Trwa ładowanie...

Jak chronić się przed COVID na wakacjach? "Maseczki będą tak potrzebne jak zimowe opony"

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
27.06.2022 14:49
COVID nie zniknął. W dużych skupiskach nadal wskazane jest noszenie maseczek
COVID nie zniknął. W dużych skupiskach nadal wskazane jest noszenie maseczek (Getty Images)

Wakacje od wirusa? Niska liczba wykrywanych w Polsce zakażeń powoduje, że większość osób zupełnie zapomniała o zagrożeniu związanym z COVID. Tymczasem w wielu krajach Europy znowu rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Eksperci radzą, jak zmniejszyć ryzyko zakażenia podczas wakacyjnych wyjazdów.

spis treści

1. "COVID nie zniknął"

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zaleca unijnym państwom zachowanie ostrożności i przeprowadzanie testów na obecność koronawirusa. To reakcja na coraz bardziej wyraźne sygnały wzrostu zachorowań notowane w kolejnych państwach.

- Nigdy nie reprezentowałam stanowiska, że pandemiawygasła. Wręcz przeciwnie: zawsze podkreślałam, że pandemia trwa. Zagrożenie pandemiczne na pewno nie jest tak wysokie jak wcześniej, ale istnieje i trzeba o tym pamiętać - przypomina prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych. - COVID nie zniknął. Do szpitala, w którym pracuję, cały czas trafiają nowi pacjenci z COVID - mówi dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, specjalistka chorób zakaźnych, ordynator w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

- Te przypadki nadal mamy w kraju, ale skoro się słabo testuje, to nie znamy ich skali - dodaje prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Wiele państw już teraz przygotowuje się do kolejnej fali, zapowiadając, że może wrócić część obostrzeń. - Maseczki będą tak potrzebne jak zimowe opony - podkreśla Karl Lauterbach, niemiecki minister zdrowia. Tamtejszy rząd sugeruje, że od października do wiosny będzie potrzebny powrót do maseczek, przynajmniej w pomieszczeniach zamkniętych.

Maseczki i dystans to nadal skuteczny sposób na zmniejszenie ryzyka zakażenia koronawirusem
Maseczki i dystans to nadal skuteczny sposób na zmniejszenie ryzyka zakażenia koronawirusem (Getty Images)

2. Jak uniknąć zakażenia podczas wakacji?

Eksperci prognozują, że COVID na dobre uderzy jesienią, ale w związku z coraz większą dominacją subwariantów BA.4 i BA.5 nie można wykluczyć wcześniejszych wzrostów.

- Myślę, że wakacje, tak jak w minionych latach, będą okresem z mniejszą liczbą zakażeń. Natomiast spodziewamy się zdecydowanego wzrostu zakażeń w okolicach października. Pytanie, jaki wtedy wariant wirusa będzie dominujący - zaznacza prof. Krzysztof Simon. - Na razie to czyste spekulacje. Teraz mamy czwarty, piąty podwariant Omikronu. Jeśli to będzie szło w tym kierunku, to będziemy mieli do czynienia z chorobą wysoko zakaźną, ale mało patogenną - dodaje ekspert.

Lekarze przypominają, że duże skupiska, częste kontakty towarzyskie i podróże podczas wakacji będą sprzyjały rozprzestrzenianiu zakażeń.

- Cały czas należy pamiętać, żeby ostrożnie podchodzić do kontaktów międzyludzkich. Standardy są takie same jak wcześniej. Trzeba zachowywać dystans, co oczywiście jest bardzo trudne na wakacjach. Dodatkowo pamiętamy, żeby unikać bezpośredniego kontaktu niemytych rąk z okolicami nosa, ust - radzi prof. Boroń-Kaczmarska.

Nakaz zakrywania nosa i ust w większości państw został już zniesiony, ale ekspertka radzi, żeby nadal zakładać maski w mocno zatłoczonych miejscach, np. na lotniskach czy dworcach.

- Jestem teraz w Londynie i tu knajpy nadal są zamykane o 22. Bardzo wiele osób chodzi w maskach, nawet na zewnątrz, mimo że ten obowiązek został zniesiony - podkreśla prof. Simon.

- Maseczki pozostają ciągle podstawowym środkiem barierowym. Warto ją mieć przy sobie i założyć w sytuacji, kiedy nie jest możliwe zachowanie dystansu, np. w samolocie pełnym ludzi - dodaje prof. Boroń-Kaczmarska.

3. Przede wszystkim szczepienia

Specjaliści chorób zakaźnych przypominają o szczepieniach - to nadal najskuteczniejsza forma ochrony przed COVID-19. Nawet jeżeli nie ochronią przed samym zakażeniem, to dzięki nim przebieg choroby będzie znacznie łagodniejszy.

- Wśród hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 mamy głównie osoby w starszym wieku i nieszczepione. W związku z tym, jeżeli ktoś się jeszcze nie zaszczepił, to powinien to zrobić jak najszybciej. Po drugiej dawce proces narastania przeciwciał jest w miarę szybki i w ciągu dwóch tygodni osiągają one maksymalny poziom. Podobnie w przypadku dawki przypominającej - wyjaśnia prof. Boroń-Kaczmarska.

- Ten program szczepień niestety zupełnie padł w Polsce. Jeżeli ludzie będą się szczepić, to ryzyko ciężkiego przebiegu czy w ogóle zakażenia jest zminimalizowane. Jeżeli się nie szczepią, to podejmują ryzyko na własne życzenie, oczywiście obciążając rodziny i państwo tą tragedią - podkreśla prof. Simon.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze