Trwa ładowanie...

Ile i na co wydajemy miesięcznie w aptece?

Prawie 600 złotych rocznie – tyle statystyczny Polak wydaje w aptece. Przewiduje się, że w bieżącym roku kwota wszystkich transakcji w aptekach przekroczy 30 miliardów złotych. Co kupujemy i za co płacimy najwięcej?

Dane pochodzą z raportu PharmaExpert.

Ile Polacy wydają na leki?
Ile Polacy wydają na leki?

Zobacz film: "Czym możemy popijać leki?"

1. Jak kupujemy?

Tylko w roku 2015 kupionych zostało prawie 420 milionów opakowań leków refundowanych na receptę, ponad 290 milionów leków na receptę pełnopłatnych i miliard opakowań leków bez recepty, suplementów diety i dermokosmetyków.

Do leków refundowanych dopłaca nam NFZ – łącznie z tą dopłatą w polskich aptekach roczna wartość transakcji w roku 2016 przekroczy 30 miliardów złotych.   

Przeciętną aptekę - w ciągu ubiegłego roku - odwiedziło prawie 41 700 konsumentów. Rocznie we wszystkich aptekach byliśmy zatem ponad 613 milionów razy, średnio niemal 16 razy rocznie licząc statystycznego mieszkańca Polski. A najmłodsi przecież zakupów w aptece nie robią.

Średnio, w trakcie jednej transakcji, konsument zapłacił 36,5 zł (2 proc. więcej niż w poprzednim roku), a NFZ dopłacił to takiego przeciętnego zakupu ponad 13 zł (dotyczy leków refundowanych).

Na konsumentów czeka niemal 14 800 aptek ale także: sklepy, stacje benzynowe i inne punkty sprzedaży, w których kupimy leki OTC (leki bez recepty), suplementy diety i – coraz częściej – niektóre dermokosmetyki.

2. Co kupujemy?

W przypadku leków na receptę najczęściej realizujemy recepty na leki (dane za pierwszy kwartał 2016 roku) stosowane w chorobach serca i układu naczyniowego (głównie w nadciśnieniu, chorobach krążenia i obniżaniu poziomu cholesterolu - prawie 60 milionów sprzedanych opakowań), leki stosowane w schorzeniach ośrodkowego układu nerwowego, przewodu pokarmowego i metabolizmu, stosowane w zakażeniach oraz w chorobach związanych z układem oddechowym.

Najwięcej opakowań na receptę sprzedano na leki zawierające ramipril (lek na nadciśnienie), ale największą wartość sprzedaży (wliczając dopłatę NFZ) osiągnęły – w pierwszych trzech miesiącach 2016 roku – leki zawierające rivaroxabanum (lek przeciwzakrzepowy).

Sprzedaż leków bez recepty podlega wahaniom sezonowym. Najczęściej zaziębiamy się jesienią, zimą oraz wiosną. Właśnie w takich okresach głównie kupujemy leki łagodzące symptomy przeziębień. Nie inaczej było w pierwszym kwartale bieżącego roku.

Tylko za leki na przeziębienie zapłaciliśmy ponad 800 milionów złotych, ponad dwa razy więcej niż za produkty stosowane w dolegliwościach układu pokarmowego i metabolicznych oraz preparatach przeciwbólowych. Średnio na opakowanie tego typu produktu wydaliśmy prawie 14 złotych.

Coraz chętniej nabywamy też – szeroko reklamowane niemal we wszystkich mediach – suplementy diety. Kupiliśmy – w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku – suplementów za 750 milionów złotych – to prawie 12 proc. więcej niż w porównywalnym kwartale ubiegłego roku.

Częściej kupujemy w aptekach także dermokosmetyki – w okresie od stycznia do marca 2016 roku wydatki w tej kategorii wyniosły prawie 300 milionów złotych. To ponad 11 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2015.

 - Konsumenci są coraz bardziej wymagający, a nie ma i nigdy nie będzie – takiej apteki w Polsce, która by posiadała na stanie wszystkie dostępne na rynku produkty – mówi Marcin Puchała ekspert KtoMaLek.pl.

Często skompletowanie zakupów aptecznych wymaga odwiedzenia więcej niż jednej apteki lub powrót do tej samej apteki w momencie, gdy sprowadzi ona potrzebne kupującym produkty.

  • Chcielibyśmy trafić od razu do właściwej apteki i otrzymać cały zestaw przepisanych leków od ręki. W tym może sprawdzić się nasz serwis – pomoże wyszukać taką aptekę i dokonać ich rezerwacji żeby uniknąć rozczarowania, jeśli miałoby się okazać, że w międzyczasie ktoś inny je kupi i w efekcie dla nas ich nie będzie już dostępnych – dodaje ekspert.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza