Trwa ładowanie...

Jak wygląda zawał serca? (WIDEO)

Avatar placeholder
13.02.2019 09:20

-Co się stanie jeśli będę mieć zawał serca? Gdzie mnie zabiorą? Jakie leki podadzą? Mimo, że każdy z nas słyszał o zawale nie każdy wie co w praktyce wywołuje zawał mięśnia sercowego oraz jak wygląda jego późniejsze leczenie. O to wszystko zapytaliśmy profesora Zbigniewa Naciąga.

-Zawał, czyli martwica mięśnia serca powstaje najczęściej w wyniku miażdżycy tętnic wieńcowych, czyli choroby przewlekłej w trakcie której złogi cholesterolu odkładają się w ścianie tętnicy powoli zwężając jej światło. Do zawału dochodzi wtedy kiedy już najczęściej zwężona tętnica ulegnie nagle zamknięciu i tym co ją zamyka to jest skrzep krwi na blaszce miażdżycowej, czyli na złogach cholesterolu, które pękają, nagle gromadzą się płytki krwi, dochodzi do powstania skrzepu, który w czasie sekund zamyka naczynie i nie płynie krew, narząd umiera.

Jeśli to jest duży obszar serca czy też wyzwoli groźne zaburzenia rytmu można umrzeć od razu bezpośrednio przed czy w trakcie po zamknięciu naczynia wieńcowego. Na dzień dzisiejszy optymalna, najlepsza metoda leczenia zawału to szybkie otwarcie tętnicy i najlepiej zrobić to w pracowni hemodynamicznej czyli w wyspecjalizowanym miejscu, gdzie kardiolog inwazyjny przy pomocy cewnika udrożni zamknięte naczynie.

I tu niezwykle ważny jest czas, bo jeśli dojdzie już do martwicy mięśnia serca to nawet udrożnienie naczynia nie uratuje go. Zatem im szybciej tym lepiej. Lekarz w trakcie zabiegu nie tylko otworzy naczynie, ale zabezpieczy je przed ponownym zamknięciem, czyli w zwężone miejsce wstawi protezę, tak zwany stent, czyli metalową rurkę, która nie dopuści do ponownego zwężenia naczynia. Także w trakcie zabiegu wykonując badanie koronarografii może rozpoznać inne miejsca w tętnicach wieńcowych, tak zwany stent, czyli metalową rurkę, która nie dopuści do ponownego zwężenia naczynia.

Także w trakcie zabiegu wykonując badanie koronarografii może rozpoznać inne miejsca w tętnicach wieńcowych, które grożą rozwojem zawału i albo od razu, albo później je zabezpieczyć przy pomocy stentów. Wcześniej stosowano metodę rozpuszczania skrzepu przy pomocy leków trombolitycznych i w niektórych przypadkach na, wtedy kiedy nie można chorego szybko przewieźć do pracowni to ta metoda jest nadal stosowana, ale bez wątpienia w tej chwili metoda z wyboru, to jest tak zwana angioplastyka połączona z założeniem stentu.

W Polsce na obszarze całego kraju jest już ponad 100 pracowni hemodynamicznych i nie ma miejsca w naszym kraju, gdzie pacjent z zawałem nie mógłby otrzymać najlepszej metody terapii, to jest wielki sukces medycyny w naszym kraju. Natomiast osoba, która zostanie uratowana w okresie zawału musi pamiętać o tym, że nie została wyleczona. Naczynia wieńcowe są nadal chore i musi podjąć wszelkie wysiłki, aby zawał się nie powtórzył.

I polega to na zmianie stylu życia, czyli coś o czym mówimy w kółko i bezustannie, ale to polega na kontroli ciśnienia tętniczego, odchudzeniu się, zwiększenie aktywności fizycznej, zaprzestaniu palenia i stałym przyjmowaniu leków. Wśród tych leków są leki, które tak jak Aspiryna czy Klopidogrel zapobiegają powtórnemu powstaniu skrzepu w naczyniach wieńcowych, leki obniżające stężenie cholesterolu i bardzo często leki obniżające ciśnienie tętnicze u osób z nadciśnieniem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze