Trwa ładowanie...

Jak zmniejszyć ryzyko stanów zapalnych pochwy?

Kobiety, które cierpią na częste stany zapalne pochwy powinny zrezygnować z syntetycznej bielizny. Bielizna bawełniana zapewni odpowiedni przepływ powietrza i zmniejszy ryzyko kolejnych podrażnień i infekcji.

Zobacz film: "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o waginie"

U kobiet podatnych na infekcje intymne bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na odpowiedni dobór kosmetyków intymnych. Często w takiej sytuacji kobieta musi wypróbować kilka różnych płynów lub żeli do higieny intymnej, aby móc wybrać odpowiedni dla niej kosmetyk. Nie zawsze te najdroższe są najlepsze - wszystko zależy od potrzeb konkretnej kobiety. Niektórym kobietom pomaga podmywanie się środkami zawierającymi kwas mlekowy – czyli płynami o kwaśnym pH, takim, jakie powinno być w pochwie, ale ta sama czynność może wywołać podrażnienia u innej kobiety. Ważniejsze wydaje się, aby w pochwie występowała bakteria produkująca kwas mlekowy, niż sam kwas mlekowy. Ta dobra bakteria, utrzymująca odpowiednią równowagę w mikroflorze bakteryjnej pochwy to pałeczka kwasu mlekowego.

Ryzyko stanów zapalnych pochwy zmniejsza się oczywiście dbając o higienę intymną i podmywając się, kiedy jest to konieczne. Po oddaniu stolca każda kobieta powinna pamiętać, aby podcierać się od przodu do tyłu, a nie na odwrót. Bakterie z odbytu także mogą wywołać infekcje pochwy.

Profilaktyka stanów zapalnych pochwy to także dbanie o równowagę flory bakteryjnej w całym organizmie. W tym celu można stosować probiotyki doustne zawierające bakterie kwasu mlekowego.

Na temat sposobów na zmniejszanie ryzyka zapaleń pochwy wypowiada się dr hab. Romuald Dębski, ginekolog.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.