Trwa ładowanie...

Jak grupa krwi wpływa na ryzyko zaburzeń erekcji?

Krew jest ważnym elementem męskiej erekcji - jeśli do penisa nie dopływa odpowiednia jej ilość, nie będzie w stanie uzyskać pełnego wzwodu i pozostać w tym stanie wystarczająco długo. Ale czy grupa krwi może mieć wpływ na zaburzenia erekcji? Zdaniem naukowców z Turcji - tak.

Zobacz film: "5 sposobów na problemy z erekcją"

Z ich badań wynika, że mężczyźni z grupą krwi 0 rzadziej doświadczają problemów ze wzwodem niż posiadacze grup A, B czy AB. Okazuje się, że mężczyźni z grupą krwi A i B cierpią z powodu zaburzeń erekcji około 4 razy częściej, a ci z grupą AB - 5 razy częściej niż posiadacze grupy 0.

Związek grupy krwi z problemami łóżkowymi nie jest jednak zaskoczeniem dla naukowców. Już wcześniej ustalili, że niektóre z nich, w szczególności AB, wpływają na ryzyko określonych przypadłości, w tym chorób serca, podwyższonego poziomu cholesterolu czy powstawania skrzepów krwi.

Ponadto na podstawie wcześniejszych badań naukowcy doszli do wniosku, że zaburzenia erekcji mogą pojawiać się trzy lata przed problemami z sercem. To dlatego, że naczynia krwionośne w penisie są znacznie mniejsze niż tętnice otaczające serce, więc jest bardziej prawdopodobne, że to właśnie w tym miejscu zauważymy pierwsze efekty uszkodzeń i chorób.

Problemy z erekcją mogą być związane z grupą krwi
Problemy z erekcją mogą być związane z grupą krwi (Shutterstock)

Naukowcy sugerują, że mężczyźni z grupami krwi A i B mają większe stężenie cząsteczek adhezyjnych we krwi, co może prowadzić do nagromadzenia blaszek w tętnicach. Te z kolei zmniejszają przepływ krwi zarówno do serca, jak i do penisa, co prowadzi do zwiększonego ryzyka chorób układu krążenia i zaburzeń erekcji.

Możliwe jest również, że inne elementy genetyczne związane z grupami krwi A i B mogą prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych, co zakłóca procesy biologiczne niezbędne w uzyskaniu erekcji.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Turcji miały charakter retrospektywny, co oznacza, że naukowcy nie mogli określić związku przyczynowo-skutkowego. Dalsze badania powinny skupić się na potwierdzeniu tej zależności.

ZOBACZ TAKŻE:

Problemy ze wzwodem dotyczą co piątego zbliżenia. Oznacza to, że niemal każdy mężczyzna przynajmniej raz w życiu może doświadczyć zaburzeń erekcji. Należy pamiętać, że ta krępująca sytuacja nie zawsze oznacza problemy czysto zdrowotne.

Problemy ze wzwodem u mężczyzny często są związane z psychiką. Tak więc mężczyzna, który tkwi w nieudanym związku lub doświadcza stresu w pracy, może cierpieć na zaburzenia erekcji. Silne emocje, które towarzyszą śmierci bliskiej osoby, rozstaniom z partnerem lub poważnym problemom zdrowotnym, również mogą sprawić, że pojawią się problemy ze wzwodem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.