Przejdź na WP

Milurit – skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Lek Milurit stosuje się w takich dziedzinach medycyny jak urologia, ortopedia i reumatologia. Jest lekiem na receptę. Milurit przepisuje się chorym cierpiącym na kamicę szczawianową i dnę moczanową.

Zobacz film: "Kamica nerkowa"

spis treści

1. Milurit – skład i działania

Allopurynol jest substancją czynną leku Milurit. Substancja ta wpływa na zmniejszenie stężenia kwasu moczowego w moczu i we krwi. Działanie Miluritu polega więc na zahamowaniu powstawania kryształów kwasu moczowego.

Ponadto doprowadza do rozkładu tych już istniejących. Maksymalne efekty leczenia Miluritem występują zazwyczaj po dwóch tygodniach stosowania preparatu. Substancja czynna leku Milurit dobrze i szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Wydalana jest w większej części z moczem.

2. Milurit – wskazania

Główne wskazania do przyjmowania leku Milurit to:

Milurit stosowany jest też w nowotworach i leczeniu zespołów mieloproliferacyjnych.

3. Milurit – przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku jest podstawowym przeciwwskazaniem do jego przyjmowania. Kolejne przeciwwskazanie do przyjmowania Miluritu to bezobjawowe stężenie kwasu moczowego we krwi. Gdy wystąpił ostry napad dny moczanowej, również zabronione jest rozpoczynanie kuracji lekiem Milurit.

Profilaktyka kamicy nerkowej
Profilaktyka kamicy nerkowej [7 zdjęć]

Kamica nerkowa to jedna z najczęściej występujących chorób układu moczowego. Objawia się nagłym, ostrym...

zobacz galerię

4. Milurit – dawkowanie

Milurit to lek, który ma postać tabletek i jest przeznaczony do stosowania doustnego. Milurit należy połknąć w całości, popijając niewielką ilością wody. Lek należy przyjmować tylko raz na dobę, po posiłku. Nigdy nie należy przekraczać ustalonych przez lekarza dawek, bo może to jedynie zagrozić zdrowiu.

Dawkowanie Miluritu u dorosłych pacjentów zwykle wynosi 1oo mg raz na dobę. Jeżęli zajdzie taka konieczność, lekarz będzie stopniowo zwiększał dawkę leku Milurit. Maksymalna dawka Miluritu to 800 mg na dobę. U pacjentów, którzy nie ukończyli jeszcze 15. roku życia, dawka leku ustalana jest w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Zazwyczaj jest to 10/20 mg na kilogram masy ciała.

Dawkowanie leku u osób w podeszłym wieku powinno obejmować jak najmniejszą dawkę. U kobiet w ciąży można stosować Milurit, gdy lekarz nie będzie widział innej bezpiecznej opcji leczenia. W czasie karmienia piersią przyjmowanie Miluritu nie jest zalecane, gdyż substancja czynna przenika do mleka matki.

Milurit może wywoływać skutki uboczne
Milurit może wywoływać skutki uboczne (123rf.com)

5. Milurit – skutki uboczne

Najczęstszy skutek uboczny stosowania leku Milurit to wysypka na ciele. Jeśli trwa ona długo i przeradza się w pęcherze, wskazane jest przerwanie stosowania Miluritu.

Rzadszymi działaniami niepożądanymi są: zapalenie wątroby, nudności i wymioty, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Zobacz także:

Bardzo rzadkim skutkiem ubocznym są między innymi zaburzenia hematologiczne. Bardzo rzadko mogą wystąpić też: śpiączka, ataksja, parestezje, neuropatia cukrzycowa, ból głowy, zaburzenia smaku, choroba niedokrwienna serca, zawroty głowy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy