Instruktor fitness miał udar w wieku 33 lat. Pierwszy objaw trwał ponad trzy godziny
Myślał, że jest młody i zdrowy, więc kiedy pojawiły się silne bóle głowy, uznał, że to zmęczenie. - Nikt nie mógł zrozumieć, że miałem udar. Myślę, że wszyscy jesteśmy przekonani (ja byłem, moi przyjaciele i rodzina), że udar przytrafia się tylko osobom w podeszłym wieku.
1. Bolała go głowa, zbagatelizował objawy udaru
Bradley Rose to aktor, instruktor fitness i aktywny użytkownik mediów społecznościowych, który na Instagramie zgromadził ponad 100 tys. followersów. Sam określa siebie jako tego, który "przeżył udar".
Pewnego dnia w styczniu 2019 roku 33-letni Bradley Rose ruszył do nowojorskiej siłowni, gdzie prowadził zajęcia z boksu.
- Miałem najgorszy na świecie ból głowy i pomyślałam: "Och, jestem po prostu wykończony" – wspomina w rozmowie z mediami Rose i dodaje, że miał dużo obowiązków związanych z pracą aktora i jednocześnie instruktora fitness.
33-latek zbagatelizował ból głowy, ale już niedługo później okazało się, że nie może kontynuować zajęć z boksu. Poprosił o zastępstwo, a sam udał się do pomieszczenia dla pracowników. Siedział tam przez pięć minut, próbując opanować ból, a przynajmniej tak mu się wydawało. Potem wyszło na jaw, że w biurze spędził aż trzy godziny.
Kolejne tygodnie upłynęły mężczyźnie na wizytach u lekarzy i kolejnych badaniach.
2. Udar był spowodowany wrodzoną wadą serca
Zdiagnozowano u niego ubytek przegrody międzyprzedsionkowej (ang. atrial septal defect, ASD), wadę wrodzoną serca. ASD to najczęstsza, bo stanowiąca nawet 12 proc. wszystkich wrodzonych defektów dotykających ten narząd.
W ASD widoczny jest brak fragmentu ściany oddzielającej przedsionki serca. Choć nieprawidłowe tworzenie się przegrody międzyprzedsionkowej ma miejsce na etapie życia płodowego, to objawy kliniczne rozwijają się późno. U małych dzieci jedynymi dolegliwościami mogą być częste infekcje dróg oddechowych lub duszność w trakcie wysiłku. U starszych dzieci mogą pojawić się zaburzenia rytmu serca lub objawy niewydolności krążenia.
Lekarze, którzy zdiagnozowali wadę u instruktora fitness, wytłumaczyli mężczyźnie, że ubytek przegrody spowodował utworzenie się skrzepu krwi, który przedostał się z serca do mózgu, powodując udar.
3. Udar wśród młodych - czynniki ryzyka
- Nikt nie mógł zrozumieć, że miałem udar. Myślę, że wszyscy jesteśmy przekonani (ja byłem, moi przyjaciele i rodzina), że udar przytrafia się tylko osobom w podeszłym wieku – mówi Bradley.
Lekarze ostrzegali Bradleya, że może nie wrócić do dawnej sprawności i pracy w charakterze instruktora fitness. To się jednak udało, ale pełna rekonwalescencja trwała aż trzy lata.
- Musiałem się pogodzić z tym, że nie jestem taki sam psychicznie i fizycznie. Mam teraz problemy, z którymi muszę się uporać. To najtrudniejsza część – mówi Rose.
Według American Heart Association (AHA) w Stanach Zjednoczonych nawet 15 proc. osób po udarze to ludzie w wieku 18-45 lat. W Polsce udary stanowią trzecią przyczynę ogólnej śmiertelności w społeczeństwie i pierwszą prowadzącą do trwałej niepełnosprawności wśród osób po 40. roku życia.
W ciągu ostatnich dziesięcioleci wzrósł też odsetek udarów w młodszej populacji – nawet o 40 proc. Jednocześnie wciąż zbyt mało osób wie, że nadciśnienie tętnicze, spożywanie alkoholu i palenie tytoniu, stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej oraz stres, to niektóre z czynników ryzyka, które mogą przyczynić się do wystąpienia udaru mózgu nawet w młodym wieku.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.