Ile i na co wydajemy miesięcznie w aptece?

Prawie 600 złotych rocznie – tyle statystyczny Polak wydaje w aptece. Przewiduje się, że w bieżącym roku kwota wszystkich transakcji w aptekach przekroczy 30 miliardów złotych. Co kupujemy i za co płacimy najwięcej?

Dane pochodzą z raportu PharmaExpert.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Jak kupujemy?

Tylko w roku 2015 kupionych zostało prawie 420 milionów opakowań leków refundowanych na receptę, ponad 290 milionów leków na receptę pełnopłatnych i miliard opakowań leków bez recepty, suplementów diety i dermokosmetyków.

Do leków refundowanych dopłaca nam NFZ – łącznie z tą dopłatą w polskich aptekach roczna wartość transakcji w roku 2016 przekroczy 30 miliardów złotych.   

Przeciętną aptekę - w ciągu ubiegłego roku - odwiedziło prawie 41 700 konsumentów. Rocznie we wszystkich aptekach byliśmy zatem ponad 613 milionów razy, średnio niemal 16 razy rocznie licząc statystycznego mieszkańca Polski. A najmłodsi przecież zakupów w aptece nie robią.

Średnio, w trakcie jednej transakcji, konsument zapłacił 36,5 zł (2 proc. więcej niż w poprzednim roku), a NFZ dopłacił to takiego przeciętnego zakupu ponad 13 zł (dotyczy leków refundowanych).

Na konsumentów czeka niemal 14 800 aptek ale także: sklepy, stacje benzynowe i inne punkty sprzedaży, w których kupimy leki OTC (leki bez recepty), suplementy diety i – coraz częściej – niektóre dermokosmetyki.

Co kupujemy?

W przypadku leków na receptę najczęściej realizujemy recepty na leki (dane za pierwszy kwartał 2016 roku) stosowane w chorobach serca i układu naczyniowego (głównie w nadciśnieniu, chorobach krążenia i obniżaniu poziomu cholesterolu - prawie 60 milionów sprzedanych opakowań), leki stosowane w schorzeniach ośrodkowego układu nerwowego, przewodu pokarmowego i metabolizmu, stosowane w zakażeniach oraz w chorobach związanych z układem oddechowym.

Najwięcej opakowań na receptę sprzedano na leki zawierające ramipril (lek na nadciśnienie), ale największą wartość sprzedaży (wliczając dopłatę NFZ) osiągnęły – w pierwszych trzech miesiącach 2016 roku – leki zawierające rivaroxabanum (lek przeciwzakrzepowy).

Sprzedaż leków bez recepty podlega wahaniom sezonowym. Najczęściej zaziębiamy się jesienią, zimą oraz wiosną. Właśnie w takich okresach głównie kupujemy leki łagodzące symptomy przeziębień. Nie inaczej było w pierwszym kwartale bieżącego roku.

Tylko za leki na przeziębienie zapłaciliśmy ponad 800 milionów złotych, ponad dwa razy więcej niż za produkty stosowane w dolegliwościach układu pokarmowego i metabolicznych oraz preparatach przeciwbólowych. Średnio na opakowanie tego typu produktu wydaliśmy prawie 14 złotych.

Coraz chętniej nabywamy też – szeroko reklamowane niemal we wszystkich mediach – suplementy diety. Kupiliśmy – w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku – suplementów za 750 milionów złotych – to prawie 12 proc. więcej niż w porównywalnym kwartale ubiegłego roku.

Częściej kupujemy w aptekach także dermokosmetyki – w okresie od stycznia do marca 2016 roku wydatki w tej kategorii wyniosły prawie 300 milionów złotych. To ponad 11 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2015.

 - Konsumenci są coraz bardziej wymagający, a nie ma i nigdy nie będzie – takiej apteki w Polsce, która by posiadała na stanie wszystkie dostępne na rynku produkty – mówi Marcin Puchała ekspert KtoMaLek.pl.

Często skompletowanie zakupów aptecznych wymaga odwiedzenia więcej niż jednej apteki lub powrót do tej samej apteki w momencie, gdy sprowadzi ona potrzebne kupującym produkty.

  • Chcielibyśmy trafić od razu do właściwej apteki i otrzymać cały zestaw przepisanych leków od ręki. W tym może sprawdzić się nasz serwis – pomoże wyszukać taką aptekę i dokonać ich rezerwacji żeby uniknąć rozczarowania, jeśli miałoby się okazać, że w międzyczasie ktoś inny je kupi i w efekcie dla nas ich nie będzie już dostępnych – dodaje ekspert.
Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Leki

Komentarze (2)
~szczecin
~szczecin ponad rok temu

Nie kupowałem i nie kupuje żadnych leków. Grypę mam rzadko-co 5-6 lat, leczę się sposobami mojej prababci, czyli sama natura . Katar leczony trwa 7 dni ,a nieleczony- tydzień . Zawsze mnie zastanawia- po co niektórym tyle leków,całe szuflady czy potrzebne czy nie.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki i suplementy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Leki i suplementy
Leki i suplementy

Latopic na AZS

Latopic na AZS

Preparat Latopic łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry oraz alergii pokarmowej.

Leki i suplementy

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

, nabyć jego tańszy odpowiednik. Farmaceuci mają zresztą obowiązek nam o tym powiedzieć. Niższa cena zwykle jest kusząca, zwłaszcza jeżeli niezbędne leki (...) są stosunkowo kosztowne lub jest ich dużo. Czy warto się zdecydować na zamiennik? Czym...

Leki i suplementy

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Rola biotyny Witamina H, witamina B7, biotyna. Tak nazywamy składnik, który jest niezbędny do pracy naszego organizmu. Nazwa witaminy pochodzi z języka niemieckiego. Oznacza "haut", czyli skórę. Za co odpowiada? Jak sama nazwa wskazuje - za stan skóry,...

Leki i suplementy

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

to nie leki Przede wszystkim należy pamiętać, że mimo iż wiele suplementów możemy kupić w aptece, formalnie nie są one lekami. Tak mogą być nazwane (...) kontroli, jak leki. Suplementy...

Leki i suplementy

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

złożonych, zwłaszcza w tych przeznaczonych do leczenia objawów przeziębienia i grypy. Sięgając jednocześnie po różne leki z tej grupy, licząc