Trwa ładowanie...

Jak wspierać w chorobie onkologicznej?

Avatar placeholder
30.10.2017 14:27
diagnostyka jajnika
diagnostyka jajnika (informacja prasowa)

Ruszyła III odsłona Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Diagnostyka jajnika pod hasłem: Miłość? Pewnie! Ale zdrowie przede wszystkim! Ambasadorami akcji został znany aktor serialu "M jak Miłość" Krystian Wieczorek, z żoną – Marią.

Mężczyzna w roli ambasadora, ma zwrócić szczególną uwagę na otwartość pomiędzy partnerami w sprawach zdrowia intymnego. Okazuje się bowiem, że z badań firmy IQS, przeprowadzonych na zlecenie Kwiatu Kobiecości, co 10-ty mężczyzna w ogóle nie jest wprowadzany w temat zdrowia intymnego swojej partnerki, a co gorsze, połowa z badanych mężczyzn w ogóle nie wie, jakie badania profilaktyczne należy wykonać w kierunku nowotworów kobiecych.

Milena Dzienisiewicz, psychoonkolog, ekspert tegorocznej kampanii wyjaśnia, czym jest wsparcie partnera w chorobie onkologicznej:

Zobacz film: "Nadekspresja HER2"

– Od partnera otrzymamy przede wszystkim wsparcie emocjonalne, które polega na obecności, rozmowie, stworzeniu przestrzeni do uwolnienia emocji (krzyk, żal) a także pomoc w postaci dotyku, bliskości – przytulenia się, trzymanie za rękę, inne czułe gesty.

– Jest to rodzaj wsparcia, który dla kobiet jest szczególnie ważny. Istnieje również wsparcie zadaniowe, które polega na robieniu codziennych czynności. I być może na pierwszy rzut oka to mało istotne wsparcie, bo jest to z reguły odciążenie od spraw codziennych, a więc robienie zakupów, sprzątanie, odwożenie do lekarza - dodaje.

Rodzaj udzielanego wsparcia, jakie daje mężczyzna partnerce może być uzależnione od kilku czynników, wśród których są między innymi: uwarunkowania społeczne (jakie wychowanie nasz partner otrzymał w domu, czy widział w jaki sposób mężczyźni w rodzinie okazywali wsparcie partnerkom), wcześniejsze relacje z kobietami, osobowość, poziom wrażliwości, empatia a także relacja jaka panuje w danym momencie między partnerami.

Więcej informacji na temat kampanii na stronie www.kwiatkobiecosci.pl

Warto byłoby, żeby partnerzy przede wszystkim rozmawiali ze sobą i mówili otwarcie o swoich oczekiwaniach w zakresie wsparcia. Będzie to niezwykle pomocne, szczególnie kiedy czekają ich trudne chwile w chorobie.

Informacja prasowa

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze