicą stóp. Objawy są charakterystyczne i łatwe do zdiagnozowania.
2. Osoby szczególnie narażone na grzybicę stóp
Wyczynowi sportowcy – noszą buty, które są idealnie dopasowane do stopy. To jest przyczyną szczególnej potliwości stopy. Po treningu ich buty są równie wilgotne jak dres, w którym ćwiczyli. Nie zawsze pamiętają, by te buty wysuszyć. Często korzystają ze wspólnych pryszniców, sauny.
Diabetycy – osoby chore na cukrzycę często mają wysuszoną i podatna na mikrourazy skórę. Pozbawiona ochrony skóra jest łatwym celem dla grzybów i bakterii. Krewi diabetyków zawiera dużą ilość cukru. Stanowi to dogodne środowisko rozwojowe dla dermatofitów.
Osoby cierpiące na zaburzenia krążenia obwodowego – potocznie mówiąc na tak zwane „zimne stopy”. U osób, których skora jest niedotleniona i niedożywiona rany goją się słabiej. To daje możliwości wniknięcia do organizmu grzybom i bakteriom.
Astmatycy – zwłaszcza ci, którzy używają leków sterydowych. Bariera ochronna ich organizmu nie stanowi skutecznej ochrony przed infekcjami. Grozi to nadkażeniom drobnoustrojami chorobotwórczymi.
Osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia reumatyczne – zażywanie sterydów i deformacja stawów prowadzą do tego, że skóra staje się podatniejsza do wnikania grzybów.
Osoby posiadające wady stóp – płaskostopie poprzeczne, podłużne, halluksy, palce młoteczkowate – deformacja kształtu stopy jest przyczyną tego, ze stopa częściej podlega urazom.
Osoby cierpiące na zaburzenia pracy układu immunologicznego – słaba ochrona organizmu przed wnikaniem drobnoustrojów, grzybów i bakterii.
3. Leczenie grzybicy stóp
Leczenie musi odbywać się pod okiem specjalisty. Nie ma skutecznych domowych metod na całkowite pozbycie się grzybicy. Im wcześniej rozpoczęte leczenie, tym szybszej działa kuracja i tym mniejsze szanse na nawroty choroby.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.