Trwa ładowanie...

Jak długo koronawirus utrzymuje się na skórze? Nowe badanie

Koronawirus może przetrwać na dłoniach nawet 9 godzin
Koronawirus może przetrwać na dłoniach nawet 9 godzin (123rf)

Najnowsze badania wykazały, że koronawirus może utrzymywać się na naszej skórze 5 razy dłużej niż wirus grypy. Naukowcy z Japonii odkryli, że SARS-CoV- 2 jest w stanie przetrwać w takich warunkach nawet 9 godzin. W eksperymencie potwierdzono, że ginie w ciągu 15 sek. po zastosowaniu środka odkażającego.

1. Koronawirus może przetrwać na skórze człowieka

Kolejny eksperyment potwierdza, jak ważną rolę w walce z koronawirusem odgrywają mycie i dezynfekcja rąk. Naukowcy z Japonii po raz kolejny sprawdzili, jak długo wirus SARS-CoV-2 utrzymuje się na różnych powierzchniach.

Okazało się, że na ludzkiej skórze jest w stanie przetrwać nawet 9 godzin. To bardzo długo. Dla porównania okazało się, że wirus grypy żyje na skórze tylko 1,8 godziny. Eksperyment przeprowadzony przez Japończyków dobitnie pokazuje, jakie zagrożenie stwarza sytuacja, kiedy dotykamy rękami skażonej powierzchni, a potem zapominam o umyciu rąk i dotykamy nimi np. śluzówki nosa lub ust.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Clinical Infectious Diseases".

Zobacz film: "Dr Grzesiowski komentuje restrykcje dotyczące noszenia maseczek na zewnątrz. “Wirusa na ulicy nie spotkamy”"

Zobacz także: Koronawirus: Gdzie łatwiej się zakazić - w autobusie czy w restauracji?

2. Wirus SARS-CoV-2 na różnych powierzchniach utrzymuje się dłużej niż wirus grypy

Badanie wykazało, że wirus SARS-CoV-2 utrzymuje się zdecydowanie dłużej niż wirus grypy, również na innych powierzchniach, takich jak stal nierdzewna, szkło, czy plastik. W takich warunkach jest w stanie przeżyć średnio około 11 godzin, a grypa - ponad półtorej godziny.

Autorzy badań podkreślają, że długi czas życia koronawirusa, może wpływać na tempo rozprzestrzeniania wirusa.

Dobra wiadomość jest taka, że zarówno grypę, jak i koronawirusa, można stosunkowo łatwo wyeliminować, stosując środki do dezynfekcji. Po ich zastosowaniu, w trakcie eksperymentu, oba wirusy ginęły w ciągu zaledwie 15 sekund.

Eksperci Amerykańskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób CDC podkreślają, że higiena i noszenie maseczek to na razie najskuteczniejsza broń, jaką mamy w walce z koronawirusem. Podkreślają też, że w ostatnim okresie nastąpił wyraźny spadek zachorowań na grypę na całym świecie. Ich zdaniem jest to najprawdopodobniej efekt środków zastosowanych w walce z COVID-19, czyli częstszego mycia rąk i stosowania maseczek ochronnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza