Grzybica stóp latem

Grzybica stóp to problem dotykający wielu osób. Jest niezwykle uciążliwa, zwłaszcza latem. Zrzucamy zimowe kozaki i zakryte pantofle. Na stopy wsuwamy sandałki, które odsłaniają nam stopy. I tu pojawia się dręczący nas problem - stan naszych stóp.

Przyczyny grzybicy stóp

Inna nazwa grzybicy stóp to Tinea pedis. Odpowiedzialne są za nią grzyby – dermatofity. Do rozwoju potrzebne są im ciepło i wilgoć. W szczególności zagrażają naszym stopom i paznokciom. Grzybica początkowo nie daje żadnych objawów. Ze względu na potrzebne do rozwoju warunki, dermatofity najczęściej występują w saunach, basenach, pod prysznicami, w przymierzalniach. Dotknięcie gołą stopą miejsca zakażonego prowadzi do zarażenia chorobą. Kolejną przyczyną powstania grzybicy może być noszenie zbyt ciasnych lub wykonanych z tworzyw sztucznych butów. W takim obuwiu stopy szybko i mocno się pocą. Należy również uważać na pożyczone rzeczy. Mogą one pochodzić od osoby zakażonej grzybicą stóp. Objawy są charakterystyczne i łatwe do zdiagnozowania.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Domowe sposoby na zniszczone stopy

Kąpiel w occie to jeden z najłatwiejszych sposobów na zniszczone i obolałe stopy. Napełnij miskę ciepłą wodą i dodaj do niej filiżankę białego octu oraz...

Osoby szczególnie narażone na grzybicę stóp

Wyczynowi sportowcy – noszą buty, które są idealnie dopasowane do stopy. To jest przyczyną szczególnej potliwości stopy. Po treningu ich buty są równie wilgotne jak dres, w którym ćwiczyli. Nie zawsze pamiętają, by te buty wysuszyć. Często korzystają ze wspólnych pryszniców, sauny.

Diabetycy – osoby chore na cukrzycę często mają wysuszoną i podatna na mikrourazy skórę. Pozbawiona ochrony skóra jest łatwym celem dla grzybów i bakterii. Krewi diabetyków zawiera dużą ilość cukru. Stanowi to dogodne środowisko rozwojowe dla dermatofitów.

Osoby cierpiące na zaburzenia krążenia obwodowego – potocznie mówiąc na tak zwane „zimne stopy”. U osób, których skora jest niedotleniona i niedożywiona rany goją się słabiej. To daje możliwości wniknięcia do organizmu grzybom i bakteriom.

Astmatycy – zwłaszcza ci, którzy używają leków sterydowych. Bariera ochronna ich organizmu nie stanowi skutecznej ochrony przed infekcjami. Grozi to nadkażeniom drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia reumatyczne – zażywanie sterydów i deformacja stawów prowadzą do tego, że skóra staje się podatniejsza do wnikania grzybów.

Osoby posiadające wady stóp – płaskostopie poprzeczne, podłużne, halluksy, palce młoteczkowate – deformacja kształtu stopy jest przyczyną tego, ze stopa częściej podlega urazom.

Osoby cierpiące na zaburzenia pracy układu immunologicznego – słaba ochrona organizmu przed wnikaniem drobnoustrojów, grzybów i bakterii.

Leczenie grzybicy stóp

Leczenie musi odbywać się pod okiem specjalisty. Nie ma skutecznych domowych metod na całkowite pozbycie się grzybicy. Im wcześniej rozpoczęte leczenie, tym szybszej działa kuracja i tym mniejsze szanse na nawroty choroby.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Grzybica stóp - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Grzybica stóp - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie
Potliwość dłoni i stóp

Przewiewne obuwie

Przewiewne obuwie

Najlepszym sposobem na zwalczanie potliwości latem jest noszenie przewiewnego i lekkiego obuwa.

Kosmetyki do dłoni i stóp

Dowiedz się, w jaki sposób pielęgnować stopy latem

w sytuacji nadmiernej potliwości stóp. Zdrowe stopy latem Częstą przyczyną dolegliwości bólowych stóp jest nieodpowiednie, zbyt płaskie obuwie (...) materiału, tj. bawełny lub nylonu. Wilgoć zbierająca...

Grzybica stóp - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

Choroby stóp (prezentacja edukacyjna)

Choroby stóp (prezentacja edukacyjna)

Jak uniknąć kłopotów zdrowotnych z powodu zaniedbanych stóp? Zimą często zaniedbujemy pielęgnację stóp. To błąd. Ściśnięte w ciepłych butach (...) wymagają troski nie mniejszej niż latem. Szczególnie...

Manicure i pedicure

Jak dbać o stopy latem?

Jak dbać o stopy latem?

, aby były gładkie i nawilżone. Filtr przeciwsłoneczny Nie zapominaj o posmarowaniu stóp kremem przeciwsłonecznym. Latem stopy są często zaniendbane (...) Jeśli masz problem z poceniem się stóp latem,...

Higiena intymna

Higiena intymna latem

Higiena intymna latem

Troska o intymność w upalne dni Podczas urlopu należy szczególnie zadbać o swoją higienę intymną. Na plaży czy basenie może czyhać mnóstwo niebezpieczeństw.

Grzybica stóp - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

Grzybica stopy

Grzybica stopy

Zmiany skórne przy grzybicy to grudki i pęcherzyki po czasie zmieniające się w strupy.

Wrastające paznokcie - charakterystyka, leczenie, profilaktyka, klamry na wrastające paznokcie

Obcinanie paznokci u stóp

Obcinanie paznokci u stóp

Najczęstszą z przyczyn wrastających paznokci jest ich nieprawidłowe obcięcie.

Grzybica stóp - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

Grzybica stóp - jak walczyć z tą przykrą chorobą?

Grzybica stóp - jak walczyć z tą przykrą chorobą?

Grzybica stóp to coraz powszechniej występujące schorzenie, na które cierpi obecnie 20% Polaków. Okrzyknięta chorobą sportowców wywołuje uciążliwe (...) leczenia. Objawy grzybicy stóp Na...

Badania

Jak zdrowe są twoje stopy? Sprawdź, czy zdadzą ten test

Jak zdrowe są twoje stopy? Sprawdź, czy zdadzą ten test

. Przejedź gumką ołówka po stronie zewnętrznej, wewnętrznej i po bokach stóp. Czy czujesz we wszystkich miejscach tak samo (spód może łaskotać)? Słabe (...) i zwinąć ją przy użyciu palców? Jeśli nie, możesz poprawić stan stóp...