Trwa ładowanie...

Jak zmniejszyć ryzyko stanów zapalnych pochwy?

Avatar placeholder
10.01.2023 17:34
Jak zmniejszyć ryzyko stanów zapalnych pochwy?
Jak zmniejszyć ryzyko stanów zapalnych pochwy?

Kobiety, które cierpią na częste stany zapalne pochwy powinny zrezygnować z syntetycznej bielizny. Bielizna bawełniana zapewni odpowiedni przepływ powietrza i zmniejszy ryzyko kolejnych podrażnień i infekcji.

U kobiet podatnych na infekcje intymne bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na odpowiedni dobór kosmetyków intymnych. Często w takiej sytuacji kobieta musi wypróbować kilka różnych płynów lub żeli do higieny intymnej, aby móc wybrać odpowiedni dla niej kosmetyk. Nie zawsze te najdroższe są najlepsze - wszystko zależy od potrzeb konkretnej kobiety.

Niektórym kobietom pomaga podmywanie się środkami zawierającymi kwas mlekowy – czyli płynami o kwaśnym pH, takim, jakie powinno być w pochwie, ale ta sama czynność może wywołać podrażnienia u innej kobiety. Ważniejsze wydaje się, aby w pochwie występowała bakteria produkująca kwas mlekowy, niż sam kwas mlekowy. Ta dobra bakteria, utrzymująca odpowiednią równowagę w mikroflorze bakteryjnej pochwy to pałeczka kwasu mlekowego.

Ryzyko stanów zapalnych pochwy zmniejsza się oczywiście dbając o higienę intymną i podmywając się, kiedy jest to konieczne. Po oddaniu stolca każda kobieta powinna pamiętać, aby podcierać się od przodu do tyłu, a nie na odwrót. Bakterie z odbytu także mogą wywołać infekcje pochwy.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Profilaktyka stanów zapalnych pochwy to także dbanie o równowagę flory bakteryjnej w całym organizmie. W tym celu można stosować probiotyki doustne zawierające bakterie kwasu mlekowego.

Na temat sposobów na zmniejszanie ryzyka zapaleń pochwy wypowiada się dr hab. Romuald Dębski, ginekolog.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze