Trwa ładowanie...

Jak długo koronawirus utrzymuje się na skórze? Nowe badanie

Najnowsze badania wykazały, że koronawirus może utrzymywać się na naszej skórze 5 razy dłużej niż wirus grypy. Naukowcy z Japonii odkryli, że SARS-CoV- 2 jest w stanie przetrwać w takich warunkach nawet 9 godzin. W eksperymencie potwierdzono, że ginie w ciągu 15 sek. po zastosowaniu środka odkażającego.

Zobacz film: "Dr Grzesiowski komentuje restrykcje dotyczące noszenia maseczek na zewnątrz. “Wirusa na ulicy nie spotkamy”"

1. Koronawirus może przetrwać na skórze człowieka

Kolejny eksperyment potwierdza, jak ważną rolę w walce z koronawirusem odgrywają mycie i dezynfekcja rąk. Naukowcy z Japonii po raz kolejny sprawdzili, jak długo wirus SARS-CoV-2 utrzymuje się na różnych powierzchniach.

Okazało się, że na ludzkiej skórze jest w stanie przetrwać nawet 9 godzin. To bardzo długo. Dla porównania okazało się, że wirus grypy żyje na skórze tylko 1,8 godziny. Eksperyment przeprowadzony przez Japończyków dobitnie pokazuje, jakie zagrożenie stwarza sytuacja, kiedy dotykamy rękami skażonej powierzchni, a potem zapominam o umyciu rąk i dotykamy nimi np. śluzówki nosa lub ust.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Clinical Infectious Diseases".

Zobacz także: Koronawirus: Gdzie łatwiej się zakazić - w autobusie czy w restauracji?

2. Wirus SARS-CoV-2 na różnych powierzchniach utrzymuje się dłużej niż wirus grypy

Badanie wykazało, że wirus SARS-CoV-2 utrzymuje się zdecydowanie dłużej niż wirus grypy, również na innych powierzchniach, takich jak stal nierdzewna, szkło, czy plastik. W takich warunkach jest w stanie przeżyć średnio około 11 godzin, a grypa - ponad półtorej godziny.

Autorzy badań podkreślają, że długi czas życia koronawirusa, może wpływać na tempo rozprzestrzeniania wirusa.

Dobra wiadomość jest taka, że zarówno grypę, jak i koronawirusa, można stosunkowo łatwo wyeliminować, stosując środki do dezynfekcji. Po ich zastosowaniu, w trakcie eksperymentu, oba wirusy ginęły w ciągu zaledwie 15 sekund.

Eksperci Amerykańskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób CDC podkreślają, że higiena i noszenie maseczek to na razie najskuteczniejsza broń, jaką mamy w walce z koronawirusem. Podkreślają też, że w ostatnim okresie nastąpił wyraźny spadek zachorowań na grypę na całym świecie. Ich zdaniem jest to najprawdopodobniej efekt środków zastosowanych w walce z COVID-19, czyli częstszego mycia rąk i stosowania maseczek ochronnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.